آموزش

 • آموزش کامل سفید کاری مس
 • آموزش معرق کاری در اصفهان
 • آموزش خاتم کاری در اصفهان
 • آموزش قلمزنی در اصفهان
 • آموزش قلاب دوزی از مبتدی تا حرفه ای
 • آموزش کامل سفید کاری مس

  آموزش سفیدگری در اصفهان

  سابقه ی تاریخی صنعت مسگری با آهنگری یکی است چون بعد از ظروف سفالی ، ظروف مسی جایگزین اون شدن و مردم به سمت استفاده از ظروف مسی روی آوردن به تبع وجود مسگری صنعت سفیدگری مس نیز باید بوجود می آمد ، در اوایل هزاره ی 4 استفاده از مس بین مردم رواج پیدا کرد و مردم برای ساختن درفش ، پیکان ، سنجاق لباس و جواهرآلاتشون مس رو چکش کاری می کردن اما در نیمه ی دوم این هزاره تکنولوژی فلزات تغییرات قابل توجهی پیدا کرد و مس رو با گداخته کردن از کانی جدا می کردن و به شکل های مختلف درآوردن .

  ادامه مطلب

 • آموزش معرق کاری در اصفهان

  هنرمعرق کاری

  معرق کاری چوب تزیین چند تکه ای هم سطح است که قطعاتی مطابق با قسمت بندی های طرح از لایه هایی با ضخامت یکسان تشکیل می شوند ، زمان پیدایش هنر معرق مشخص نیست اما به گفته ی پژوهشگران زادگاه اصلی معرق کاری کشور هندوستان است ، اصل هنر معرق چوب در ایران گرفته شده از هنرکاشی معرق است که از اواخر زمان ایلخانیان و بعد از دوره ی تیموریان بوجود آمده است که در دوران قاجار متاثراز هنر اروپاییان از نظرطرح متحول شد  و آموزش معرق کاری به شیوه ی اروپایی تغییر شغل داد .

  ادامه مطلب

 • آموزش خاتم کاری در اصفهان

  آموزش خاتم کاری اصفهان

  از گونه های هنرمندانه و زیبای صنایع دستی خاتم سازی است ، هنر خاتم کاری در واقع هنر آرایش اشیا چوبی موزاییکی شکل با مثلث های کوچک است ، هر چقدر مثلث های کار شده ظریف تر و اشکال و طرح ها منظم تر باشند نوع خاتم مرغوبیت بیشتری دارد ، یکی دیگر از دلایل ارزشمند بودن خاتم کیفیت مواد اولیه نیز می باشد .

  ادامه مطلب

 • آموزش قلمزنی در اصفهان

  آموزش قلمزنی اصفهان

  قلمزنی ابزار خاصی را نیاز دارد به عنوان مثال قلم های مخصوص با نوک های متفاوت دارد ، در یک اثر ممکن است بیش از 50 نوع قلم استفاده شود نوع قلم مورد استفاده با توجه به سایزهای مختلف محصولات متفاوت است هرقدر محصول بزرگتر باشد قلم بزرگتری نیز استفاده می شود ؛ قلمزنی روی ظروف تزیینی از قبیل کوزه ، گلدان ، سینی و کاسه انجام می شود برای افزایش کیفیت کار باید کار با دقت و ظرافت بیشتری انجام بگیرد.

  ادامه مطلب

 • آموزش قلاب دوزی از مبتدی تا حرفه ای

  هنر قلاب دوزی

  قلاب دوزی رشت که به هنر رشته دوزی نیز معروف است از هنرهای اصیل بانوان رشتی است ، آموزش قلاب دوزی از قدیمی ترین صنایع دستی رشت است و در واقع تزیین پارچه های قیمتی ضخیم با رودوزی می باشد به این شکل که بوسیله ی نخ ابریشم و قلاب رو ی پارچه را طراحی می کنند ، قلاب دوزی در فرهنگ معین به معنای دوختن نقوش بر روی پارچه با قلاب و رشته ها ی ابریشم است .
  اگر علاقه مند به یادگیری و آموزش قلاب دوزی در اصفهان هستید با شماره های 37778500-031 و 37756987 - 031 تماس بگیرید .

