عمارت فتح آباد تبریز

افزودن به پسندها
شماره تماس ساعت بازديد عمات فتح آباد: همه روزه
شماره تماس عمارت فتح آباد:
041-۳۳۸۴۵۵۵۲
ایجادشده توسط

توضیحات

عمارت فتح آباد

باغ فتح آباد نیز مانند باغ کرمان در زمان قاجاریه حدود 90 سال قبل در آذربایجان شرقی ، تبریز ساخته شده است که گفته می شود این باغ بزرگ و زیبا محل سکونت خانواده فتح الله قهرمان بوده است ومرکز این باغ پوشیده از درختان میوه است.
درباره تاریخ دقیق ساخت این باغ و کسانی که این باغ را ساخته اند اطلاعات کمی در یافت شده است.تنها جایی که به این باغ اشاره ای شده است در کتاب «باغ های آن و کوشک های آن » نوشته شده توسط دونالد ویلبر است.که در کتاب خودش این باغ را این گونه توصیف کرده است. اردوگاه فتح آباد تبریز«در نزدیکی شاه گل باغی به نام فتح‌آباد وجود دارد که مرکز باغ از درختان میوه پوشیده شده است. و محور طویل آب، تمام باغ را به طرزی که در ایران متداول است به ‌هم متصل می کند  و هماهنگی خاصی به باغ بخشیده است. تنها چیزی که هماهنگی باغ را برهم زدده بنای جدیدی که به‌جای کوشک قدیم ساخته شده است. هر گاه از قسمت مرتفع، یعنی سمت جنوبی باغ وارد شویم، می‌بینیم که این خیابان پست و بلند است و شکل حوض‌هائی که در مسیر آن ساخته شده  نیز متفاوت است. در کنار نهرها یک حاشیه‌های سبزی دیده می شود که این حاشیه ها گل های شمعدانی زیبایی خاصی پیدا کرده است. برجسته‌ترین نقطه‌ی باغ استخر عمیقش است که اطراف آن را با سنگ ساخته شده است. عمیق این استخر زیاد است و اطراف آن را درختهای بزرگ و تنومندی دیده می شود وقسمت شمالی استخر بلندتر از سطح زمین است. این روش طراحی در استخر شاه گل نیز به چشم می خورد. هیچ کدام از قسمت‌های باغ فتح آباد به تنهائی زیبایی فوق‌العاده و چشمگیری ندارد، در حالی که در کل و کنار هم زیبایی خاص و منحصر به فردی دارد. ریش سفیدان و افراد قدیمی منطقه نقل می کنند: که باغ فتح اباد توسط ساعدالملک یکی از بزرگان و متعمدان شهر تبریز بوده، ساخته شده است. و توسط خاندان عدل در حدو 150 سال قبل خریداری شده است. قنات، استخر، بخشی از اراضی روستای فتح‌آباد و ساختمان موجود فعلی باغ از جمله چیزهایی که بر اساس موارد ذکر شده در سند همراه باغ معامله شده است.باغ فتح آباد در زمان وراث عدل، مخصوصا غلامرضا عدل توسعه زیادی پیدا کرد و وسعت آن به وسعت فعلی رسیده است. مجموعه‌ی باغ  و دیگر عمارت های  فتح‌آباد نیز در زمان خاندان عدل مورد بازسازی قرار گرفت و ظاهراً این بازسازی توسط یکی از معماران محلی به نام حاج عباس علی ترفیعی انجام شده است. از جمله مواردی که در جریان موردبازسازی قرار گرفته است،  به رطوبت‌زدائی عمارت باغ و اضافه کردن یک طبقه به آن، جلوگیری از نشتی استخر و آب‌نما و ساخت یک‌‌سری حوضچه در امداد محور اصلی باغ (شمالی ـ جنوبی) بین عمارت و آب‌گیر انتهای باغ را می توان اشاره کرد.

 

ساختار و معماری باغ:

