ar aa en fa
Articles
Categories

شهر هگمتانه

افزودن به پسندها
شماره تماس ساعت بازديد شهر هگمتانه :
9 صبح الي 30: 17 بعدازظهر
تلفن تماس شهر هگمتانه :
0811-224005
ایجادشده توسط

توضیحات

هرودوت این شهر را ساخته دیااکو می¬داند و میگوید هفت دیوار داشته که هر کدام به رنگ یکی از سیاره¬ها مي¬باشد. اين شهر تاريخي از مکان¬های دیدنی شهر همدان به حساب مي آيد. همچنين بسیاری از باستان شناسان وسیع ترین تپه باستانی ایران را تپه هگمتانه دانسته و آن را از بقایای ابنیه کاسی، مادی، هخامنشی می دانند. وسعت تپه هگمتانه حدود ۳۰ هکتار است، ولی در حال حاضر ساختمان¬های مسکونی بر روی آن ساخته شده، به بیش از ۴۰ هکتار نیز می¬رسد. این تپه بیضی شکل، در دو سوی خیابان اکباتان واقع شده است.
دیااکو بعد از اینکه هگمتانه را به پایتخت خود انتخاب كرد، تصمیم به ساخت قصری مستحکم، به صورت هفت قلعه تودرتو، گرفت. كه کاخ پادشاهی و خزانه، درون قلعهٔ هفتم وجود داشته باشند. او، به تقلید از رنگ‌آمیزی كاخ هاي بابلی، دستور داد کنگره‌های هر قلعه را به رنگی خاص درآورند. رنگ کنگره‌های قلعه اول سفید، دومی سیاه، سومی ارغوانی، چهارمی آبی، پنجمی نارنجی، و کنگره‌های باروی داخلی سیمین و زرین شكل بودند. محوطه بیرونی‌ترین دیوار قلعه نيز، به اندازهٔ حصار شهر آتن بود. قصر شاهی، که در آخرین قلعهٔ درونی بر پا شده بود، دارای چندين اتاق بوده و مردم نیز خانه‌های خود را بیرون این قلعه‌ها و در کنار آن قلعه ساخته بودند. بنا به دستور دیااکو، قوم ماد شهرهای کوچکی را که در آن زندگي مي¬كردند، رها كرده و به پایتخت آمده و در اطراف قلعه شاهی، خانه‌های خود را بنا کردند. دانشنامه ایرانیکا بنیانگذاری ماد را سال ۷۰۸ قبل از میلاد به مرکزیت هگمتانه ذکر می‌کند.

كاوشگري های هگمتانه:


از خصوصيات شهر باستانی هگمتانه، معماری و نقشه منظم این شهر بوده، که در بین آثار باستانی كشف شده بي¬نظير است. اين آثار حاکی از وجود یک شبکهٔ پیشرفتهٔ آب‌رسانی در شهر حکومتی مادها است. در بین کانالهای آب رسانی، معابری بر عرض 3/5 متر وجود داشته و کف آنها، همگي با آجرهای مربعي شکل، مفروش بوده‌ است. در فواصل ۳۵ متری بین معبرها، دو سری واحدهای ساختمانی وجود دارد، که هر کدام شامل یک هال، با اتاق‌ها و انبارهایی به صورت قرینه در گرداگرد آن است. اين معابر با عرض 3/5 متر و پی بندی آجری در بخش وسیعی از تپه وسعت داشته و جهت شمال‌شرقی به جنوب‌غربی دارند.
در سال ۱۳۶۲ كاوشهاي علمي به سرپرستی محمدرحیم صراف به انجام رسید، منجر به معرفي شهر بزرگی در دل اين تپه بزرگ تاريخي شده‌ است. همچنین، بخش‌هایی از حصار عظیم شهر به قطر ۹ و ارتفاع ۸ متر را نمايان ساخته‌ است. این حصار در فواصل معین، دارای برجهای بزرگ بوده، که هگمتانه قدیم را شامل مي¬شد.