  ادامه مطلب

 • آموزش کامل سفید کاری مس
 • آموزش معرق کاری در اصفهان
 • آموزش خاتم کاری در اصفهان
 • آموزش قلمزنی در اصفهان
 • آموزش قلاب دوزی از مبتدی تا حرفه ای

آموزش سرمه دوزی

هنرسرمه دوزی

جایگاه اول هنرسرمه دوزی شهر اصفهان است که از جهت دوخت های سنتی گرفته شده ازملیله دوزی است و با قیمت های متداول پارچه های سرمه و ترمه دربین علاقمندان ایرانی جای خود را پیدا کرده است .

آموزش سرمه دوزی اصفهان

در برخی از برنامه های تلویزیون گاه هنرمندان به آموزش سرمه دوزی  به صورت اشتباه با اسامی مختلف وسلیقه ای می پردازند بهتر است اگر هنرمندی نیز می خواهد به آموزش سرمه دوزی بپردازد ابتدا تحقیقات خود را در این زمینه کامل کند زیرا رسانه ی ملی در دسترس کشورهای دیگر نیز وجود دارد .

سرمه دوزی سنتی باید جایگاه صحیح خودش را حفظ کند به خصوص در ساقه دوزی ، واگر کسی فرق بین ساقه دوزی ساده و پیچ و یا زنار دوزی را متوجه نمی شود بهتر است با آموزش غلط دیگران را نیز به اشتباه نیندازد .
 

آموزش سرمه دوزی

اصطلاح ترمه دوزی

هنر ترمه دوزی از استان یزد به شهرها و استان های دیگر هدایت شده است ، این هنربا نو آوری در نقش ها و رنگ آمیزی کردن زمینه های پارچه در دسترس مردم قرار گرفته است . مردم یزد کار دست هنرمندان خود را ارج نهادند و از این پارچه در دوخت لباس و ملزومات زندگی شان بهره گرفتند و حتی در بسیاری از خانه هایشان پرده ها را با این هنر تزیین کرده اند .
ترمه دوزی در واقع به این معناست که پارچه ای از ترمه با دوخت یراق در اطرافش تزیین می شود و هیچ گونه ملیله یا سرمه در آن بکار نمی رود . متاسفانه گاهی دیده می شود که از پارچه ی ترمه به عنوان روکش سطل زباله استفاده می شود که اصلا کار درستی نیست چرا که ترمه از جهت نقش و رنگ و بافت جایگاه دیرینه و ارزشمندی دارد .

آموزش سرمه دوزی اصفهان

هنر سرمه دوزی را می توان  برروی پارچه های ترمه ، مخمل وگاهی نیز به لحاظ اختلاف قیمت بر روی پارچه جیر کار کرد . آموزش سرمه دوزی در مراحل اولیه بهتر است روی پارچه ترگال مشگی انجام شود وبعد از اینکه هنرجو آموزش دیده شد سپس با آموزش طرح پردازی روی پارچه ی ترمه و مخمل به مرحله ی دوخت برسد . 
آموزش سرمه دوزی روی ترمه به خلاقیت و علاقه ی زیادی نیاز دارد . و با کمی تلاش و پشتکار میتوانید این کار را انجام دهید . امروزه از سرمه‌دوزی برای تزیین وسایلی مانند روتختی ، رومیزی،  جانماز، سجاده ، جلد قرآن ، تابلو ، روکش جعبه دستمال کاغذی و دوخت کمند و … خصوصا برای عروس استفاده می شود.

ابزار لازم جهت آموزش سرمه دوزی روی ترمه :

-پارچه ترمه
-انواع نخ سرمه
-نخ دوخت در خیاطی
-سوزن در شماره های مختلف
- قیچی
-چهار چوب یا همان دستگاه کمان که برای محکم نگه داشتن پارچه استفاده می شود .
-پنبه
-صابون خیاطی و یا هر قلمی که روی پارچه بتوان استفاده کرد و پاک نشود .
آموزش سرمه دوزی از آموزش های زیبا و جذاب است که کاربردهای زیادی دارد و اکثر بانوان هنرمند و با سلیقه علاقه زیادی به یادگیری سرمه دوزی دارند .

