سرمه دوزی اصفهان

سرمه دوزی چیست  ؟ 

سرمه دوزی روی پارچه های نفیس به صورت دوخت انواع ملیله فلزی انجام میگیرد که با عنوان ملیله دوزی و ترمه دوزی نیز معروف است . سرمه دوزی هنری اصیل و زیبا است که اوایل ازجنس طلا ونقره بوده اما به مرور زمان به دلیل بالا بودن هزینه ها مصنوعات آن تغییر کرد . از عناوین ترمه دوزی و ملیله دوزی نیز به جای سرمه دوزی استفاده می شود .

سرمه دوزی در اصفهان 

سرمه دوزی  اصفهان در گذشته جهت تزیین پرده های مجلل ، رو رختخوابی ، حاشیه روسری و لباس و سر آستین ها استفاده می شده است اما امروزه موارد مصرف آن افزایش یافته است . جهت خرید آنلاین صنایع دستی کلیک کنید .
سرمه یا همان ملیله فلزی از الیاف نقره و طلا تهیه می شود . سرمه دوزی  به شکل ملیله دوزی از زمان ساسانیان و هخامنشیان رواج پیدا کرده و  سرمه دوزی  اصفهان در دوران صفویان به اوج خود رسیده است .
سرمه دوزی  اصفهان امروزه با الیاف بدل از طلا و نقره تهیه می شود و به  همین دلیل مورد استفاده ی بسیاری از مردم قرار گرفته است . سرمه دوزی روی مخمل  و  سرمه دوزی روی حریر نیز انواع دیگری از سرمه دوزی  اصفهان است .

عکس سرمه دوزی

طرح سرمه دوزی  

طرح سرمه دوزی انواع بته جقه است که شبیه طرح روی پارچه های ترمه است ، طرح های دیگری ازجمله گل های عباسی و گل وبته نیز هست و همانند گلدوزی محدودیتی در طرح ندارد . مراکز سرمه دوزی در ایران شهرهای یزد ، کاشان ، تهران و اصفهان است .

 

وسایل سرمه دوزی   

پارچه های مخمل ، ترمه و کتان ؛ انواع نخ های سرمه ، سوزن با شماره های مختلف ، نخ دوخت در خیاطی ، چهارچوب برای محکم نگه داشتن پارچه ، دستگاه کمان ، پنبه و صابون خیاطی از وسایل سرمه دوزی در اصفهان هستند .
پارچه ترمه از نوع اصل و یا گاهی مشابه به عنوان زمینه کار در این نوع سوزن دوزی استفاده می شود . دلیل انتخاب ترمه برای تهیه این سوزن دوزی این است که در دوران قاجار و صفویه از این نوع پارچه در تهیه ی لباس زیاد  بهره می بردند .
 نمونه هایی  از سرمه دوزی  اصفهان و دیگر نقاط ایران در موزه ها نگهداری می شود . پارچه ی سرمه دوزی باید مقاومت و ضخامتش به اندازه ای باشد که تحمل سنگینی سرمه را بعد از دوخت داشته باشد و دچار چین و چروک نشود .
به همین دلیل ترمه هایی که ضخامت زیاد ندارند را با دوخت آستر در پشت آن ضخیم تر می کند . در سرمه دوزی علاوه بر ترمه از پارچه های دیگرمثل مخمل و کتان نیز استفاده می کنند.

سرمه دوزی  اصفهان

نخ سرمه دوزی 

مواد اولیه و اصلی در سرمه دوزی نخ سرمه می باشد که این نخ با بهره گرفتن از طلا و نقره و یا آلیاژهایی دیگر به شکل لوله ی محکم و یا به صورت چهار گوش تابیده می شود . نخ مخصوص سرمه دوزی حالت ارتجاعی دارد .

 

قدمت  سرمه دوزی  اصفهان

دوره ی  اشکانیان  دوره ی  رواج  هنر سرمه دوزی  است  که  در این  دوره  یکی از اقلام صادراتی ایران را تشکیل می دهند و یکی از هنرهایی که  موجب حیرت اسکندر مقدونی شده بود همین هنر بوده است در دوره ی ساسانی نیز هنر سرمه دوزی ادامه پیدا کرد  و توسط هنرمندان ایرانی برای تولید پرده خانه خدا به نهایت درجه ی شکوفایی خود رسید . 
جایگاه اول هنر سرمه دوزی اصفهان می باشد  و از لحاظ  دوخت های سنتی که گرفته شده  از ملیله دوزی است  و قیمت های  پارچه ترمه  و سرمه  در بین علاقمندان ایرانی  جای  خود را باز کرده است .  
 

سرمه دوزی  اصفهان

طرح سرمه دوزی 

طرح های  سرمه دوزی  شامل  : انواع گل هاي گلداني و صحرايي و حاشيه اي و جناغي ، حرابي، محرماتي راست و كج ، انواع  بته جقه ، سروي ، انواع گل بادامي ، انواع كلمات و خطوط  خصوصا  خطوط  دیوانی ، پرندگانی مثل طاووس ، طرح های حیوانی و انسانی ، طغرايي ، معمايي ، مثني ، ديواني ، گلزار، ختایی و اسلیمی ، جغد ،  ستاره ها ، انواع میوه ، خوشه هاي انگوري و كتيبه اي و .... می باشند . 

موارد استفاده ی سرمه دوزی متنوع اند مثل رومیزی ، رو کوسن ، بقچه سوزنی ، مسواک ، قیچی ، سرمه دان ، پرده های نفیس ، تزیینات دور یقه ، سفره های قند ، کیسه ی پول و کمربند ، سجاده ، جهیزیه عروس و .... می باشد .اگر از علاقه مندان به هنر سرمه دوزی هستید جهت آشنایی بیشتر با مراحل سرمه دوزی کلیک کنید .

 

عکس سرمه دوزی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

لطفا عدد وارد کنید

درباره ما

آریالیدر با هدف ارائه ظروف مسی،ظروف برنجی،انواع سماور ،سفره های قلمکاری و ظروف ملیله آب نقره با بهترین قیمت برای تمام اقشار جامعه و با آرزوی فراهم کردن «تجربه‌ی لذت‌بخش یک خرید اینترنتی صنایع دستی » فعالیت می‌کند.

برای مشاهده کامل نقشه کلیک کنید

نقشه آدرساصفهان-بلوار کشاورز-حدفاصل خیابان کشاورزی و ایرانخودرو2019

صنایع دستی

بوم شناسی شهر ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت شادان گشت آریا ( آریا لیدر ) می‌باشد. Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریالیدر
09129356440