شماره تماس ساعت بازديد برج طغرل: ساعت بازديد 7 صبح الي 15 بعداز ظهر
تلفن تماس برج طغرل: 33746403- 021
ایجادشده توسط

توضیحات

اگر مشتاق به بازدید از برج طغرل هستید به آدرس تهران، شهرری، شرق آرامگاه ابن بابویه، خیابان ابن بابویه مراجعه فرمایید تنها تلفن تماس  برج طغرل    33746403-021  می باشد.

   پاسخگویی به صورت تلفنی انجام نمیگیرد .جهت رزرو و بازدید از برج طغرل همچنین کسب اطلاعات بیشتر در مورد این برج به صورت حضوری به آدرسی که ذکر شده مراجعه فرمایید .

شماره تلفن هایی که در کادر قرمز رنگ پایین صفحه ذکر شده مربوط  به  فروشگاه اینترنتی صنایع دستی آریالیدر  واقع  در شهر اصفهان می باشد .

 

کاربردهای برج طغرل     

این برج در مسیر جاده ابریشم ساخته شده است و طوری طراحی شده است که با توجه به ارتفاعی که دارد روی باروی بلند آن آتش روشن می کردند و راهنمای مسافرانی بوده است که از سمت خراسان به به ری می آمدند و در روز هم محل برآورده کردن احتیاجات مسافران بوده است. به گفته استاد منوچهر آرین اندیشمند خراسانی این برج و برج های مشابه که محل عبور حرکت سالانه خورشد هستند و در دائره البروج بیان شده است که از روی سایه این بناها و دریچه هایی که نور خورشید از آنها عبور می کند می توان برجی را که خورشد در آن قرار دارد را تشخیص داد چون هر برجی خورشید ارتفاع خاصی در آسمان نسبت به افق و میل خاصی نسبت جهات جغرافیایی مناطق مختلف دارد. این استفاده تشخیص برج خورشید باعت شده است که اینگونه بناها را با نام برج بخوانند. برج شهر ریاین برج طوری طراحی شده است که هنگام طلوع آفتاب در سمت شرف بنا کم کم یکی از کنگره ها روشن می  شود و آفتاب درون آن می تابد و حدود نیم ساعت گذشتن از طلوع آفتاب ، نصف کنگره توسط آفتاب روشن می شود و اگر دو ساعت بگذرد دو کنگره روشن می شود و به همین ترتیب تا این كه خورشید روی نصف النهار منطقه قرار گرفته  و بیشترین ارتفاع خود را از افق دارد، در این هنگام خورشید درست در بالای سر در جنوبی برج قرار می‌گیرد چون  درهای برج شمالی جنوبی بوده ودقیقا روی نصف النهار قرار دارند و لحظه اذان ظهر را بیان می کند و در زمستان كه ارتفاع خورشید پایین‌تر است در لحظه ظهر خورشید از درب جنوبی درست وسط برج می‌تابد.
در هنگام غروب  خورشید که به سمت غرب می رود، كنگره‌های سمت غرب شروع به روشن شدن می‌كند. اگر نیم‌ ساعت از لحظه ظهر بگذرد نیمی از كنگره از سمت غرب شروع به روشن شده می کند و  اگر یك ساعت بگذرد یكی از كنگره‌ها و به همین صورت کنگره ها  روشن می شوند تا خورشید غروب كند. بنابراین  از روی كنگره‌های این برج و روشن شدن آن توسط خورشید می‌توان مقدار گذشت زمان را از لحظه طلوع آفتاب، لحظه ظهر ، و مقدار گذشت زمان از لحظه ظهر را محاسبه و تعیین کرد.

پلان برج طغرل

برج طغرل از جمله آثار دوره سلوقیان است که در جنوب تهران شهرری قرار دارد، ارتفاع این برج بدون در نظر گرفتن گنبد مخروطی شکل آن که امروزه تخریب شده و چیزی از آن باقی نمانده، حدود 20 متر است. برخی از کارشناسان بر این باور هستند که برج طوری ساخته شده است که شبیه عقربه های ساعت است و از تابش خورشید بر روی کنگره های آن می توان زمان را فهمید. این برج  در سال 1310 به شماره ثبت 147 در فهرست آثار ملی قرار گرفت. برج طغرل اولین بار در سال ۱۳۰۱ هجری قمری و در زمان پادشاهی ناصرالدین شاه مرمت و بازسازی شد. بعد ازسال ۱۳۵۷ سالها این بنا متروک و بدون استفاده  بود تا اینکه در سال ۱۳۷۷بازسازی این بنا آغاز و در زمستان ۱۳۷۹ به پایان رسید.

