گنبد سرخ مراغه

افزودن به پسندها
شماره تماس ساعات بازدید گنبد سرخ مراغه :
8 الي 4 بعد ظهر
ایجادشده توسط

توضیحات

در مورد گنبد سرخ مراغه

گنبد سرخ در جنوب غربی شهر مراغه در استان آذربایجان شرقی گرفته‌است و یکی از قدیمی‌ترین بنای دوره اسلامی قرن ششم است. مراغه بعد از تبریز بزرگترین شهر آذربایجان شرقی است و برای مدتی پایتخت بوده است و دارای آثار تاریخی زیادی است از جمله گنبد سرخ که در جنوب غربي اين شهر واقع شده است مربوط به دوران سلجوقیان مي¬باشد و ظاهری مربع شکل دارد. ترتیب چیدن آجرها در این بنا بسیار بی نظیر است. گنبد سرخ از آثار تاریخی مهم این شهر  با فضای سبزي فوق¬العاده که برای زیبایی گنبد ساخته شده است. این گنبد که شرایط مرمت شده¬ي بهتری نسبت به سایر گنبد‌های مراغه دارد، در حاشیه شهر واقع شده و هميشه گردشگران زیادی از آن بازدید می‌کنند. gonbade-sorkh-maraghehگنبد سرخ  مربوط به دوره سلجوقیان است که در سال 542 هجری قمری به سبک معماری شیوه رازی ( شیوه مربوط به معماری ایران از قرن پنج تا هفتم مربوط به زمان سامانیان، سلجوقیان و خوارزمشاهیان) به‌دستور «عبدالعزیز بن محمود بن سعد یدیم» حاکم آذربایجان در دوره سلجوقیان و به توسط «بنی‌بکر محمد بن بندان بن محسن معمار» ساخته شده‌است معماری این گنبد با نغز کاری پارسی، شکوه و عظمت پارتی و ریزه کاری خراسانی همراه است. با شروع ساخت این بنا دوره رازی در معماری ایران به پایان رسید و این بنا نقطه عطف و شروع معماری آذری است که تلفیق آجر و کاشی و استفاده از کاشی در تزیین بناهای تاریخی در ایران از مشخصه‌های این دوره‌است. گنبد سرخ یکی از آثار تاریخی مهم مراغه به‌ حساب می‌آید و در جنوب غربی آن واقع شده است. این گنبد که شرایط بازسازی شده بهتری نسبت به سایر گنبد‌های مراغه دارد، در حاشیه شهر واقع شده و سالانه گردشگران زیادی از آن بازدید می‌کنند. گنبد سرخ قدیمی ترین مزار از پنج مزار بزرگی است که در مراغه وجود دارد که در آذربایجان بیشتر به گنبد قرمز شهرت دارد. علی رغم وجود کتیبه های خوانایی که در گنبد سرخ وجود دارد هنوز کسی که در گنبد سرخ دفن شده نامشخص است. گنبد سرخ بنایی مربع‌شکل است متشکل از سردابه و اتاق اصلی که برروی سکوی سنگی قرار دارد و توسط هفت ردیف پله می‌توان به آن دسترسی یافت. پنج پله در جلوی سکو قرار دارد و پله ششم و هفتم جزء آستانه درگاه به محسوب می شوند.گنبد سرخ 4 ضلع دارد، در کتیبه ضلع شمالی اسم و القاب بانی گنبد و تاریخ احداث بنا آورده شده و کتیبه ضلع شرقی و جنوبی آن آیات قرانی و ضلع غربی آن نام سازنده بنا آمده است. شیوه ی آجر چینی و تزئینات به کار رفته در ساخت این بنا بسیار دیدنی و زیبا هستند چرا که تلفیق کاشی های فیروزه ای رنگ با آجرهایی که ته رنگ سرخ دارند در تشکیل ساختار خود بنا بسیار مهم و ستودنی می باشد .و گفتنی است که تزئینات بنا به بدنه الحاق نشده است بلکه جزوی از خود ساختار آن به شمار می آید .
آجر تراشی در اين دوره يكي از بارزترين شاهكارهاي معماران ایرانی است. آجرهای قرمز را به قطعاتي كه مي خواستند می-تراشیدند و روی بنا كار می گذاشتند و بوسیله فرو رفتگی، تزئیناتی روی دیوار سایه و روشن مطبوعی ایجاد می كرد.
طرف شرق و جنوب این بنا با آیات قرآن مزین گشته و سمت غربی كتيبه نام سازنده را مشخص مي¬كند. نقش مركزی در داخل كتیبه ای كه به خط كوفی مي¬باشد، قرار گرفته است. متن كتیبه نیز در آجر تراشیده شده و چون كم رنگتر از زمینه آن است به خوبی مشخص شده است.

