دروازه هادریان

افزودن به پسندها
ایجادشده توسط

توضیحات

دروازه هادریان از بناهای تاریخی زیبا و معروف است که در منطقه کالیچی  Kaleiçi بنا شده است و البته به نام دروازه سه قوسه Triple Gate هم معروف است. نام اول این دروازه از تاریخ باستانی این شهر به یادگار مانده است، زمانیکه امپراتور روم باستان، هادریان Hadrian در قرن دوم میلادی از شهر بازدید کرده است و نام دوم آن بخاطر شکل ظاهری‌اش است که از سه قوس درست شده است. دروازه هادریان Hadrian's Gate در دیوارهای اطراف شهر گنجانده شده است و به یکی از بزرگترین دروازه‌های شهر تبدیل شد.

داستان‌های جالبی در مورد این دروازه گفته می‌شود؛ یکی از آنها اینست که می‌گویند ملکه صبا Queen of Sheba هنگامی‌که میخواسته به ملاقات پادشاه سلیمان King Solomon برود از زیر این دروازه عبور کرده و سپس در آسپندوس Aspendos استراحت کرده است. اگرچه که شواهدی از حقیقی بودن این داستان وجود ندارد اما با فرض واقعی بودن آن، نباید فراموش کرد که زمان این ملاقات به 10 قرن قبل از ساخته شدن دروازه برمی‌گردد، در نهایت این فرضیه به صورت کامل رد می شود.

دو برج در کنار دروازه هادریان Hadrian's Gate  قرار دارند که به دوره های تاریخی مختلفی تعلق دارند. برج جنوبی ( که در سمت چپ بلوار آتاتورک Atatürk Boulevard قرار دارد) از دوران روم باقی مانده است، تفاوت معماری برج باعث بوجود آمدن این نظریه شده است که به احتمال زیاد مستقل از دروازه ساخته شده است. این بنا به نام برج جولیا سانکتا tower of Julia Sancta نیز شناخته می‌شود و منشا تاریخی آن از کتیبه‌های سنگی به اثبات رسیده است. برج شمالی ( سمت راست ) در زمان سلطان سلجوقی علاء الدین کیقباد Seljuk sultan Alaeddin Keykubat I ، در نیمه اول قرن 13 میلادی، بازسازی شد. فقط قسمت پایین برج از زمان روم باستان تا الان محفوظ مانده است. یک کتیبه بر روی این برج قرار دارد که به زبان ترکی قدیم اما با دستخط عربی نوشته شده است.

دروازه هادریان Hadrian's Gate در سال 1817، زمانیکه فرانسیس بیوفورت Francis Beaufort خاطرات سفر خود را به سواحل جنوبی آسیای صغیر منتشر کرد، برای دنیای غرب کشف شد. او در توضیحات خود از سطوح بالایی دروازه هم گفته بود اما بنظر می‌رسد این قسمت‌ها در قرن 19 از بین رفته‌اند؛ چون دیگر بازدیدکنندگان اروپایی آنتالیا مانند Charles Texier و Lanckoronski نتوانستند توصیف دقیقی از ظاهر آن قسمت داشته باشند.

دروازه هادریان Hadrian's Gate به نوعی شبیه طاق نصرت‌های رومی است که شامل سه طاق یک اندازه هرکدام با عرض 4.15 متر و به ارتفاع 6.18 متر می باشد. ارتفاع کل بنا از پایین ترین قسمت آن یعنی سنگفرش خیابان تا بالاترین نقطه سرستون‌ها 8 متر است. هم در قسمت جلو و هم عقب این بنا نمای زیبایی کار شده است بطوریکه در هر سمت 4 ستون زیبا ساخته شده است. جنس این ستون ها ( بجز قسمت نگهدارنده که گرانیتی است ) از سنگ مرمر سفید است.

موقعیت


ترکیه - آنتالیا - مرکز شهر آنتالیا در بلوار آتاتورک

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

نام و نام خانوادگی(*)
لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

کالای درخواستی(*)
لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

شماره تماس(*)
لطفا عدد وارد کنید

درباره ما

آریا لیدر با هدف ارائه صنایع دستی ایران با بهترین قیمت برای تمام اقشار جامعه و با آرزوی فراهم کردن «تجربه‌ی لذت‌بخش یک خرید اینترنتی» همچنین اطلاع رسانی و راهنمایی هموطنان عزیز در رابطه با  مکانهای گردشگری و هتل های داخل و خارج از کشور همراه با فروش بلیط هواپیما فعالیت می‌کند.

بوم شناسی شهر ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت شادان گشت آریا ( آریا لیدر ) می‌باشد. Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
09129356440