كاخ چهلستون قزوين

افزودن به پسندها
شماره تماس ساعات بازديد كاخ چهلستون قزوين
همه روزه 9 صبح الي 18 عصر
شماره تماس كاخ چهلستون قزوين
02833243070
ایجادشده توسط

توضیحات

مشخصات کاخ چهل ستون قزوین

كاخ چهلستون در سال 951 هجری قمری در زمان سلطنت شاه طهماسب صفوی در شهر قزوین ساخته شده است. شاه طهماسب بعد از انتقال پایتخت از تبریز به قزوین به دلیل تهدیدهای دولت عثمانی این کاخ را ساخت. زمین های زنگی آباد را که متعلق به یکی از بزرگان و معتمدان شهر قزوین به نام میز شرف جهان بود خریداری کرد و این بنا را ساخت. به عقیده عده ای ساختمان کاخ چهلستون در پنجمین سال سلطنت شاه عباس دوم ساخته شده است.شاه طهماسب برای ساخت این بنا از معماران ماهری استفاده کرد و آن را به صورت باغی مربعی شکل که به شیوه  نقشه یک معمار ترک طبعیت می کرد، ساخت. عمارت کلاه فرنگی و سردر عالی قاپو تنها بناهای باقی مانده از میان باغ های قزوین مربوط به دوره صفویه هستند. چهل ستون قزوین

این عمارت توسط محمدباقر سعدالسلطنه در دوره قاجار بازسازی شد و نام چهلستون از آن دوره بر روی بنا گذاشته شده است.
عمارت چهلستون به شماره ثبت ۳۸۹در بهمن ماه سال ۱۳۳۴ در فهرست آثار تاریخی ایران ثبت شد. این کاخ در سال ۱۳۳۷ هجری به عنوان گنجینه اشیای تاریخی و باستانی شناسایی و مورد استفاده قرار گرفت و در حال حاضر به موزه خوشنویسی قزوین تبدیل شده‌است.

پلان عمارت چهلستون قزوين

مساحت عمارت چهلستون قزوین حدود 500 مترمربع است که دارای دو طبقه است و ساختمانی که به صورت هشت گوش ساخته شده است و در میان آن عمارت‌های عالی، تالار، ایوان‌ها و حوض‌های زیبایی ساخته شده است این مجموعه تاریخی دارای ۲۳ کاخ و ۷ سر در ورودی است. عمارت چهلستون قزوین مساحت زیادی دارد به طوری که از خیابان واقع در سبزه میدان کنونی تا حیاط نادری امتداد دارد و عرض این باغ از جلوی اداره پست تا دیوار غربی بانک ملی کشيده شده است. در حال حاضر خیابان کشی های اطراف باغ مقدار زیادی از باغ را از بین برده و بخش دیگر هم  در محدوده سبزه میدان به گردشگاه عمومی تبدیل شده است.

این باغ خیلی بزرگ بود، طول آن از خیابان واقع در شمال سبزه میدان کنونی تا حیاط نادری و عرض آن نیز از جلوی اداره پست و تلگراف تا دیوار غربی شعبه بانک ملی امتداد داشت ولی خیابان‌ها مقدار زیادی از این باغ را از بین برده و بخش بزرگی هم به نام سبزه میدان به گردشگاه عمومی اختصاص یافت. در اطراف بنا رواقی ساخته شده که آجری و به صورت نیم دایره است و ایوانی دارد که ستون های این ایوان چوبی است. نقشه بنا به صورت محورهای صلیبی و برونگرا طراحی شده است. طبقه اول چهار اتاق داره که درون سالن وسیعی با ساختارهای متفاوتی ساخته شده اند. این بنا چهار ایوان داره که قبلا برای تهویه هوا باز بوده اند ولی الان بخاطر حفظ این اثر تاریخی و تزیینات داخلی آن در های ایوان ها را بسته اند. در ورودی به صورت شیب دار ساخته شده است که باعث هدایت جریان هوا به مرکز کاخ می شود.در این طبقه ستون های آجری با قوس های نیم دایره دیده می شود.نمای دیوارهای این طبقه از نقاشی های زیبایی که مربوط به دوران صفویه و قاجار است، پوشیده شده است.

مقرنس بسیار زیبایی در سقف این طبقه دیده می شود. در این طبقه حوضی وجو دارد که درست شبیه این حوض در شمال و جنوب کاخ هم دیده می¬شود. وجود حوض در این طبقه باعث مطبوع شدن هوای داخل شده است. در حال حاضر حوض جنوبی و حوضی که در طبقه اول ساخته شده وجود دارند و بازسازی شده اند ولی حوضی که در سمت شمال بوده ازبین رفته است وجریان آب قطع شده است تا از تخریب و رطوبت داخل بنا جلوگیری شود. این باغ به صورت چهار اشکوبه است که در چهار طرف آن چهار تا خیابان ساخته شده است.که طولانی ترین و وسیع ترین خیابان آن، خیابان جنوبی است که البته تمیزتر و زیباتر هم هست. درخت های چنار با نظم خاصی در دو طرف هر چهار خیابان کاشته شده اند و در سرتاسر باغ درختان میوه دیده می شوند.

تزیینات كاخ چهلستون قزوين

روی دیواری طبقه اول نقاشی‌هایی ترسیم شده از نمونه‌ های هنر نگارگری مکتب قزوین است و شهرت جهانی دارد.این نقاشی ها در نوع خود بی نظیر هستند و بیان کننده تاریخی بودن این بنا هستند.تعداد این نقاشی ها مشخص نیست اما به گفته قاضی احمد حقی و عبدالملک شیرازی نقاشی ها از آب طلا بوده است. این نقاشی ها حوادث تاریخی را نیز نقل می کردند مانند ظهور دوره افشاریه و حکومت نادرشاه و ظهور دوره قاجار که در لایه سوم نقاشی کاخ چهلستون دیده می شود.به عقیده برخی بنای هشت بهشت در اصفهان با الگو برداری از این بنا ساخته شد است. با توجه به اینکه این بنا با دقت مورد توصیف مورخان قرار گرفته است ولی نام معماران و هنرمندان و نقاشان این بنا مشخص نیست. عبدی بیگ شیرازی شاعر و مورخ دوره صفویه نقاشی های کاخ را مربوط به میرزا علی نقاش، مظفرعلی نقاش، علی‌اصغر کاشی، عبدالجبار استرآبادی و رضا عباسی که از ماهرترین استادان نقاشان آن زمان بوده اند، می داند.

 

یکی دیگر از بنا های ساخته شده در زمان صفوی ،کاخ چهلستون اصفهان می باشد .

Ghazvin Chehelsotun Palace

موقعیت


قزوين، جنوب سبزه ميدان (ميدان آزادي)

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

نام و نام خانوادگی(*)
لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

کالای درخواستی(*)
لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

شماره تماس(*)
لطفا عدد وارد کنید

درباره ما

آریا لیدر با هدف ارائه صنایع دستی ایران با بهترین قیمت برای تمام اقشار جامعه و با آرزوی فراهم کردن «تجربه‌ی لذت‌بخش یک خرید اینترنتی» همچنین اطلاع رسانی و راهنمایی هموطنان عزیز در رابطه با  مکانهای گردشگری و هتل های داخل و خارج از کشور همراه با فروش بلیط هواپیما فعالیت می‌کند.

بوم شناسی شهر ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت شادان گشت آریا ( آریا لیدر ) می‌باشد. Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریالیدر
09129356440