آتشکده ی یزد

افزودن به پسندها
شماره تماس ساعات بازدیدآتشکده یزد:
نیم سال اول ازساعت 8:30-12ظهر و 16-19:45شب
نیم سال دوم ازساعت 15تا غروب آفتاب
ایجادشده توسط

توضیحات

آتشکده ی یزد

آتش کده یزد در مرکز استان یزد واقع شده و محلی جهت نگهداری آتش مقدس زرتشتی است. این آتشکده متعلق به  دوران زرتشتیان است سالیان متمادی  در آن به عبادت می پرداختند، آتش این آتش کده 1500 سال است که روشن است . بنای این آتشکده دردوره پهلوی اول ساخته شده است. این عمارت که جز آثار معماری  دوران معاصر یزد است ، به دست پارسیان هندی و  زرتشتیان  یزدی ، در سال ۱۳۱۳ شمسی ، به سرپرستی "ارباب جمشید امانت" ساخته شده است .

مقابل این ساختمان حوض آبی قرار دارد که همراه نگاره فروهر و ستون‌ های سنگی زیبایی چشم گیری به آن میدهد . در آن دوران مرسوم بوده که آتشکده‌ ها کنار آب باشند. آتش درون  آتشکده، دورازتابش خورشیدودر سطحی بالاتر اززمین قرار گرفته ودر پیرامون آن نیز برای برپایی مراسم نیایش  اتاق‌‏ هایی طراحی شده اند .  

 

آتشکده بهرام یزد


بنای اصلی آتشکده در ارتفاع ۲۱ متری از زمین و درحیاط بزرگی که با انبوهی از درختان سرسبز کاج وسرو پوشانده شده ، قراردارد.
سنگ‌های گلدار پای دیوارها وستون‌های سنگی مقابل تالار ساختمان اصلی هنردستان  هنرمندان اصفهانی است. این سنگ ها  رادراصفهان تراشیده  اندو سپس به یزد برده‌اند. بربالای سردرورودی نگار کاشی‌های فروهروجوددارد که ، کار هنرمندان  یزدی کاشی‌کار است .معماری آتشکده ی بهرام باالهام گرفتن ازنوع معماری  آتش کده های پارسیان بنا شده است.

  آتشکده ی یزدان

برای ورود به این نیایشگاه همیشه اجرای آدابی الزامی بوده است . مثل آراستگی وپاکیزگی مردان وزنان ، مردان  باپوشیدن کلاه سفید وزنان بایستی با لباس سفید وروسری سفید وبدون کفش وارد میشدند. آتش مقدس داخل مجمر بزرگی  که جنس آن برنز است قرار دارددر آن زمان  شخصی به اسم «هیربد» وظیفه ی روشن نگه داشتن آتش را داشت.

قدمت آتشکده ی یزد

 قدمت تاریخی آتش آتشکده یزد به سال  ۱۵۱۵ برمیگردد واین آتش طی همه ی این سال ها روشن مانده است . آتش آتشکده  فروزه‌ ای است از آتشکده کاریان در لارستان که به شهر عقدای یزد آورده شد ودرحدود ۷۰۰ سال در آنجا روشن نگه داشته شده است وبعد از آن  در سال ۵۲۲ از عقدا به اردکان برده شده  وحدود ۳۰۰ سال هم در اردکان یزد بود ه وبلاخره در سال ۸۵۲ از اردکان به یزد برده شد. درابتدا در منطقه ای با نام  (خلف خان علی) در خانه  یکی از موبدان آنجا با نام «موبد آذرگشسب» نگهداری می‌ شده است .در سال ۱۳۱۳این آتشکده  ساخته شده و آتش مقدس در آن وارد گشت.  بازدیدکنندگان آتشکده می‌توانند این آتش همیشه فروزان را از پشت دیوار شیشه‌ای مشاهده کنند.

 

آتشکده بهرام  در یزد
سنگ بنای آتش ورهرام یزد در آبان  سال 1313 بوسیله ی انجمن اکابر صاحبان پارس کشورهند بر 6881 متر مربع از زمین هایی که اهدا شده بود قرارگرفت .  در دوره ی  ساسانیان ، سه آتش پرشکوه ازلحاظ قدمتشان ازشهرت وشان بیشتری برخوردار بودند و بر همین اساس ، آنها را « آتش ورهرام» به معنای« آتش پیروزی» نامیدند. یکی از آنها به نام« آذرفرنبغ» بود که در شهر کاریان فارس (آتشکده کاریان) قرار دارد.

یکی دیگر از مکانهای گردشگری شهر یزد خانه لاری ها نام دارد.

موقعیت


خیابان آیت الله کاشانی شهر یزد، کوچه آتشکده

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

لطفا عدد وارد کنید

درباره ما

آریالیدر با هدف ارائه ظروف مسی،ظروف برنجی،انواع سماور ،سفره های قلمکاری و ظروف ملیله آب نقره با بهترین قیمت برای تمام اقشار جامعه و با آرزوی فراهم کردن «تجربه‌ی لذت‌بخش یک خرید اینترنتی صنایع دستی » فعالیت می‌کند.

برای مشاهده کامل نقشه کلیک کنید

نقشه آدرساصفهان-بلوار کشاورز-حدفاصل خیابان کشاورزی و ایرانخودرو2019

صنایع دستی

بوم شناسی شهر ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت شادان گشت آریا ( آریا لیدر ) می‌باشد. Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریالیدر
09129356440