گنبد علويان

افزودن به پسندها
شماره تماس شماره تلفن گنبد علویان
32523064- 081
ساعت بازديد گنبد علویان
8 صبح الي 14 ظهر
ایجادشده توسط

توضیحات

قدمت گنبد علویان:


گنبد علويان‌ از بناهاي كم‌نظير دوران سلجوقیان مي باشد که توسط خاندان علویان ، قرن ششم هجری قمری نخست به صورت مسجد تأسيس شد و بعد از آن با ایجاد سردابی در زیرزمین به مقبره آن خاندان تبدیل شد. اين گنيد از لحاظ‌ هنر گچ‌بري‌ و آجركاري جزء برجسته ترين آثار هنري به حساب مي آيد‌. ‌اين‌ بنا به‌صورت‌ چهارضلعي‌ در ابعاد 1228 در 12225 متر و ارتفاع‌ 1115 متر ساخته‌ شده‌ است‌ و چهار برج ستون‌مانند به‌ ارتفاع‌ 995 متر و قطر حدود دو متر شبيه‌ برج‌ در چهار ضلع، آن‌را در ميان‌ گرفته‌اند. هریک از برج ها پنج تاق به ارتفاع هشت متر، عرض یک متر و عمق نیم متر دارد.

گنبد علویان کجاست؟


در چهارباغ علویان در نزدیکی میدان امامزاده عبدالله شهر همدان گنبد علویان قرار دارد. از سمت شمال در خیابانی که میدان عین‌القضات را به میدان امامزاده عبدالله وصل می‌کند، قرار گرفته و ازسمت جنوب با خیابان باباطاهر و از شرق با خیابان اکباتان وصل شده است. اين بنا که تا چندسال در داخل محوطه دبستانی در بافت قدیمی شهر قرار داشت، اکنون پس از آزادشدن بافت آنجا و بازسازي محدوده‌ی آن در وضعیت بهتري قرار دارد و به خاطر معماری منحصربه فرد و تزیینات بسيار زيباي گچی آن، شايسته معرفی است. علت نامگذاري اين اثر تاريخي به گنبد، به اين دليل بوده است كه این بنا در گذشته‌های دور دارای گنبد بوده است، البته در طي سالها، گنبد آن از بين رفته است و با توجه به علاقه‌ی شدید مردم به دوستداران حضرت علی (ع) و مدفون بودن دو تن از خاندان علویان در اين بناي تاريخي، موجب شده که آن را به این نام بخوانند. با توجه به تحقيقات گسترده باستان شناسان، گنبد علویان بنایی مغولی یا سلجوقی به حساب مي آيد.
این گنبد به دليل ویژگی‌های منحصر به‌ فرد کالبدی و تزیینات بي نظير آن، هميشه مورد توجه باستان شناسان قرار گرفته است.
اداره‌ی کل ميراث فرهنگي در سال ۱۳۱۷ به مرمت و بازسازي این بناي تاريخي اقدام کرده و پوششی از چوب و شیروانی برای آن مهيا كرده است.

 