مساحت باغ فتح آباد تبریز،  ۳۰ هکتار است و دارای ساختمانی دو طبقه به مساحت ۲۰۰ متر مربع است در امتداد مسیر اصلی باغ قرار گرفته است. این باغ از جمله  باغ‌هایی است که در زمینی تقریباً مسطح با شیب نسبتاً کم ساخته شده است. محور اصلی باغ در امتداد شمالی ـ جنوبی متناسب با مسیر حرکت آب قنات است و در حد فاصل محور اصلی پیادە‌رو طراحی و احداث شده است. هشت سکو با ۱۸ پله با اختلاف سطح کل مسیر ۳۰۵ سانتی‌متر برای کنترل شیب معبر پیاده‌روطراحی شده است. در وسط محور اصلی باغ دقیقاً در امتداد جوی آب در وسط هر یک از سطوح پله‌های طراحی شده حوضچه‌هایی به شکل مستطیل و دایره دیده می شود که چهار حوضچه به شکل دایره و یک حوضچه به شکل مستطیل در ابعاد مختلف هستند  که در میان هر یک حوضچه ها  فواره‌ای وجود دارد.باغ فتح آباد در گذشته درختان بیشتری نسبت به وضع کنونی داشته است  و با توجه به نقشه‌ی ترسیم شده‌ی ویلبر و گتته های ریش‌سفیدان منطقه، محل باغ پراز درختان پیوندی نارون (قره آغاج) بوده است. از این درختان به تعداد هشت اصله در اطراف حوضچه‌ی دایره‌ای، چهار اصله در اطراف آب‌نمای مربع شکل و دوازده اصله در اطراف ‌آب‌گیر اصلی روبه‌روی عمارت باغ قرار داشته است. در امتداد محور اصلی عمارت اصلی باغ  قرار دارد و بنا به نقل قول ویلبر، ساختمان جدید در محل کوشک قدیمی احداث شده است. این عمارت وسعت ۲۰۰ مترمربع در دو طبقه به شکل کوشکی ساده و کوچک به ‌صورت ساختمانی برون‌گرا طراحی و ساخته شده است. ساختمان طوری طراحی شده که امکانات کافی برای زندگی دائم یک خانوار در دو طبقه وجود داشته است. در گذشته در باغ  بناهایی چون سرویس‌های بهداشتی و اصطبل در وجود داشته  است که به‌علت عدم مراقبت و نگه‌داری از بین رفته است.

 

 

تغییر کاربری باغ:

در سال 1374 هجری شمسی  باغ فتح آباد تبریز توسط آموزش و پرورش استان آذربایجان‌ شرقی از خاندان عدل خریداری شد  و در جهت اهداف آموزش و پرورش با تغییر کاربری به‌ شکل

 

«اردوگاه فرهنگی الغدیر»

برای پسران و

« اردوگاه کوثر»

برای دختران درآورده شد. به منظور  تبدیل کردن باغ به این اردوگاه، قسمتی از زمین‌های اطراف باغ جهت توسعه و ساخت بناهای متناسب با اردوگاه در زیر نظر آموزش و پرورش قرار گرفت.  مجموعه باغ و عمارت فتح‌آباد در آذرماه سال ۱۳۷۸ هجری شمسی به شماره ۲۵۱۸ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و هم جهت  با اهداف توسعه‌ی باغ، میراث فرهنگی تبریز، توسعه و تغییر کاربری باغ فتح‌آباد را جزو برنامه‌‌های مطالعاتی خود قرارداد  تا توسعه‌ی باغ باعث از بین رفتن هویت واقعی آن نشود. به همین جهت آموزش و پرورش زیر نظر میراث فرهنگی تبریز با کاشت درختان از بین رفته، احیای دسترسی‌های تاریخی و جدید، بناهای تاریخی موجود و دیوارکشی اطراف باغ در صدد احیاء باغ به شیوه‌ی گذشته برآمد، محورهای اصلی مسیر آب زیر نظر میراث فرهنگی تبریز مورد بازسازی قرار گرفت  و بخش های عظیمی از صفه‌سازی محورهای آب، حوضچه‌ها و آب‌گیرها در برنامه‌‌ی زمان‌بندی مرمت شده اند.

 

 

بازدید از این باغ به گردشگران و مسافران تبریز توصیه می شود.
برای اسکان در تبریز و مشاهده هتل های تبریز کلیک کنید .

 

موقعیت


آذربایجان شرقی، تبریز، بخش مرکزی، دهستان میدان چای، روستای فتح آباد، عمارت فتح آباد

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

نام و نام خانوادگی(*)
لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

کالای درخواستی(*)
لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

شماره تماس(*)
لطفا عدد وارد کنید

درباره ما

آریا لیدر با هدف ارائه صنایع دستی ایران با بهترین قیمت برای تمام اقشار جامعه و با آرزوی فراهم کردن «تجربه‌ی لذت‌بخش یک خرید اینترنتی» همچنین اطلاع رسانی و راهنمایی هموطنان عزیز در رابطه با  مکانهای گردشگری و هتل های داخل و خارج از کشور همراه با فروش بلیط هواپیما فعالیت می‌کند.

بوم شناسی شهر ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت شادان گشت آریا ( آریا لیدر ) می‌باشد. Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریالیدر
09129356440