قلعه داو دختر

افزودن به پسندها
شماره تماس ساعت بازديد قلعه دا و دختر: همه روزه
ایجادشده توسط

توضیحات

تاریخچه قلعه داودختر

قلعه دا و دختر بنای بزرگ و دژ مانند است که از گذشته به نام «دا و دور» در بین مردم منطقه شهرت یافته است و مربوط به دوران ساسانیان است که شمال رامهرمز در دامنه‌های میانی کوهی گچی بر روی دو تپه که در امتداد هم قرار دارند ساخته شده است..  هر دو واحد  قلعه به شکل گرد و دایره مانند است که شباهت زیادی به معماری قلعه سازی در  روم را دارد و مانند آثاری ساخته شده است  که ازقلعه های رومی در جنوب مدیترانه باقی مانده است. قلعه  داو دختر شبیه دژی ساخته شده  که به نظر میرسد در روزگار ساسانیان برای حفاظت راه تجاری و نظامی شوش، واجار، اصفهان بوده و یا برای نگهبانی کاخ و خزائن رامهرمز یا نظارت بر جلگه زراعی، باغها، مزارع و انبارهای غله کاربرد داشته است  و رومی‌ها در ساختن و یا در طرح و نقشه آن دخالت داشته اند.

بیشینه نام قلعه داودختر

قلعه استان خوزستاندر گذشته قلعه را به نام قلعه «دا و دور» می خواند که به معنای «مادر و دختر» است. بعضی از  پژوهشگران و مردم‌نگاران گذاشتن نام «داو و دختر» بر روی قلعه  را بیانگر میزان نفوذ و اقتدار زنان در برهه‌ای از تاریخ می‌دانند و گروهی دیگر عقیده دارند که «داو» شکل تغییریافته لفظ «دادور» به معنای دادگستر است، اما این عقاید پایه و اساس محکمی ندارند. چون طراحی  و معماری این قلعه به طراحی و معماری قلعه های  رومی شباهت زیادی دارد و با توجه به وجود چندین بنای دیگر در اطراف قلعه «داو و دختر» چنین به نظر می‌رسد که در نزدیکی این محل قلعه‌ای دیگری وجود دارد که کوچکتر و شاید امن‌تر از قلعه امروز است  که با این قلعه در ارتباط بوده که یکی را قلعه مادر و آن دیگری را قلعه دختر می‌خواندند، که در اصطلاحات نظامی این‌گونه لفظ ها و ارتباطات زیاد  دیده می شود که اثبات این عقیده نیاز به تلاش و کاووش های باستان شناسان در این منطقه دارد.

معماری و مصالح :

قلعه  دا و دختر به شکل مستطیل در یک محوطه تقریباً ۱۰۰۰ متری ساخته شده است که پس  متروکه شدن و بی‌توجهی به ترمیم آن طی سالیانه متمادی تمامی سقف‌های دچار فرسایش شده و ریخته است. ضلع غربی و ضلع جنوبی قلعه داو دختر توسط  چهار ستون محکم  نگه دارنده (پشت بند) استحکام بخشی شده است  که این بهترین ایده برای جلوگیری از تخریب بیشتر قلعه است. در فاصله حدود 500 متری قلعه کارخانه ها و معدن های گچ وجود دارد دارد که انفجارهای آن در کنار بازدیدهای زیادی که از منطقه به عمل می آید نقش زیادی در تخریب قلعه داشته اند. مصالح مورد استفاده در قلعه داو دختر استحکام چندانی نداشته و این هم تایر بسزایی در پیشرفت روند تخریب دارد.در ساختن این قلعه بزرگ مصالح ساختمانی چون سنگ، ملات گچ و در برخی از قسمت ها از آجر و قیر استفاده شده که سنگ آن از رودخانهٔ «اعلا» و سنگ پی آن را از معادن اطراف آن که در حدود سه کیلومتری شرق و شمال شرق قلعه قرار دارد، می آوردند. قیر آن که قیر طبیعی است  از معادن قدیمی که در سه کیلومتری ضلع شمالی قلعه قرار دارند به محل قلعه انتقال داده می شدند. بیش‌ترین مصالح که در برج‌های ظلعه جنوبی استفاده شده است آجر می باشد.در محل قلعه گچ وجو دارد که به عنوان ملات استفاده می شده است. از قیر هم در کف و قسمت های بالایی پی به صورت لایه هایی به کار برده می شده است.با توجه به اینکه قلعه در ارتفاعی حدود ۶۰۰ متر بر روی کوه ساخته شده اس و راه‌های ارتباطی آن بسیار سخت گذر و خطرناک است  در سمت شمالی به طرف قلعه استراحتگاهی طراحی ساخته شده  که از آنجا راه اصلی ورود به قلعه را می‌توان مشاهده کرد.در نخستین پاگرد، محوطه‌ای حدود ۲۰ مترمربع به دیده می شود  که آثاری از بقایای برجکی که ویران شده در آنجا قرار دارد. از محل برج ویران شده تا قلعه اصلی مسیری ۱۰۰ متری است که به صورت معبری به عرض ۳ تا ۴ متر وجود دارد که به منظور  جلوگیری از تخریب و فروافتادن تدریجی دیوارها ساخته شده است مصالح به کار رفته در این  برج سنگ و ساروج است و در برخی نقاط آن از قلوه سنگ و گچ استفاده شده است که در استحکام بخش‌های متفاوت دیوار نقش موثری دارد. از ۱۰ متری محل برج تا قلعه یک ردیف پی با مصالح گچ، سنگ و آجر به صورت اتاقک دیده می شود.

وضعیت کنونی:

قلعه داو دختر با توجه به قدمت و شرایط منطقه و مصالح به کار رفته  در شرایط مطلوبی قرار ندارد و بی توجهی ها به آن در معرض تخریب است ولی خوشبختانه با وجود  همه این مشکلات، حدود و گمانه‌های حریم قلعه بار دیگر مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شده است  و لازم است که یک برنامه پژوهشی باستانشناسی و عملیات اجرایی در منطقه قلعه «داو دختر» برای روشن شدن زوایای ناشناخته آن پیش‌بینی شود که دست کم بتوان پی دیوارهای دفاعی و غیره را مشخص و از طبقات زیرین قلعه اطلاعات علمی و لازم را به دست آورد.

 

برای سفر به خوزستان و بازدید از این قلعه تاریخی کوله کوهنوردی خود را آماده کنید.
برای مشاهده هتل های استان خوزستان کلیک کنید .

موقعیت


خوزستان، 3 کیلومتری شمال شهر رامهرمز، قلعه داو دختر

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

نام و نام خانوادگی(*)
لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

کالای درخواستی(*)
لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

شماره تماس(*)
لطفا عدد وارد کنید

درباره ما

آریا لیدر با هدف ارائه صنایع دستی ایران با بهترین قیمت برای تمام اقشار جامعه و با آرزوی فراهم کردن «تجربه‌ی لذت‌بخش یک خرید اینترنتی» همچنین اطلاع رسانی و راهنمایی هموطنان عزیز در رابطه با  مکانهای گردشگری و هتل های داخل و خارج از کشور همراه با فروش بلیط هواپیما فعالیت می‌کند.

بوم شناسی شهر ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت شادان گشت آریا ( آریا لیدر ) می‌باشد. Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریالیدر
09129356440