گنبد مدور مراغه

اگر بخواهيم آن را با  تزئینات آجرکاری بخش شمالی ایران مقايسه كنيم؛ خواهیم دید كه ديگر ابنيه¬ها تزیینات رنگين در آن ها به كار نرفته است. نه در گنبد قابوس و برج های رادگان غربی و لاجیم و رسكت و پیر علمدار و چهل دختران و برج مهماندوست، حتی یك قطعه كاشی هم در آنها نمايان نيست. اما پس از ساخت گنبد سرخه مراغه به كار بردن این نقوش عمومیت پیدا مي-كند. و فقط دو بناي یكی مقبره یوسف ابن قصیر در نخجوان كه تاريخ ساخمان آن با گنبد سرخ مراغه پانزده سال و دیگری سه گنبد ارومیه كه بعد از گنبد سرخ با كاشی تزیین نشده اند؛ علّت آن چنين است كه در آن زمان در شهر كوچك نخجوان وسایل این كار وجود نداشته است. اما سه گنبد ارومیه عامل تزیینی هندسی شكل آن در این ساختمان آجری با سنگ تراشیده ساخته شده كه در این قسمت آذربایجان روش تزیین ساختمان با سایر نواحی متفاوت بوده است و یا این كه در آنجا هم مانند نخجوان وسایل كاشی كاری موجود نبوده است.
کارشناسان میراث فرهنگی بر این باور هستند که این بنا قبل از رصدخانه مراغه برای تعیین ماه های سال و ساعات روز کاربرد داشته و سوراخ‌های ایجاد شده بر ضلع‌های این بنا نشانگر این امر است. گنبد سرخ در تاریخ ۱۵ دی سال ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۱۳۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. در سردابه ی گنبد سرخ مراغه سنگ نوشته هایی وجود دارد که هویت آن زیاد مشخص نیست که باقی مانده سنگ قبر بوده اند یا لوح. در محوطه گنبد یک ساعت خورشیدی وجود دارد که عقبه‌ای تاریخی دارد این ساعت بیشتر جنبه نمایشی دارد.
تابلو‌های شهری هیچ کدام اطلاعاتی را در خصوص شیوه رسیدن به گنبد سرخ را نشان نمي¬دهند و به‌ همین دلیل گردشگران برای بازدید دچار مشکلاتی می‌شوند. اتوبوس و تاکسی در مسیر این گنبد وجود ندارد و بازديدكنندگان باید با خودرو شخصی یا آژانس به سمت این گنبد بروند. فاصله این گنبد با مرکز شهر از طریق اتومبیل حدود ۱۵ دقیقه مي¬باشد. همچنين برای بازدید از این بنا نیاز به خرید بلیط نمي¬باشد. سردابه گنبد

 


پلان گنبد سرخ مراغه به پیوست درج گردید .


جهت مشاهده هتل های آذربایجان شرقی کلیک کنید .

موقعیت


آذربايجان شرقي، مراغه، جنوب غربي مراغه، خيابان انقلاب، تقاطع خيابان خيام، بوستان آقالار

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

نام و نام خانوادگی(*)
لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

کالای درخواستی(*)
لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

شماره تماس(*)
لطفا عدد وارد کنید

درباره ما

آریا لیدر با هدف ارائه صنایع دستی ایران با بهترین قیمت برای تمام اقشار جامعه و با آرزوی فراهم کردن «تجربه‌ی لذت‌بخش یک خرید اینترنتی» همچنین اطلاع رسانی و راهنمایی هموطنان عزیز در رابطه با  مکانهای گردشگری و هتل های داخل و خارج از کشور همراه با فروش بلیط هواپیما فعالیت می‌کند.

بوم شناسی شهر ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت شادان گشت آریا ( آریا لیدر ) می‌باشد. Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریالیدر
09129356440