بشقاب میناکاری مسی

 میناکاری نمونه ای از فرهنگ سنتی و اصیل ایرانی میباشد که با طرح ها ی سنتی و زیبا با رنگ مایه  آبی تهیه شده اند.

ساخت ظروف میناکاری

مینای نقاشی و خانه بندی هر کدام مراحل ساخت متفاوتی را طی می کنند. به دلیل رواج بیشتر مینا ی نقاشی در ایران , مراحل ساخت مینای نقاشی در زیر آورده شده است:

 • زیرساخت .زیرساخت معمولا از مس ساخته شده و پس از تولید سه مرتبه لعاب  کاری می شود.    
 • لعابکاری .در هر بار لعاب کاری , زیرساخت مینا به کوره می رود تا در دمای 750 درجه سانتیگراد پخته شده و برای نقاشی مینا آماده شود. رنگ سفید زیرساخت باید یکنواخت و براق بوده و هیچ گونه ترکی روی آن وجود نداشته باشد . همچنین لبه های زیرساخت باید عاری از رنگ سبز بوده و سطح آن نباید دانه دانه باشد.
 • رنگ آمیزی.در این مرحله با استفاده از رنگ های مینایی سطح زیرساخت نقاشی می شود. به این منظور معمولا از رنگ های مشکی قلم گیری, فیروزه ای,  گل ماشی,  سبز ویکتوریا,  آبی باز, زرد لیمویی , سرنج , قهوه ای , لاجورد و سبز مغز پسته ای استفاده می شود .ساختن رنگ به این صورت است که ابتدا گلیسیرین و صمغ را به نسبت 2 به 1 (گلیسیرین 2 و صمغ 1) مخلوط کرده و پس از ترکیب کردن با آب در سطح زیرساخت مورد استفاده قرار می گیرد . قبل از کشیدن طرح لازم است ابتدا سطح زیرساخت را با رنگ لاجورد یا فیروزه ای بپوشانند که به این عمل "بوم زدن" گفته می شود . طرح های مینا به صورت خش بر روی سطح زیرساخت پیاده می شود . این طرح ها به عنوان طرح اولیه مینا شناخته می شود . در ادامه با استفاده از مداد چوبی , تمامی شیارهای موجود در سطح زیرساخت پاک سازی می شود , به طوری که رنگی در شیارهای آن باقی نماند . در ادامه در محل های بدون رنگ , اسلیمی و طرح های دیگر کشیده می شود.
 • قلم گیری.

          در این مرحله با استفاده از سوزن دورگیری اطراف طرح ها و نقش ها را دو خطی می کنیم تا در هنگام کوره رفتن ,  رنگ نقش ها به اطراف پخش نشود.

 • کوره

آموزش میناکاری روی سفال

امروزه بیشتر افراد هنر دوست که دستی در سفال  دارند به ویژه خانم های خانه دار در کنار خانه داری که تعدادشان هم کم نیست در کنار خانه داری هنر میناکاری را هم روی سفال هم انجام می دهند ولی بیشتر این افراد از چگونگی انجام این هنر آگاهی چندانی ندارند و ما به همین منظور و همچنین به دلیل درخواست های مکرر کاربران تصمیم گرفتیم آموزش میناکاری را به طور کامل و به زبانی عامیانه و قابل فهم برایتان در سایت لالجین سفال قرار بدهیم .
در آغاز کار شما نیاز به وسایل و لعاب و سفال خام و دیگر وسایل برای انجام میناکاری دارید را تهیه کنید :

 • گام نخست:

  پس از تهیه وسایل مورد نیاز در گام اول (برای مثال ما یک بشقاب 15 سانتی را انتخاب کرده ایم تا با توجه به کوچک بودن سایز این بشقاب این آموزش را زودتر به اتمام برسانیم) در ابتدا شما باید با سمباده تمام سطوح ظروف  (در اینجا بشقاب) را سمباده کشیده و کاملا صاف و آماده زدن شابلون کنید .
 • گام دوم:

  پس از اینکه تمام سطوح بشقاب را با سمباده کاملا صاف و یکدست کردید نوبت به آماده کردن بشقاب برای زدن شابلون می باشد که شما باید ابتدا نقطه وسط بشقاب را پیدا کنید و آن را به کل زیر دربیاورید
  تا هنگام زدن شابلون نقوش را در جاهای مناسب بزنید طوری که فاصله بین نقوش کاملا مساوی باشد و به شکل عکس زیر دربیاید:
 • گام سوم:

  بعد از اتمام این کار نوبت به زدن شابلون می رسد . در این مرحله شما نقش های انتخابی خود را به جوهر مخصوص (حتما برای اینکار از جوهر های مخصوص استفاده کنید چرا که جوهر هایی به غیر از جوهر های مخصوص باعث پخش شدن جوهر و یا پاک شدن نقوش می شود, که می توانید این جوهر مخصوص را در پک کامل شابلون میناکاری خرید نمایید) آغشته و در جاهای از قبل تعیین شده بزنید,  به شکل زیر:
 • نقش های ریز را نیز می توانید به سر یک ماژیک و یا مدادچسپانده تا استفاده از آن آسانتر شود.
 • گام چهارم:
  پس از اتمام کار شابلون زنی نوبت به کشیدن سیاه قلم میرسد. شما با استفاده از سیاه قلم ای که قبلا خریداری نموده اید (و یا خودتان تهیه کرده اید) و با ریختن کمی از این سیاه قلم داخل یکی از پمپ های مخصوص (پمپ های مخصوص را می توانید در پک لعاب های آماده از ما خرید نمایید) آماده کشیدن سیاه قلم این بشقاب شوید .

