آموزش قلاب دوزی از مبتدی تا حرفه ای

هنر قلاب دوزی

قلاب دوزی رشت که به هنر رشته دوزی نیز معروف است از هنرهای اصیل بانوان رشتی است ، آموزش قلاب دوزی از قدیمی ترین صنایع دستی رشت است و در واقع تزیین پارچه های قیمتی ضخیم با رودوزی می باشد به این شکل که بوسیله ی نخ ابریشم و قلاب رو ی پارچه را طراحی می کنند ، قلاب دوزی در فرهنگ معین به معنای دوختن نقوش بر روی پارچه با قلاب و رشته ها ی ابریشم است .
اگر علاقه مند به یادگیری و آموزش قلاب دوزی در اصفهان هستید با شماره های 37778500-031 و 37756987 - 031 تماس بگیرید .

 

 آموزش قلاب دوزی

 

نقوش قلاب دوزی

نقش هایی که درآموزش قلاب دوزی به کار می روند به دو نوع تقسیم می شوند :
1- نقوش گلدوزی : این نقوش از قدیم الایام به صورت الگوی ثابتی مورد استفاده قرار می گرفتند .
2- نقوش ابداعی : درحدود 30 سال پیش از این طرح استفاده می کردند و حاشیه ی اطراف را بدون نقشه بر روی پارچه قلاب دوزی می کرد .
در یک تقسیم بندی کلی آموزش قلاب دوزی در 5 نقش انجام می گیرد :
1- نقوش اقتباسی : گرفته شده از نقشه های استاد کاران قدیمی است که به حد اعلا رسانده بودند .
2- نقوش ابتکاری جدید : باید با صنعت قلاب دوزی تطابق داشته باشند .
3- نقشه آثار قدیمی : گل و ساقه و برگ با رنگ طبیعی بر روی پارچه اجرا می شود .
4- نقوش هندسی : شکل های مختلف هندسی می باشد .
5- نقوش سلیقه ای : نقش هایی را می گویند که به سلیقه ی افراد بستگی دارد .
ترسیم نقوش قلاب دوزی از قدیم ذهنی بوده و از نسلی به نسل دیگر انتقال پیدا کرده است  و تعداد زیادی از اساتید درآموزش قلاب دوزی از این روش بهره می گرفتند ، نقوش قدیمی کج بوته ای نقشه ترنجی و گرد از نقش هایی هستند که بازار بهتری دارند و بیشتر مورد توجه قرار می گیرند .
مواد اولیه مورد نیاز قلاب دوزی : پارچه ی مخمل یا ماهوت و نخ های ابریشمین است .

آموزش قلاب دوزی اصفهان

 

ابزارموردنیازقلابدوزی

1- کارگاه جریده (چوب مخصوص برای قلاب دوزی) یکی از ابزاری است که برای آموزش قلاب دوزی استفاده می شود وشامل دو قطعه چوب که تقریبا عرض 10 سانتی متر و طول ۱۰۰ سانتی متر و با ضخامت حدود 5 سانتی مترکه از یک طرف به میخ و به همدیگر متصل و از طرف دیگر به وسیله‌ی مانعی که در فاصله‌ی ۴۰ سانتی متری وسیله گذاشته شده از هم جدا و به شکل گیره مانند است تشکیل شده است .
2-قلابی بدون انحنا و نوک تیز که یک بریدگی مورب در فاصله ی 5 میلی متری نوک قلاب دارد .
3-چهار پایه‌ی مخصوص نشیمن قلاب دوز که معروف به کتل است و از چوب نراد ساخته شده است.
4- طرح یا نقشه مورد نظر: برای آموزش قلاب دوزی نیاز به نقشه وطرح می‌باشد و این نقشه ها اکثرا از گذشته به جای مانده اند و طی سالیان دراز از آن استفاده کرده اند ، طرح های مورد استفاده برای رشتی دوزی عبارتند از بند رومی ، بازوبندی ، بته جقه ترمه ای ، گل بادامی ، بته جقه ای شاخ گوزنی ، گل و بوته ،بته جقه قهر و آشتی و گل و مرغ .

 

آموزش قلاب دوزی

روش کار قلاب دوزی :

قلاب دوزان در مرحله ی اول آموزش قلاب دوزی طرحی را که قصد دارند روی پارچه ماهوت قلاب دوزی کنند روی کاغذی با ابعاد بزرگتر ازپارچه ترسیم می کنند ، سپس با سنجاق تمام خطوط طرح را روی کاغذ نزدیک به هم سوراخ می‌کنند و مقداری گچ روی کاغذ می ریزند و کاملا آن را روی صفحه کاغذ پخش می‌کنند تا از داخل سوراخ های کاغذ عبور کند و روی ماهوت بنشیند و بعد از برداشتن کاغذ از روی ماهوت ، طرح بر روی پارچه قلم گیری می شود و صنعتگر با کمک قلابی شروع به دوخت می‌کند .

