ارسال صنایع دستی به خارج کشور

There is no translation available.

صنایع دستی در ایران وسعت تولید زیادی دارد و ایرانیان ساکن در خارج از کشور هم مایل به خرید این محصولات هستند چون قدمت و فرهنگ و آیین ایران و ایرانی را نشان می دهد . علاوه بر آن افراد غیر ایرانی ساکن در کشورهای مختلف هم علاقه زیادی به داشتن این آثار نشان می دهند .

در صورتی که شما در کشوری غیر از ایران به کار فروش صنایع دستی مشغول هستید ، صنایع دستی آریاگالری آمادگی خود را برای همکاری با شما اعلام می نماید.

برای خرید کالای صنایع دستی ایران با ما تماس بگیرید.
با توجه به مشکلاتی که امروزه در صنعت واردات کشور داریم بهترین راه تقویت صادرات این هنرهای اصیل به خارج از ایران است . چرا که شما دیگر با تومان درآمد کسب نمی کنید و درآمد دلاری را در پیش می گیرید . چون صنایع دستی بوسیله دست تولید می شود بسیار خاص به نظر می رسد و یک نوع محصول را دو صنعتگر با کیفیت و مدلهای مختلف تولید می کنند. این اعمال سلیقه در صنایع دستی نشان دهنده خلاقیت و ابتکار عمل هنرمند است .
ایران دارای رشته های صنایع دستی مختلف می باشد .
تولیدات صنعتی ایران اکنون به کشورهای امارات متحده عربی ، رمانی، افغانستان، ترکیه، چین، اندونزی، برونئی، کره، سوریه، کنیا، آفریقای جنوبی، اردن، قطر، جیبوتی، نیجریه، رومانی، اسپانیا، نروژ، اتریش، پرتغال، ایتالیا، آلمان و سوئیس صادر می شود.

شرایط صادرات به کشورهای همسایه راحتتر صورت می گیرد . اما صادرات صنایع دستی به کشورهایی که از لحاظ جغرافیایی دورتر هستند کمی با دشواری همراه است چراکه باید قوانین و شرایط صادرات به آن کشورها را بدانید.

شروط صادرات

  داشتن کارت بازرگانی

برای شروع فعالیت های صادراتی در ایران ، هرصادر کننده می بایست دارای کارت بازرگانی حقیقی یا حقوقی را دارا باشد . با داشتن این کارت می تواند هم واردات و هم صادرات انجام دهد. گرفتن کارت بازرگانی هم شروطی را دارد از جمله: حداقل سه سال سابقه کار در تولید و صنعت و احراز هویت به عنوان یک شرکت یا فرد مثبت در جامعه تولیدی ایران .
داشتن بیمه
در امر صادرات بیمه یکی از موراد مهم به نظر می رسد. چون صادر کننده برای محصولات صنایع دستی خود باید به این نکته توجه داشته باشد که برای جلوگیری از ضرر و زیان در موقع حمل و نقل کالا به خارج از کشور باید مرسوله خود را بیمه کند. اینکار باعث می شود که اگر به صورت اتفاقی کالای آن آسیب ببیند جبران خسارت شود.بیمه های مختلفی در زمینه صادرات وجود دارد که هر صادر کننده با شرایط خودش می تواند کالای خود را بیمه کند.

   پرداخت هزینه‌ها

برای انجام صادرات هر صادرات کننده باید یکسری هزینه هایی را پرداخت نماید.
هزینه بسته بندی کالا یکی از این هزینه ها است که کالا باید به صورت مناسب بسته بندی شود که در خور محصول باشد و از شکستن آن هم تا حدی جلوگیری کند.
هزینه حمل و نقل کالای صادراتی ، یکی دیگر از هزینه هایی است که صادر کننده باید آنرا پرداخت نماید.
هزینه ارسال از مبدا به مقصد از جمله آن است . این هزینه ها توسط شرکتهایی مانند سازمان بنادر ایران، انبارهای عمومی در گمرکات داخلی کشور و سازمان ملی استاندارد کشور وصول می‌گردد . لغت سیف (CIF) شامل «ارزش کالا (Cost)، مبلغ بیمه (Insurance) و کرایه‌ی حمل و نقل (Freight) درامر صادرات وجود دارند.
هزینه بیمه ، برای بیمه کردن محصول و جبران خسارت داده می شود.

تعرفه صادرات و تعرفه صادرات ، خوشبختانه محصولات صنایع دستی از پرداخت هرگونه تعرفه صادراتی و تعرفه گمرکی معاف هستند.