سیاه قلم چیست؟
سیاه قلم مخلوطی از چسپ و گرافیت و… می باشد که با کشیدن آن دیگر لعاب های شما از جاهای از پیش تعیین شده در هنگام لعاب زدن خارج نمی گردد .

همچنین این عمل یعنی خارج نشدن لعاب از داخل نقوش در داخل کوره و هنگام ذوب شدن لعاب نیز اتفاق می افتد  .

چگونه سیاه قلم بکشیم؟
کشیدن سیاه قلم کار بسیار ساده ای می باشد و شما تنها کافیست با در دست گرفتن پمپ حاوی سیاه قلم آن را روی نقوشی که با شابلون ایجاد کردید بکشید و به نوعی آن نقوش را غلیظ تر کنید. شاید مهم ترین مرحله میناکاری راحت ترین آن نیز باشد,  دقت نمایید که کشیدن سیاه قلم بسیار مهم می باشد و کیفیت طرح شما بستگی به کشیدن سیاه قلم دارد و هر چه قدر خطوطی که با سیاه قلم ایجاد می کنید صاف و بدون لرزش دست باشد طرح شما با کیفیت بالاتری ساخته می شود. در آخر سر و اتمام کشیدن سیاه قلم طرح شما باید به شکل زیر باشد:

 • گام پنجم:

  مرحله بعدی لعاب زدن می باشد که شاید مهم ترین مرحله بعد از کشیدن سیاه قلم می باشد. در این مرحله یعنی لعاب زدن شما باید رنگبندی را طوری انتخاب کنید که رنگ های استفاده شده در کل بشقاب با هم سازگار باشد, پیشنهاد می شود برای کسانی که آشنایی زیادی ندارند یک بشقاب میناکاری شده آماده را به عنوان الگو و نقشه در مقابل خود داشته باشند تا از رنگبندی الگو ایده بگیرند . حتی خود من نیز در نخستین روزهای شروع میناکاری از یک الگو و نقشه استفاده کرده ام و پس از چندین سال انجام میناکاری اکنون نقوش و رنگبندی را فی البداهه انتخاب میکنم . برای شروع لعاب زدن و پس از اینکه پک لعاب های آماده میناکاری را خریداری کردید,  مقدار کمی از لعاب ها را داخل پمپ ها ریخته و سپس نام رنگ مورد نظر را روی پمپ ها بنویسید تا بعدا دچار اشتباه نوشید و لعاب اشتباه را استفاده نکنید.
  پس از آماده کردن لعاب ها و ریختن آنان داخل پمپ ها,  شما باید سوزن لعاب را داخل نقوش کشیده تا داخل نقش مورد نظر کاملا پر شود . دقت نمایید که از فشار دادن بیش از حد سوزن روی بشقاب و پر کردن لعاب بیش از حد خودداری کنید . و حتما قبل از استفاده از پمپ ها حتما آنان را بتکانید تا لعاب با آب ترکیب گردد تا لعاب شما هنگام استفاده رقیق یا غلیظ نشود,  و سپس لعاب زدن را ادامه میدهید .

دقت نمایید که کار لعاب زدن را با حوصله و آرام انجام دهید و اگر در حین حال خسته شدید آن را مرحله به مرحله و در تایم های مختلف انجام دهید تا اینکه تمام نقوش را لعاب بزنید. دقت نمایید که در بین نقوش فضای خالی نباشد و لازم به ذکر است که حتما دور بشقاب را حتما پر کنید چرا که در میناکاری بشقاب , دور بشقاب ها بسیار مهم می باشد.

ما در بشقاب بالا از رنگ های سرمه ای(بک گراند,  سفید (دور نقوش قرمز(داخل گل ها) سبز و آبی فیروزه ای به کار بردیم ,  به خاطر داشته باشید که همیشه دور نقوش را لعاب سفید بزنید و یا بک گراند یا زمینه را آبی فیروزه یا سبز و یا آبی فیروزه بزنید . ( البته در بیشتر مواقع انتخاب رنگ سلیقه ای می باشد هر چند استفاده از رنگ های مذکور بهتر می باشد(

 • و گام آخر:

  در واپسین مرحله نوبت به پاشیدن فِرِد و رفتن بشقاب به داخل کوره میرسد فرددانه های ریز شیشه می باشد که با پاشیدن لعاب بر روی ظروف آنان را ضد آب و براق می کنید .

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

نام و نام خانوادگی(*)
لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

کالای درخواستی(*)
لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

شماره تماس(*)
لطفا عدد وارد کنید

درباره ما

آریا لیدر با هدف ارائه صنایع دستی ایران با بهترین قیمت برای تمام اقشار جامعه و با آرزوی فراهم کردن «تجربه‌ی لذت‌بخش یک خرید اینترنتی» همچنین اطلاع رسانی و راهنمایی هموطنان عزیز در رابطه با  مکانهای گردشگری و هتل های داخل و خارج از کشور همراه با فروش بلیط هواپیما فعالیت می‌کند.

برای مشاهده کامل نقشه کلیک کنید

نقشه آدرساصفهان-بلوار کشاورز-حدفاصل خیابان کشاورزی و ایرانخودرو2019

اطلاعات گردشگر

بوم شناسی شهر ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت شادان گشت آریا ( آریا لیدر ) می‌باشد. Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریالیدر
09129356440