معماری

از نظر معماري اين برج شبيه برج مهماندوست دامغان است. مساحت برج طغرل 48 متر مربع است و حدود 20 متر ارتفاع دارد، این بنا اسکلتی خشتی و آجری دارد و به صورت استوانه ای ساخته شده است و نمای داخلی آن هم استوانه ای شکل است. این برج دارای دو در ورودی است که یکی در قسمت شمالی و در دیگر در قسمت جنوبی قرار دارد. در چوبی کوچکی در میانه ارتفاع برج قرار دارد که توسط قفل کوچکی بسته شده است، پشت در راه پله ای وجود دارد که به سمت بالای برج ختم می شود. از نمای بیرونی اطراف برج 24 کنگره با زاویه حاده وجود دارد که اگر روبروی درگاه برج بایستید اینطوری به نظر می رسد که شیری با دهان باز به شما نگاه می کند. پلكان برج طغرل شباهت زيادي به پلكان برج مقبره علاءالدين ورامين مي¬باشد.

شخصیت مدفون شده درون برج

میان کارشناسان و مورخان اختلافات زیادی درباره شخصیتی که در محل برج دفن شده است وجود دارد، عده ای از مورخان برج را آرامگاه طغرل بیگ سلجوقی می دانند که این موضوع در کتاب مجمع التواریخ نیز بیان شده است که« سلطان بیک طغرل در شهرری فوت شده است و در مکان برج دفن شده است». فارغ سومر یکی از مورخان مشهور ترکیه محل دفن طغرل را نیز در برج طغرل شهرری ذکر کرده است. عده ای از مورخان و تاریخ نویسان این مکان را محل دفن خلیل سلطان یکی از فرزندان تیمور لنگ و شادالملک همسرش می دانند که در قرن پانزدهم در این محل دفن شده اند. عده ای این آرامگاه را به فخرالدوله دیلمی نسبت داده اند. ولی با همه این تعابیر بیشتر به نظر می رسد که این مکان مرتبط با شخصی به نام طغرل سلجوقی است که بیشتر مورخان و نویسندگان بر این عقیده هستند. toghrol-tower

مرمت و بازسازی

قدمت برج و پا برجا بودن آن در طی 700 سال كه از ساخت آن می‌گذرد با توجه به وقوع زلزله‌های سهمگین در ناحیه نشان ازاستحکام بن این برج دارد.البته نباید فراموش کرد که با توجه به بنای خشک و آجری و گذشت سالها از ساخت این بنا بارها مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است. این طغرل نخستین بار در سال ۱۳۰۱ هجری قمری و در پایان سی و پنجمین سال پادشاهی ناصرالدین شاه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت . که به دستور شاه و به دست وزیرش امین السلطان و توسط ابوالحسن خان معمارباشی انجام شده است  و لوحه‌ای مرمر بر سردر بنا نصب گردید. این بازسازی برج  را از خطر نابودی نجات داد ولی ظرافت کاری‌های قدیمی و بقعه کتیبه کوفی آن را از بین برد.
بعد از انقلاب سال ۱۳۵۷  برای سالها این بنا متروک بود تا در اوایل دهه هفتاد بار دیگر بازسازی شد و در نیمه سال ۱۳۷۷ بازسازی آغاز و در زمستان ۱۳۷۹ به پایان رسید. در حال حاضر بنا زیر نظر شهرداری منطقه 20 تهران قرار دارد و در محوطه‌ای به وسعت ۲ هکتار و به منظور گسترش و ساختن فرهنگسرا، کتابخانه، موزه و رستوران در حال انجام می‌باشد.

برای بازدید از برج طغرل مسافران چیزی در حدود یک ساعت زمان لازم دارند که این زمان در تورهای مسافرتی و تورهای تهرانگردی در نظر گرفته می شود .

برای مشاهده هتل های شهر تهران همراه با نقشه و عکس کلیک کنید .برج طغرل تهران

 

موقعیت


تهران، شهرری، شرق آرامگاه ابن بابویه، خیابان ابن بابویه

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

نام و نام خانوادگی(*)
لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

کالای درخواستی(*)
لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

شماره تماس(*)
لطفا عدد وارد کنید

درباره ما

آریا لیدر با هدف ارائه صنایع دستی ایران با بهترین قیمت برای تمام اقشار جامعه و با آرزوی فراهم کردن «تجربه‌ی لذت‌بخش یک خرید اینترنتی» همچنین اطلاع رسانی و راهنمایی هموطنان عزیز در رابطه با  مکانهای گردشگری و هتل های داخل و خارج از کشور همراه با فروش بلیط هواپیما فعالیت می‌کند.

بوم شناسی شهر ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت شادان گشت آریا ( آریا لیدر ) می‌باشد. Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریالیدر
09129356440