شماره تماس ساعت بازديد 9 صبح الي 20 شب
در زمان های معمول
ایجادشده توسط

توضیحات

طاق‌بستان

مجموعه‌ای از سنگ نگاره‌ها و سنگ نوشته‌های دورهٔ ساسانی است که در کردستان ایران شمال غربی شهر کرمانشاه و در غرب ایران واقع شده است. این مجموعه در قرن سوم میلادی ساخته شده است و ارزش هنری و تاریخی زیادی دارد. چند صحنهٔ تاریخی از جمله تاج‌گذاری خسرو پرویز، تاج‌گذاری اردشیر دوم، تاج گذاری شاهپور دوم و سوم و هم‌چنین چند سنگ نوشته (کتیبه) به خط پهلوی کتیبه‌ای و مراسم شکار گراز توسط سوار کاران و نواختن موسیقی با آلات موسیقی چنگ در آن حک شده است. وجود کوه و چشمه در این مکان، آن را به گردش گاهی زیبا تبدیل نموده که از زمان‌های دیرین تا به امروز مورد توجه بوده است.

طاق بستان در زبان کرمانشاهی (کردی) تاق اوسا گفته می‌شود. «تاق» همان طاق، «اوسا» به معنی قدیمی می‌باشد و به این ترتیب «تاق اوسا» یا تاق اوسان، طاق قدیمی معنی می‌دهد. این مجموعه در قرن سوم میلادی ساخته شده است. شاهان ساسانی نخست نواحی اطراف تخت جمشید را برای تراشیدن تندیس‌های خود برگزیدند، اما از زمان اردشیر دوم و شاهان پس از او، طاق بستان را انتخاب کردند که در بین راه جادهٔ ابریشم قرار داشت و دارای طبیعتی سرسبز و پرآب بود.

در قرن سوم میلادی محوطه تاريخي طاق بستان ساخته شد، در این مکان وجود کوه و چشمه آن را جزو دیدنی های کرمانشاه قرار داد. در ابتدا شاهان ساسانی نواحی اطراف تخت جمشید را برای تراشیدن تندیس های خود انتخاب كردند، ولي از زمان اردشیر دوم و شاهان بعد از او طاق بستان را انتخاب کردند که در بین راه جاده ابریشم بود و طبیعتی زيبا و سرسبز و پرآب بود.
طاق بستان شامل يك كتيبه تاج گذاری اردشیر دوم و دو طاق، که طاق کوچک تر شاهپور دوم و سوم و طاق بزرگ تر خسرو پرویز را نشان مي¬دهد. طاق کوچک تر در سمت راست و در بیرون از طاق كتيبه¬اي تراشیده شده که تاج گذاری اردشیر دوم را به همگان نشان می¬دهد. در این تصویر شاه در وسط مي¬باشد و فروهر در سمت راست وی و زرتشت یا بقولی میترا با هاله ای از نور در سمت چپ قرار دارد.
مهمترین اثر در طاق بستان، طاق بزرگ با سنگ نگاره تاج گذاری خسروپرویز مي باشد. همچنين سه تندیس در طاق بزرگ مشاهده می¬شود. شاه در وسط، در سمت راست وی فروهر، همانند تاج گذاری اردشیر دوم و در سمت چپ شاه آناهیتا مي باشد. آناهیتا را فرشته ی آب ها و آن را نشانه خرمی و سرسبزی مي دانستند. كتيبه ای از فرشتگان بال دار در کناره ورودی طاق وجود دارد، همچنين مجالس شکار گراز، درخت زندگی و و نقش های فیل، اسب و قایق و شکار مرغان و ماهیان در مرداب که نشان از بزم شادی مي باشد.
در زیر نقش تاج گذاری خسرو پرویز سواری زره پوش سوار بر اسب قرار دارد كه نشانگر شكوه و قدرت شاه و مردم ایران است.
همچنین آثاری از زنان موسیقی دان در طاق بزرگ به چشم می خورد که به نواختن سازهای بادی مشغول مي باشند.
در میان كتيبه تاج گذاری اردشیر دوم و طاق بزرگ، طاق کوچک قرار دارد كه مراسم تاج گذاری شاهپور دوم و سوم را نشان می دهد. همچنين طاق كوچك دارای دو نقش در بالای دیواره طاق و دو کتیبه به خط پهلوی کتیبه ای مي باشد.
كتيبه ای از دوره قاجاریه همراه با کتیبه ای به خط نستعلیق در بخش فوقانی دیوار سمت چپ ایوان بزرگ حجاری شده است.

این حجاری مجسمه محمدعلی میرزا پسر فتحعلی شاه قاجار را به تصوير مي كشد كه در كنارش شعری از بسمل شاعر کرمانشاهی در مدح محمد علی میرزا نوشته شده است و ايشان در اشعارش کوه طاق بستان را با کوه طور و صورت دولتشاه را با صورت حضرت موسی تشبيه، و خسروپرويز را دربان خود معرفی کرده است.
طاق بستان از قديم موردحمله ی مهاجمان به ایران بوده و مي گويند فرشی از جواهر بر کف طاق بوده است که زمان حمله ی اعراب میان فرماندهان عرب تقسیم شده است و زمان حضور نیروهای استالین و انگلیس خساراتی به طاق بستان وارد شده اما با اين وجود هنوز شكوه و جلال اين اثر تاريخي كم نشده است. در این منطقه به دلیل حرکت زمین بر دیواره های طاق بزرگ و طاق کوچک ترک هایی ایجاد شده است که به در طي سالها و با تجمع خزه ها بر دیواره های آن باعث از بين رفتن قسمتي از نقوش این طاق ها شده است. با این وجود طاق بستان همواره از مكانهاي دیدنی کرمانشاه بشمار می رود که همه ساله پذیرای گردشگراني در داخل و خارج از كشور مي باشد.
طاق بستان به طاق وسان، نیز شهرت دارد.

 

موقعیت


شمال غربی شهر کرمانشاه

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

نام و نام خانوادگی(*)
لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

کالای درخواستی(*)
لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

شماره تماس(*)
لطفا عدد وارد کنید

درباره ما

آریا لیدر با هدف ارائه صنایع دستی ایران با بهترین قیمت برای تمام اقشار جامعه و با آرزوی فراهم کردن «تجربه‌ی لذت‌بخش یک خرید اینترنتی» همچنین اطلاع رسانی و راهنمایی هموطنان عزیز در رابطه با  مکانهای گردشگری و هتل های داخل و خارج از کشور همراه با فروش بلیط هواپیما فعالیت می‌کند.

بوم شناسی شهر ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت شادان گشت آریا ( آریا لیدر ) می‌باشد. Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
09129356440