آموزش معرق کاری در اصفهان

هنرمعرق کاری

معرق کاری چوب تزیین چند تکه ای هم سطح است که قطعاتی مطابق با قسمت بندی های طرح از لایه هایی با ضخامت یکسان تشکیل می شوند ، زمان پیدایش هنر معرق مشخص نیست اما به گفته ی پژوهشگران زادگاه اصلی معرق کاری کشور هندوستان است ، اصل هنر معرق چوب در ایران گرفته شده از هنرکاشی معرق است که از اواخر زمان ایلخانیان و بعد از دوره ی تیموریان بوجود آمده است که در دوران قاجار متاثراز هنر اروپاییان از نظرطرح متحول شد  و آموزش معرق کاری به شیوه ی اروپایی تغییر شغل داد .

 

آموزش معرق کاری

در متن پایین آموزش معرق کاری به صورت کاربردی برای شما آماده شده است که علاوه بر اینکه هنری زیبا را یاد می گیرید راهی نیز برای کسب درآمد است .

آموزش معرق کاری اصفهان

آموزش معرق کاری شامل چند مرحله است :
1- طراحی نقشه
2- خرد کردن مدل
3- نصب قطعات خرد شده
4- دوربری نقشه ها
5- برداشتن تخته سه لایی از روی چوب زمینه و نصب روی تخته پشت کار
6- انتقال طرح روی چوب های صنعتی
7- متصل کردن نقشه ها
8- برش دادن که 3 بار انجام می شود
9- دور بری کناره ها
10- پرداخت
11- لیسه زدن و پرداخت مجدد
12- به کار بردن پلی استر که سه مرتبه صورت می گیرد .
انواع مختلف معرق :
1- معرق – خاتم
2- معرق – منبت
3- معرق با زمینه ی رنگ
4- معرق با زمینه ی چوب

آموزش معرق کاری

ویژگی ابزار مورد نیاز برای آموزش معرق کاری :

کمان اره  از وسایل اصلی ومهم در معرق کاری است، ساختار کمان اره  شامل دو پیچ و مهره خروسی و قسمت نگهدارنده  بالایی و پایینی و یک تیغ اره مویی برای برش چوب است ، سطح کمان مورد استفاده باید قسمت U  کاملا صاف باشد ، جهت امتحان می توان دسته را جدا کرد و کمان را روی سطح کاملا صاف قرار داد درصورتیکه که کمان صاف باشد با سطح صاف مماس می شود و پیچ وتاب ندارد ، تیغه های تقلبی نیز در بازار وجود دارد یکی از علایم تقلبی بودن تیغه ها چرب بودن آن است زیرا چرب می شود تا زنگ نزند ، یکی دیگراز علایم تقلب در تیغه ها عدم انعطاف آن است که به راحتی می شکند .

وقتی یک بسته دوازده تایی تیغه خریداری می کنید دورش سیم پیچیده شده هنگام باز کردن این سیم اگر سیم تکه تکه شود احتمال زیاد تیغه ها تقلبی هستند را خریداری نمودید سیمی به دور آن پیچیده شده است .در هنگام باز کردن این سیم اگر این سیم به راحتی در هنگام باز شدن تکه تکه شد ،به احتمال بسیار زیاد تیغه ی شما تقلبی است.در ضمن سیمی که به دور تیغه های تایفون اصل پیچیده شده است نسبت به سیم هایی که به دور تیغه های تقلبی قرار گرفته است از ضخامت بیشتری برخوردار است .
نوعی از تیغه معروف به پا ملخی ، تیغه ی تایفون آلمانی است که شماره های آن 1و2و3و4وصفر و دو صفر است چنانچه تیغه ای مشاهده کردید که شماره آن سه صفراست این تیغه تقلبی است ، تیغه ی دیگری به نام تمپو وجود دارد که شماره ی آن فقط دو صفر می باشد و این نوع تیغه نیز آلمانی است و برای حرفه ای ها مناسب می باشد ، اگر مبتدی هستید این تیغه را استفاده نکنید زیرا به راحتی از زیر کمان خارج می شود ، در آموزش معرق کاری نیز از این تیغه استفاده نکنید چون تمام وقتتان برای بستن تیغ خواهد گذشت .

آموزش معرق کاری اصفهان

مراحل کار آموزش معرق کاری :

ابتدا پیشکار را با گیره به میز کار وصل کنید سپس طرح مورد نظرتان را روی چوب اجرا کنید ، اگر در طرح تان جایی هست که نیاز به سوراخ شدن دارد با مته آن را سوراخ کنید .
در این مرحله باید اره را آماده کنید برای این کار پیچ های اره مویی را نیمه باز کنید و شاسی کمان گیر را به طرف بیرون بکشید تا باز شود ، کمان گیررا در وسط اره مویی قرار دهید و شاسی را به داخل فشار دهید تا بسته شود سپس تیغ اره مویی را قرار دهید و پیچ آن را ببندید اگر از تیغه های ملخی استفاده می کنید جهت دندانه ها باید به سمت پایین باشد ، بعد از مطمئن شدن از درستی اتصال ، کمان گیر را به آرامی باز کنید .

شروع آموزش معرق کاری

ابتدا طرح را روی پیش کار قرار دهید و با دست غیر غالب خود روی آن فشار دهید ، سپس در قسمت باز پیشکارمحلی را که می خواهید طرح را از آن جا شروع کنید قرار دهید ، اکنون با دست غالبتان اره را بردارید و عمودی بر روی طرح شروع به برش کنید ، نکته ای که حائز اهمیت است این است که هنگام برش دست غالب باید فقط حرکت عمودی داشته باشد و دست غیر غالب طرح را می چرخاند .

آموزش معرق کاری

نکاتی که باید در بریدن به آن توجه کنید :

در برش عجله نکنید یعنی سعی نکنید اره را به طرح و یا برعکس فشار دهید چون این کار هم باعث شکسته شدن تیغه می شود و هم طرح را خراب می کند پس بهتر است فشار وارده به اره را تنظیم کنید نکته ی دیگر این است که به طور یکنواخت برش دهید چون درنگ کردن بین کار باعث می شود طرح خوب نشود ، برای استراحت بهتر است در هنگام رسیدن به گوشه ها و پیچ های تند دستتان را کمی ثابت نگه دارید و دوباره ادامه دهید .

 

 

 

مشاهده این مطلب را به شما توصیه میکنم : آموزش خاتم کاری اصفهان

جهت ثبت نام در دوره های آموزش خاتمکاری اصفهان فرم زیر را پر کنید :

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

لطفا عدد وارد کنید

درباره ما

آریالیدر با هدف ارائه ظروف مسی،ظروف برنجی،انواع سماور ،سفره های قلمکاری و ظروف ملیله آب نقره با بهترین قیمت برای تمام اقشار جامعه و با آرزوی فراهم کردن «تجربه‌ی لذت‌بخش یک خرید اینترنتی صنایع دستی » فعالیت می‌کند.

برای مشاهده کامل نقشه کلیک کنید

نقشه آدرساصفهان-بلوار کشاورز-حدفاصل خیابان کشاورزی و ایرانخودرو2019

صنایع دستی

بوم شناسی شهر ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت شادان گشت آریا ( آریا لیدر ) می‌باشد. Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریالیدر
09129356440