چغازنبیل (معبدزیگورات)

افزودن به پسندها
شماره تماس ساعت بازيد چغازنبيل: همه روزه
شماره تماس چغازنبيل: 37170-051
ایجادشده توسط

توضیحات

تاریخچه معبد چغازنبیل

معبد زیگورات  به دستور پادشاه بزرگ ایلام باستان به نام اونتاش گال در اوایل قرن 13 قبل از میلاد ساخته شد که ب منظور ستایش اینشوشیناک، نگهبان شهر شوش این کار انجام شد . معبد تاریخی در حمله سپاه آشور بانیپال (پادشاه قوم آشور) همراه با تمدن ایلام ویران شد . این بنا دارای ارزش استثنایی و جهانی است. زیگورات در 35 کیلومتری شهر شوشتر و 40 کیلومتری جنوب شرقی شهر شوش قرار دارد ولی با توجه به تقیسمات کشوری و موقعیت جغرافیایی که در غرب رود دز واقع شده است جزء شهر شوش شمرده شده است. قرن ها بنا در زیرخاک به شکل زنبیلی واژگون مدفون بود تا اینکه در زمان پهلوی دوم به دست رومن گیرشمن فرانسوی مورد کاووش قرار گرفت. خاک‌برداری از این بنا که سال ها مدفون شده در زیر خاک بود موجب شد تا دانش دنیا نسبت به پیشینه باستانی ایرانیان بیشتر گردد ولی با گذشت زمان دست عوامل فرساینده طبیعی و بی‌دفاع گذاشتن این بنا در برابر آن‌ها آسیب‌های فراوانی را به این بنای خشتی-گلی وارد کرده و باقیمانده طبقات بالایی بیشتر در معرض فرسایش شدید قرار گرفت. چغازنبيل يعني چه؟
«چغازنبیل» که نام دیگر معبد زیگورات است، واژه‌ای محلی است که از دو واژه «چُغا» که در زبان لری به معنی «تپه» و زنبیل به معنی «سبد»تشکیل شده است که به مکان معبد که تپه بوده اشاره دارد و آن را به زنبیل واژگون تشبیه کرده اند. نام دیگر این معبد «دور-اونتَش» به معنای «دژِ اونتش» است که بیشتر توسط باستان شناسان با این نام خوانده می شود. ورودی معبد زیگورات

 

معماري و پلان چغازنبيل:

این بنا در ابتدا ۵۲ متر ارتفاع داشته و از ۵ طبقه ساخته شده بود. اما امروزه تنها چیزی که باقی مانده تنها ۲ طبقه و نیم با ارتفاع آن ۲۵ متر است. زیربنای چغازنبیل شامل  یک مربع 105 متر در 105 متر است که اضلاع آن در جهات اصلى شرقى، غربى و شمالى و جنوبى قرار دارد. زیگورات به شکل مربعی است که حصارهای دایره‌ای دوره آن قرار دارد. عدد چهار به‌عنوان عددی مقدس در معماری شناخته شده است.
اطراف اونتاش از سه حصار تودرتوى خشتى درست ساخته شده، کاخ‌هاى شاهى و آرامگاه‌هاى سلاطین عیلام در حدفاصل حصار اول و دوم قرار دارد.در بین حصار دوم و سوم بقایاى تصفیه‌‌خانهٔ آب قرار دارد که این تصفیه خانه از جمله  قدیمى‌ترین تأسیسات آب‌رسانی محسوب می شود که آب آن با حفر و احداث کانالى از رودخانهٔ کرخه و از فاصلهٔ ۴۵ کیلومترى تأمین مى‌شده است. معبد اصلى (زیگورات) در مرکز حصار سوم ساخته شده است. طبقات این معبد برخلاف تمامى زیگورات‌هاى بین‌النهرین بر روى همدیگر ساخته نشده، بلکه هر طبقه مستقلاً از سطح زمین به بالا احداث‌ شده است. به‌غیراز طبقهٔ اول و پنجم، تمامى طبقات از خشت پرشده‌اند، طبقه پنجم که مرتفع‌ترین طبقه بوده است، جایگاه قرار دادن بت‌هاى آن زمان بوده است. مهم‌ترین این بت‌ها، خداى «اینشوشیناک» یا خداى خاص شهر شوش است. در روی دیوارهای حصار ناودان‌هایی به فاصله‌های تقریبی 47 تا 50 متر وجود دارد. این ناودان‌ها به گونه‌ای طراحی شده تا آب را به بیرون حصار و به فاصله دوری منتقل کنند  تا مانع نفوذ آب به زیر دیوار و اطراف ناودان گردد. یک ورودی مجلل كه در دیوار حصار خارجی شهر در ضلع جنوب شرقی که از 3 قسمت تشكیل شده دیده می شود که ورودی شاهی است. معبد شامل سه کاخ است