 

سرمه دوزی دوختی تزئینی و بسیار زیبا که ۳۰۰۰ سال قدمت دارد ، از هنر سرمه دوزی در قدیم برای پرده های مجلل ، رختخواب ها وبخش های مختلف لباس استفاده می شده اما امروزه کاربردهای آن بیشتر شده  و برای تزئینات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. 
به همین دلیل آموزش سرمه دوزی به یکی از آموزش های بسیار با ارزش و پرطرفدار تبدیل شده است ،سرمه دوزی هنری  قدیمی و اصیل است که روی پارچه ی ترمه یا مخمل دوخته می‌شود و آموزش سرمه دوزی برای طرح های مختلف اجرا می شود.
در گذشته تمام وسایل مورد استفاده در هنر سرمه دوزی دست‌ساز بوده و جنس مواد به کار رفته در آن طلا و نقره بوده است اما به دلیل گرانی امروزه با مواد مصنوعی به جز طلا و نقره دوخته می‌شود. 

اصطلاح ملیله دوزی:

جایگاه هنر ملیله دوزی استان اصفهان است ، ملیله کاران اصفهانی رشته نخ های فلزی را که به شکل فنر فشرده هستند را روی پارچه های ترمه می دوزند ؛ ارزش پارچه ی ملیله دوزی به نوع دوخت ، رنگ پارچه ، نقش زمینه ی پارچه و میزان قدمت دست بافته ی ترمه دارد .

 

اصطلاح سرمه دوزی:

اصطلاح سرمه دوزی در فرهنگ ایرانی جای زیادی دارد ، نکته ی اول این است که اصلاح سرمه باید با کسر سین خوانده شود و اگر با ضم سین خوانده شود به معنای همان ماده ی ساهی است که خانم ها در آرایش چشم استفاده می کنند .
نکته ی دوم  نیزبه این موضوع اشاره دارد که سرمه صنعتی بدل متفاوت از سرمه اصل طلا می باشد . سرمه ها انواع مختلفی دارند به شکل ساده ، بلرسان  با رنگ های مختلف که ازکشورهای پاکستان و هند به ایران سرازیر می شود و برخی ازفروشندگان به اشتباه  به مشتریان خود می گویند این سرمه فرانسوی و یا ایتالیایی است .
ولی در واقع این چنین نیست و همه ی وارد کنندگان قدر در اصفهان ویا تهران این محصول صنعتی را از دو کشور هند وچین  وارد می کنند ولی خرده فروشان به دلیل اینکه می خواهند به قیمت گزاف بفروشند  ازاصطلاح سرمه ایتالیایی و فرانسوی استفاده می کنند .
مطلب سوم : آزمایش کیفی سرمه است ؛ سرمه ها اغلب به لحاظ سیلور بودن با کیفیت هستند ولی اگر می خواهید از این موضوع مطمئن شوید می توانید رشته ای از سرمه را در ظرف آب و رشته ای دیگر را در ظرف مواد شوینده قرار دهید و یا اینکه قطعه ای از سرمه را در زمان دو ساعته در ظرف وایتکس بگذارید و نتیجه را با توجه به سیاه شدن سرمه بررسی کنید و تصمیم نهایی را در مورد انتخاب سرمه برای دوخت بگیرید .

برای آشنایی بیشتر هنر سرمه دوزی کلیک کنید .

سرمه دوزی در اصفهان

 

مشاوره شغلی برای آموزش سرمه دوزی :

آموزش سرمه دوزی با کد ملی 95/91/2/3-7  در زمان 60 ساعت برای افراد علاقه مند و جویای کار مناسب می باشد البته اشباع شدنش برای افراد پرسابقه در این شغل می تواند متضرر باشد ، معمولا حدود 20 کارگاه در شهرهای بزرگ و در حدود 5 تا 8  کارگاه در شهرهای کوچک کفایت می کند .
تحصیلات مور نیاز برای این شغل پایان دوران ابتدایی است و عواملی مثل طرح های متنوع و جدید ، ارائه ی خدمات هنری و تبلیغات باعث تضمین شغلی می شود .