لوح های بدست آمده از كاوشهاي هگمتانه


لوح زرین «آریارمنه» كه به نام جد داریوش یکم هخامنشی از زرِ ناب و به ابعاد ۱۲ در ۸ سانتیمتر و دارای ۱۰ سطر به خط میخی كه هم¬اكنون در موزه برلن آلمان نگهداري مي¬شود. آثای کشف شده هگمتانهلوح زرین «ارشام» كه ابعاد این لوح ۸ در ۱۳ سانتیمتر است. لوح به خط میخی و از دوره هخامنشینان بجا مانده‌ است كه در حال حاضر جزء مجموعهٔ شخصی مارسل ویدال آمریکایی است.
در سال ۱۳۰۷، دو قطعه لوح هم‌اندازه، یکی زرین كه هم اكنون در موزه كاخ مرمر و دیگری نقره كه در حال حاضر در موزه ايران باستان نگهداري مي¬شود، پیدا شد. خطوط نوشته شده به خط میخی و محتوای هر دو نوشته نيز یکی مي¬باشد.
لوح زرین به نام داریوش دوم مي¬باشد كه از زرناب بوده و ۲۳ سطر به خط میخی بر روی آن حكاكي شده است. موزه ایران باستان این لوح را که بیرون از ایران بود خرید و اکنون در موزه ایران باستان نگهداري مي¬شود. لوح دیگری نیز پيدا شده که دارای ۲۹ سطر به خط میخی مي¬باشد و در سال ۱۳۳۱ خریداری شده و در حال حاضر در موزه ایران باستان موجود مي¬باشد.
لوح زرین به نام اردشیر دوم پسر داریوش دوم هخامنشی و ابعاد آن لوح ۱۳ در ۱۳ سانتیمتر و دارای ۲۰ سطر به خط میخی است که در روی زر ناب حک شده است.

ساير اشیاء یافت‌شده:


کوزه‌ای به جا مانده از دورهٔ خشایارشا از نقره‌ بوده و قطر دهانهٔ آن ۵/۷ سانتیمتر و ارتفاع آن ۱۲ سانیتمتر مي¬باشد.
بشقاب نقره‌ای با قطر دهانه ۲۰ سانتیمتر از دوره هخامنشی كه در سال ۱۳۲۴ موزه ایران باستان این بشقاب را خریداري نمود و اکنون در موزه ایران باستان تهران نگهداری می‌شود.
بشقاب یا جام نقره مربوط به دوره اردشیر یکم هخامنشی مي¬باشد كه قطر دهانهٔ آن ۷/۲۶ سانتیمتر كه هم اكنون در متروپولیتن نیویورک نگهداري مي¬شود. در لبهٔ داخلی بشقاب به خط میخی یک سطر طولانی نوشته شده‌ است که ترجمهٔ آن این¬گونه است: «اردشیر شاه بزرگ، شاه کشورها، پسر خشایارشا، خشایارشا پسر داریوش شاه هخامنشی که این جام سیمین را براي کاخ پادشاهی خود درست کرد.»
ظرف طلامانند کاسه‌ای عميق که رویهٔ بیرونی آن دارای برجستگیهایی مي¬باشد. این نقوش از لبهٔ ظرف آغاز شده و در وسط برآمدگی تکرار می‌شود. همچنين بین برجستگیها و لبهٔ بالاییِ ظرف یک سطر خط میخی به زبان پارسی باستان، بابلی و عیلامی تکرار می‌شود و ترجمهٔ فارسی‌اش «داریوش شاه بزرگ» است. قطر دهانه ظرف ۴/۱۸ و ارتفاع آن ۷/۱۰ سانتیمتر است. این ظرف جزو مجموعهٔ گورگیان در نیویورک مي باشد.
تا بحال ۸ قطعه لوح زرین و سیمین از کشفیات تپه هگمتانه و تخت جمشید بدست آمده که ۵ لوح طلا و یک نقره مربوط به تپه هگمتانه همدان مي باشد و فقط یک لوح طلا و یک نقره مربوط به تخت‌جمشید است. این مورد قدمت تاريخي تپه هگمتانه را نشان می‌دهد.

کاوش در هگمتانه

 

برای مشاهده هتل های شهر مشهد همراه با عکس و نقشه و توصیحات به بخش معرفی هتل ها مراجعه نمایید .

موقعیت


همدان، دو سمت خيابان اكباتان، مجموعه تاريخي شهر هگمتانه

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

درباره ما

آریا لیدر برای اطلاع رسانی و راهنمایی هموطنان عزیز در رابطه با  مکانهای گردشگری و هتل های داخل و خارج از کشور همچنین فروش بلیط هواپیما و صنایع دستی ایران با بهترین قیمت برای تمام اقشار جامعه با آرزوی فراهم کردن «تجربه‌ی لذت‌بخش یک خرید اینترنتی» فعالیت می‌کند.

از قیمت تور و تخفیف ها مطلع باشید

بوم شناسی شهر ها

Please publish modules in offcanvas position.

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت شادان گشت آریا ( آریا لیدر ) می‌باشد. Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
09129356440