كاخ آرامگاه ها:

در جنوب شرقی معبد  و در نزدیكی حصار سوم قرارگرفته كه به آن محوطه شاهی گفته می شود و كاخ آرامگاه‌ها در این محوطه ساخته شده است. به دلیل وجود پنج مقبره‌ زیر زمینی سرداب مانند در این كاخ به این نام خوانده می شود. که آرامگاه پادشاهان و شاهزادگان ایلامی بوده است.

كاخ شماره 2 :

این كاخ از شامل سه حیاط  است و با خشت خام ساخته شده است که  در این كاخ چندین اتاق و یك حمام نیز وجود دارد.

كاخ شماره 3:

این كاخ در حدو دزاویه شرقی حصار بیرونی شهر قرار گرفته و دو حیاط دارد. حیاط‌های این كاخ نیز مانند كاخ شماره 2 توسط اتاق هایی متصل به هم ولی با امكانات و راحتی بیشتر نسبت به اتاق‌های كاخ شماره 2 احاطه شده است.

رصدخانه خورشیدی مجاور معبد:

زیگورات و دوبنای اطراف آن که  که روی هم مجموعه واحدی را تشکیل می‌دهند، یک رصدخانه خورشیدی یا تقویم آفتابی برای محاسبه گردش خورشید و پی بردن به حساب سال و سال‌شماری و استخراج تقویم و تشخیص روزهای اول و میانی هر فصل سال یا اعتدالین بهاری و پائیزی و انقلاب‌های تابستانی و زمستانی محسوب می شدند.
شکل خاص این طاق‌نماها با چند قوس یا ردیف پشت سر هم که به ترتیب کوچک می‌شوند در آغاز برای کاربرد ویژه آفتاب‌سنجی ساخته می‌شدند. در چغازنبیل آجرهای سازنده این آفتاب‌سنج‌ها اختصاصا” برای همین کاربرد طراحی و قالب ریزی شده‌اند و دارای شکل خاص هشت ضلعی می‌باشند. روی شش ضلع بیرونی یک رج از این آجرها، کتیبه‌ای به خط و زبان عیلامی منقوش است که ترجمه آن به شرح زیر است.  
((من اونتاش گال، پسر هومنانومنا، شاه انزال و شوش، من در اینجا بنای محترمی ساختم، یک سیان کوک. در سال‌ها و روزهای پرشمار پادشاهی طولانی به دست آوردم . من بنا کردم یک (شونشوایرپی) من برای خدای گال و اینشوشیناک ساختم))
در طرح آفتاب‌سنج‌ها تغییرات زاویه بین گوشه‌های آفتاب‌سنج‌ها با تغییرات زاویه طلوع خورشید در آغاز هر یک از فصل‌های سال برابر است و به عبارت دیگر این آفتاب‌سنج‌ها به گونه‌ای طراحی و ساخته شده‌اند که بتوان هنگام طلوع یا غروب خورشید با مشاهده سایه‌های تشکیل شده از آن، آغاز یا میانه یا پایان هر یک از فصل‌ها که با اعتدال‌های بهاری یا پائیزی و انقلاب‌های تابستانی و زمستانی تطابق دارد را تشخیص داد.

 

برای مسافرت به خوزستان و بازدید از معبد چغازنبیل بار سفر بربندیم.
برای مشاهده هتل های استان خوزستان کلیک کنید .

ماکت پرستشگاه زیگورات

موقعیت


خوزستان، 40 کیلومتری شهرستان شوش و 35 کیلومتری شوشتر، نزدیک به منطقه هفت تپه

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

نام و نام خانوادگی(*)
لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

کالای درخواستی(*)
لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

شماره تماس(*)
لطفا عدد وارد کنید

درباره ما

آریا لیدر با هدف ارائه صنایع دستی ایران با بهترین قیمت برای تمام اقشار جامعه و با آرزوی فراهم کردن «تجربه‌ی لذت‌بخش یک خرید اینترنتی» همچنین اطلاع رسانی و راهنمایی هموطنان عزیز در رابطه با  مکانهای گردشگری و هتل های داخل و خارج از کشور همراه با فروش بلیط هواپیما فعالیت می‌کند.

بوم شناسی شهر ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت شادان گشت آریا ( آریا لیدر ) می‌باشد. Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریالیدر
09129356440