قلعه الموت قزوین

افزودن به پسندها
شماره تماس ساعت بازديد قلعه الموت
9 صبح الي 20 شب
شماره تماس قلعه الموت
1369 138 0938
ایجادشده توسط

توضیحات

تاریخچه قلعه الموت

بر اساس نوشته های حمدالله مستوفی این قلعه توسط داعی الحق حسن بن زید الباقر ساخته شده است. بر اساس اسناد قدیمی که وجود دارد، در قرن پنجم هجری قمری این قلعه  توسط حسن صباح تصرف شد و از این قلعه برای حمله به سلجوقیان استفاده کرده است به همین دلیل این قلعه به اسم دژ حسن صباح نیز خوانده می شود و ناگفته نماند که عمده شهرت دژ بخاطر فعالیت های نظامی بوده که حسن صباح در این قلعه انجام داده است. عده ای عقیده دارند که علت تصرف قلعه توسط حسن صباح رواج دادن مذهب اسماعیلیه بوده است.در سال 654 هجری قمری هلاکوخان به قلعه حمله کرد و آنجا را به آتش کشید و بیشتر قلعه را تخریب کرد، بعد از این اتفاق از قلعه مخروبه به دلیل موقعیتی که داشت به عنوان زندان و تبعیدگاه استفاده شد. بعضی این تصویر را به گذشته این قلعه منتصب می دانند. Alamoot castle

 

از ابتدای حکومت شاه طهماسب صفوی یعنی حدود سای های 654 هجری قمری تا سال 1600 هجری قمری قلعه تقریبا سالم و سرپا بود ولی در زمان قاجار برای یافتن گنج در تمامی قلعه حفاری هایی انجام دادند که این حفاری های باعث تخریب و ویرانی قلعه شد. این قلعه به اسم های دژ یا قلعه حسن صباح و قلعه حسن نیز در بین عموم شهرت دارد. قلعه تاریخی الموت در 12 بهمن ماه سال 1381 به شماره ثبت 7252 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

معماری قلعه الموت

قلعه الموت در روی صخره های مستحکم طوری ساخته و طراحی شده است که دیوارهای آن با صخره های  اطراف یک شکل و یکپارچه شده است به طوری که انگار قلعه در دل صخره ها کنده شده است و این باعث شده که ضخامت دیوار قلعه در جاهای مختلف، متفاوت باشد. قلعه الومت دارای دو قلعه بالا و پایین است. قلعه برج های متعددی داشته که فقط برج های شمالی، جنوبی و شرقی آن در حال حاضر پابرجاست و برج شرقی سالم تر از بقیه است.

مسیر قلعه الموت

تنها راه ورودی قلعه دروازه ای است که در شمال شرق قرار دارد. تونلی به موازت جنوب شرقی قلعه کنده شده است که این تونل دو متر ارتفاع، شش متر طول و دو متر عرض دارد و موقع عبور از این تونل برج  ودیوار جنوبی قلعه به خوبی قابل دیدن است. دیوار شمالی و شرقی قلعه محکم تر از سایر قسمت ها ساخته شده است چون این قسمت مسیر ورودی قلعه است. دژ الموت در بالادست روستای الموت قزوین قرار دارد. روستایی که گازرخان نامیده می شود و معنی گازرخان در فرهنگ لغت به رخت شور خانه خان ها و سرشناسان اشاره شده است.

قلعه بالا و قلعه پایین در بخش شرقی و غربی ساخته شده اند و دربه زبان مردم آن منطقه به اسم های «جورقلا» و «پیازقلا»  خوانده می شوند. طول قلعه حدود 120 متر است و عرض آن در قسمت¬های مختلف بین 10 تا 35 متر متغیر است. جنس دیوار قلعه بالا یا همان قلعه بزرگ که در شرق ساخته شده است از سنگ و ملات گچ است و نسبت به بخش های دیگر کمتر تخریب شده است. درسمت جنوب، در داخل صخره اتاقی کنده شده که محل نگهبانی بوده است. درسمت شمال غربی قعله بالا نیز دو اتاق وجود داره که دردل کوه کنده شده است در یکی از اتاق ها چاله آبی دیده می شود که تقریبا همیشه پر از آب است.

حوضی در جنوب غربی قلعه در داخل صخره ها با طول 8متر و عرض 5مترکنده شده که امروزه هم در اثر بارندگی های فصلی پر از آب می شود. یکی از چیزهای جالب قلعه سیستم آبرسانی است که توسط کانال¬هایی آب را از چشمه کلدر به قلعه می رسانده و در حوض سنگی ذخیره می شده است. درخت انگور بزرگی در جنوب غربی قلعه دیده می شود که به عقیده عده ای توسط حسن صباح کاشته شده است ولی هنوز هیچ مستند تاریخی که تایید کننده این موضوع باشد وجود ندارد. در قسمت غرب قلعه، قبرستانی قدیمی دیده می شود که به اسبه کله چال معروف است و در بالای تپه مجاور آن، بقایای چند کوره آجرپزی دیده می شود. در شمال قلعه الموت درست در دامنه جنوبی کوه هودکان خرابه های زیادی دیده می شود که نشان دهنده وجود آبادی و سکونت در حوالی قلعه بوده است. خیلی از افراد اسم این قلعه را شنیده اند خیلی ها هم آنجا را دیده اند ولی شگفتی و اسرار آن را فقط گردشگرانی درک میکنن که تک تک پله های این قلعه را زیر پا گذاشته باشند.

برای بازدید از قلعه باید بیش از ۳۰۰ پله ی سنگی را بالا رفت که این برای مسافران صعب العبور است به همین خاطر در ابتدای مسیر کوهستانی، چند الاغ و یکی دو اسب هستند  تا با قیمت هفت هشت هزار تومان گردشگران را به قلعه ببرند. در ابتدای در ورودی قلعه تابلویی وجود دارد که در آن به معرفی حسن صباح پرداخته و او را  به عنوان خداوندگار الموت معرفی کرده است. در میانه ی راه الموت، یعنی ۱۰ کیلومتری معلم کلایه، یک مسیر فرعی ۹ کیلومتری به اسم دریاچه اوان وجود دارد.
یکی دیگر از قلعه های مستحکم اسماعیلیان قلعه لمبسر است که در 3 کیلومتری شهرستان رودبار قرار گرفته و فاصله قلعه لمبسر تا قلعه الموت قزوین با اتومبیل کمتر از 2 ساعت می باشد.
تصاویر قلعه الموت به پیوست درج گردید.

 

قلعه الموت

موقعیت


قزوین، روستای گازرخان

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

نام و نام خانوادگی(*)
لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

کالای درخواستی(*)
لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

شماره تماس(*)
لطفا عدد وارد کنید

درباره ما

آریا لیدر با هدف ارائه صنایع دستی ایران با بهترین قیمت برای تمام اقشار جامعه و با آرزوی فراهم کردن «تجربه‌ی لذت‌بخش یک خرید اینترنتی» همچنین اطلاع رسانی و راهنمایی هموطنان عزیز در رابطه با  مکانهای گردشگری و هتل های داخل و خارج از کشور همراه با فروش بلیط هواپیما فعالیت می‌کند.

بوم شناسی شهر ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت شادان گشت آریا ( آریا لیدر ) می‌باشد. Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریالیدر
09129356440