 

آموزش سرمه دوزی با متد های گوناگون و فراوان دربیشتر شهر های ایران جایگاه دارد واغلب افراد در منزل و یا بصورت کارگاهی در این زمینه به امرار معاش می پردازند ، یکی ازپردرامدترین شغل های زنان خانه دار دراستان اصفهان سرمه دوزی بوده ، اقایان نیز دراین شغل بازار کارمناسبی برای خود ایجاد نموده اند .
شغل های دیگری نظیر ترمه فروشی ،یراق فروشی ،بافت ترمه ، فروش سرمه ، انتقال نقش باسمه کاری ، استر کشی صنعتی و سنتی و استر کشی ثانویه به امرارمعاش مستمر می پردازند و دیگر شهرها نیز بازارکار برای صادرات مناسب می باشد .
 

آموزش سرمه دوزی روی لباس

سرمه دوزی روی لباس ، سرمه انواع مختلف دارد بعضی از انواع سرمه ریز و مات میباشند که اغلب برای دور دوزی (برای دوختن اطراف طرح) استفاده میشود و برخی از سرمه ها براق هستند که به این نوع سرمه تراش یا الماسی میگویند که بیشتر برای تم پر دوزی (پر کردن داخل گل یا طرح ) استفاده میشود.

ابزار و مواد اولیه مورد نیاز برای سرمه دوزی روی لباس :

-   پارچه ترمه یا ساده
- نخ محکم سفید یا کرم
-سوزن مخصوص سرمه دوزی
-پشم شیشه یا پنبه برای برجسته سازی
- انواع سرمه ، مروارید

مراحل کار آموزش سرمه دوزی :

برای خلق کردن آثار هنرمندانه سرمه دوزی در ابتدا طرحی روی کاغذ می کشند ، سپس کاغذ را از طریق روش برگردان و یا اینکه با استفاده از صابون خیاطی یا قلم دیگری  که اثرش بر روی پارچه می ماند، طرح را به پارچه منتقل می کنند .

قبل ازاینکه  انتقال طرح صورت بگیرد ، پارچه درون دستگاه قرار می گیرد و از چهار طرف می کشند؛ در طول مدت سرمه دوزی به منظور پاک نشدن طرح ، خطوط را با کوک های درشت تثبیت می کنند؛ با استفاده از ابریشم ، پنبه یا فیتیله قسمت هایی را به صورت برجسته در می آورند و بوسیله ی چسب و بست های ریز آن را بر روی زمینه محکم می کنند .
در این مرحله از بین سرمه هایی که در دسته های 5 الی 25 سانتی قرار دارند یک رشته را جدا می کنند و در اندازه دلخواه برش می دهند  این کار را باید با دقت زیاد انجام دهند تا موقع قیچی کردن نخ سرمه به جایی گیر نکند چون تمام رشته باز می شود ، قسمت داخلی را نیز با ساتن دوزی و یا زرک دوزی تزیین می کنند .

با فرو کردن نخ و سوزن در داخل سرمه خطوط طرح و قسمت هایی که با پنبه ، فتیله یا ابریشم به صورت برجسته درآورده اند را کاملا می پوشانند  به منظور دوختن برگ های بزرگ از طول آن را به دو قسمت تقسیم می کنند و هر قسمت را جداگانه با سرمه و با دوخت برگ دوزي جناغي می دوزند. ساقه ها نیز ساقه دوزی می شوند.

برای ثبت نام در دوره های آموزش سرمه دوزی در اصفهان فرم زیر را پرکنید :

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

نام و نام خانوادگی(*)
لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

کالای درخواستی(*)
لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

شماره تماس(*)
لطفا عدد وارد کنید

درباره ما

آریا لیدر با هدف ارائه صنایع دستی ایران با بهترین قیمت برای تمام اقشار جامعه و با آرزوی فراهم کردن «تجربه‌ی لذت‌بخش یک خرید اینترنتی» همچنین اطلاع رسانی و راهنمایی هموطنان عزیز در رابطه با  مکانهای گردشگری و هتل های داخل و خارج از کشور همراه با فروش بلیط هواپیما فعالیت می‌کند.

برای مشاهده کامل نقشه کلیک کنید

نقشه آدرساصفهان-بلوار کشاورز-حدفاصل خیابان کشاورزی و ایرانخودرو2019

اطلاعات گردشگر

بوم شناسی شهر ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت شادان گشت آریا ( آریا لیدر ) می‌باشد. Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریالیدر
09129356440