معماری گنبد علویان


این گنبد از سطح زمین بالاتر است و مانند سایر مقبره‌های چهار‌ضلعی مشابه خود، به یک سکو متصل است. این سکو در واقع طبقه‌ی زیرین را تشكيل مي دهد كه مقبره در آنجا قرار دارد. مقابل درب ورودی این مقبره، ۹ پله‌ی سنگی دیده می‌شود‌.
در حال حاضر سازمان میراث فرهنگی، دور این بنا را حصارکشی کرده و از آن نگهداری می‌کند. در طی سالیان گذشته، این بنا چندین بار بازسازي شده است. این اثر تاريخي یکی از شاهکارهای معماری بعد از اسلام در همدان است و طی شماره‌ی ۹۴ در تاریخ ۱۵/۱۰/۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ايران به ثبت رسیده است.
تاق نمایی جناقی در قسمت شمالی از نوع هفت و پنج به ارتفاع 10 متر و عرض حدود 555 متر دیده می شود و درون آن قابی مستطیل شکل به ارتفاع 5560 به صورت برجسته شكل يافته و ورودی بنا با تاقی جناقی به عرض 1160 و ارتفاع 3340 درون آن گذاشته شده است. بر بلنداي ورودی و درون کادر مستطیل شکل گفته شده گچ بری های برجسته لانه زنبوری شامل گل و بوته¬های پیچیده به شکل زیبایی به چشم مي آيد.
سنگ نگاره¬اي گچبری شده بر حاشیه ی بيروني کادر شامل آیاتی از قرآن مجید به خط کوفی ديده می شود. بالاي تاق نما نیز گچ¬بری مثلثی و ستاره ای شکلی به صورت زيبا تزئین شده است. بین تاق نما و برج های اطراف نیز دو سطح مستطیل شکل هم ارتفاع با کل بنا و به عرض 80 سانتی متر، تشكيل شده از تزئینات گچ بری و همچنين دو سطح نیم دایره که با آجرهای راسته تزئین شده اند را به صورت زيبا به همگان نشان مي دهد.
ضلعهاي شرقی و غربی گنبد علویان، هر کدام دو تاق نما به ارتفاع 885 متر و عرض چهار متر دارند که درون آن ها با کادری برجسته بصورت طرح های پيچ در پيچ تزئین شده است. بر بلنداي تاق نماها و قسمت های انتهایي برج ها بقایایی از سنگ‌نگاره‌هاي آجری به خط کوفی مشتمل بر آیات نخستین سوره ی دهر نشان داده شده است.  شبستان گنبد ورودی بنا نسبت به زمین¬های اطراف و دیوارهای بيروني بنا در ارتفاع 112 متر واقع شده است که هم¬اکنون هفت پله ارتباط بیرون و داخل را براي بازديدكنندگان ممکن می‌کند. در هر گوشه بنا دو تاقچه بلند و دو تاق نما در ضلع شرقی و غربي قرار دارند که از تزئینات زیبای گچ بری پوشیده شده است.
در ضلع جنوبی گنبد علویان محراب واقع شده با تزئینات شكيل گچ بری بر ارزش این اثر افزوده است. نورگیرهای نزدیک به سقف روشنایی مناسبی را به داخل بنا می¬دهد و راه پله ای کم عرض از درون برج شمال شرقی رسيدن به سقف و همچنين راه پله ای که به صورت غیرمشخص درون محراب ایجاد شده است، رسيدن به سرداب بنا که دو قبر متعلق به بزرگان خاندان علویان مي-باشد، را ممکن می سازند.
سرداب از شش حجره با تاق نماهای جناقی تشکیل شده است و قبور گفته شده به شکل مکعب مستطیل شکلي، پوشیده از آجرهای فیروزه ای در بين آن ها قرار گرفته است. شکل ظاهری این بنا شبیه گنبد سرخ مراغه كه در سال 542 هجری قمری ساخته شده است و ساختمان داخلی و تزئینات پرمعني زيباي درون بنا به گنبد حیدریه¬ی قزوین متعلق به اوایل قرن شش هجری شباهت بسياري دارد.
در ادامه پلان گنبد علویان همدان و نقشه دسترسی قابل استفاده است .

 

موقعیت


همدان، چهارباغ علويان، شمال شرق ميدان امامزاده عبدالله

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

نام و نام خانوادگی(*)
لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

کالای درخواستی(*)
لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

شماره تماس(*)
لطفا عدد وارد کنید

درباره ما

آریا لیدر با هدف ارائه صنایع دستی ایران با بهترین قیمت برای تمام اقشار جامعه و با آرزوی فراهم کردن «تجربه‌ی لذت‌بخش یک خرید اینترنتی» همچنین اطلاع رسانی و راهنمایی هموطنان عزیز در رابطه با  مکانهای گردشگری و هتل های داخل و خارج از کشور همراه با فروش بلیط هواپیما فعالیت می‌کند.

بوم شناسی شهر ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت شادان گشت آریا ( آریا لیدر ) می‌باشد. Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریالیدر
09129356440