قلاب دوزی امروزه برای تزئین زیرلیوانی ،سجاده، جا قرآنی، لبه پرده، رویه دمپایی، رویه میز، رویه کوسن ، کفش زنانه و بقچه مورد استفاده قرار می گیرد  به همین دلیل افراد زیادی علاقه مند به یادگیری و آموزش قلاب دوزی هستند ، روش کارقلاب دوزان به این شکل است که روی یک چهار پایه کوتاه می نشینند و قسمتی از پارچه را در لای دهانه جریده قرار می دهد و به کمک زانوهایش آن را به هم می‌فشارند تا پارچه خارج نشود.

سپس یک سر نخ را گره می زنند و در حالی که قلاب را از روی پارچه به داخل آن فرو می برند ، گره را در شیار قلاب استوار می کنند و آن را از پارچه بیرون می‌کشند و وقتی که نخ از پارچه خارج می شود و حالت نیم دایره به خود گرفته باشد ، مجددا قلاب را به داخل پارچه فرومی برد و نخ را بر روی شیار قلاب استوار می کند و سپس قلاب را از پارچه خارج می‌کنند.
به این صورت نیم دایره قبلی سفت می شود و بر روی کار می نشیند در حالیکه نیم دایره ی جدیدتر به صنعتگر امکان می دهد مجددا قلاب را به داخل پارچه فرو ببرد و با تکرار این کار نقش زنجیره ای روی پارچه ایجاد می شود .

 

هنر قلاب دوزی

تاریخچه ی قلاب دوزی

تاریخچه ی دقیقی از قلاب دوزی در دسترس نیست ، باستان شناسان سابقه ی تاریخی قلاب دوزی را مر بوط به شهر رشت می دانند که در آن زمان افراد خبره ی این کار به آموزش قلاب دوزی در شمال کشور می پرداختند ، در کشف های باستان شناسی کارهای قلاب دوزی به دست آمده را مربوط به دوره ی هخامنشی می دانند ، قدیمی ترین نمونه های رشته دوزی در موزه قدس رضوی و موزه ی هنرهای تزیینی ایران نگهداری می شود .

آموزش قلاب دوزی اصفهان

بهاره صبوری هنرمند اصفهانی با تلفیق طرح های امروزی و سنتی به آموزش قلاب دوزی در اصفهان پرداخت ، این هنرمند جوان که قلاب دوزی را از مادر بزرگش به ارث برده است می گوید قلاب دوزی یکی از

قدیم ترین رودوزی ها در ایران است که قدمت آن به سال های 550 تا 330 قبل از میلاد می رسد ، وی می گوید هفت رنگهای قلاب دوزی با ابریشم و گلابتون زیبایی های قلاب دوزی را نسبت به هنر های سنتی دیگر دو چندان کرده است .
از قلاب دوزی امروزه برای تزیین رومیزی ، سجاده ، جا قرانی ، لبه پرده ، لبه یقه استفاده می شود ، قلاب دوزی روی کیف نیز نوعی دیگر از شکل قلاب دوزی می باشد ، تعداد هنرمندان رشته قلاب دوزی در اصفهان انگشت شمارند ، خانم صبوری هنرمند جوان این رشته در کارگاه کوچکش به آموزش قلاب دوزی در اصفهان مشغول می باشد و معتقد است امروزه طرح هایش جای خود را بین مردم باز کرده است .

 

قلاب دوزی

جهت ثبت نام در دوره های آموزش قلاب دوزی در اصفهان فرم زیر را پر کنید :

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

لطفا عدد وارد کنید

درباره ما

آریالیدر با هدف ارائه ظروف مسی،ظروف برنجی،انواع سماور ،سفره های قلمکاری و ظروف ملیله آب نقره با بهترین قیمت برای تمام اقشار جامعه و با آرزوی فراهم کردن «تجربه‌ی لذت‌بخش یک خرید اینترنتی صنایع دستی » فعالیت می‌کند.

برای مشاهده کامل نقشه کلیک کنید

نقشه آدرساصفهان-بلوار کشاورز-حدفاصل خیابان کشاورزی و ایرانخودرو2019

صنایع دستی

بوم شناسی شهر ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت شادان گشت آریا ( آریا لیدر ) می‌باشد. Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریالیدر
09129356440