  بازاریابی محصول

مهمترین قدک در صادرات بازاریابی. وقتی که شما مطمئن شوید که محصولی را که تولید کرده اید بازار فروش خوبی در کدام کشور دارد . شما را بیشتر در این امر یاری می کند. می توانید برای صادرات آن طرح ریزی کنید و به یک تاجر موفق تبدیل گردید . برای بازریابی اجناس خود مذاکره با خریداران خارجی ، شرکت در نمایشگاههای بین المللی، ارتباط با سفارتخانه ها می تواند شما را در این زمینه کمک کند.
با بازاریابی شما می توانید راه نفوذ به بازارهای کشورهای مختلف را باز کنید و با داشتن آمار از این کشورها میزان محبوبیت کالای خود را در این کشورها محک بزنید.از بازار هدف خود آشنا شوید و تغییرات و نوسانات آن را حس نمایید. همچنین شناخت کارگاههای رقیب و محصولات و پایه قیمتهای آنها هم شما را در این امر کمک می کند. شما باید آمار دقییقی از میزان تقاضای محصول خود داشته باشید . ضمنا برای محصولات صادراتی کیفیت حرف اول را میزند. آنرا راس کار خود قرار دهید.

  تبلیغات محصول

امر تبلیغات برای معرفی محصول بسیار مهم است چرا که افراد از طریق تبلیغات شما به وجود پی میبرند . تبلیغات در سایتها و مخصوصا در دنیای مجازی امروزه خیلی مطرح است . داشتن پیچ اینستا مناسب و درخور محصولتان می تواند به شما کمک نماید. همچنین شما می توانید در تبلیغات خود از ویژگی منحصربفرد محصولاتتان بگویید و آنها را با کالاهای مشابه مقایسه نمایید. تبلغ قیمت و کیفیت برند شما می تواند شما را در حوزه صادرات موفق کند. تبلیغات مجله ای و رسانه ای می تواند محصول شما را به کشورهای دیگر معرفی نماید. همچنین شما می توانید از طریق تبلیغ در مراکز سنتی ، هتل ها و رستورانها و جاهایی که توریست های بیشتری درآنجا می آیند به تبلیغ کار خود بپردازید.

 

تشخیص ظروف برنجی اصل

There is no translation available.

در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه تشخیص ظروف برنجی آشنا کنیم. کلیه محصولات تزئینی برنجی و مسی وبرنزی ، بعد از اینکه آبکاری می شوند رنگ بدنه آنها کمی تغییر می کند و ممکن است شما در تشخیص آن دچار مشکل شوید.
برای تشخیص انواع ظروف برنجی اصل باید به فاکتورهای زیر توجه نمایید:

قیمت فلز

اگرچه با خرید گران یا ارزان نمی توانید به اصالت فلز پی ببرید ، اما فاکتور مهمی است برای اینکه جنس اصل تهیه کرده اید یا نه. بسیاری از محصولات برنجی بعد از تولید روکش طلا یا آب طلا می خورند که این امر در قیمت آنها هم تاثیرگذار است.
ترکیب فلزمس+ فلزقلع(برنز)> فلزمس> ترکیب فلزمس + فلزروی(برنج)
در جمله بالا میزان قیمت این فلزات را بر حسب ترکیب آنها نشان داده شده است.

وزن فلز

هر فلزی وزن یا در حقیقت چگالی مخصوص به خود را دارد .
فلزطلا>فلزنقره>فلزسرب>فلزمس>فلزبرنج>فلزآهن>فلزآلومینیوم
جمله بالا برحسب میزان وزن فلزات را توضیح داده است . پس وزن فلز برنج از مس بیشتر است و تولیدات آن هم بالطبع سنگین ترند.

رنگ فلز

فلزات تا زمانیکه آبکاری نشده اند را می توانید از روی رنگ فلز اشان تشخیص دهید مثلا : رنگ فلز مس خالص به رنگ قرمز است و رنگ فلز برنج به رنگ زرد طلایی و رنگ فلز برنز بیشتر زرد مایل به سیاه می باشد.
ظروف برنجی از قدیم در خانه های ایرانیان وجود داشته است . ولی امروزه گرچه استفاده از این ظروف کمتر شده است اما خانم های خوش سلیقه ایرانی برای دکوراسیون منزل خودشان از آن استفاده می نمایند و بیشتر جنبه تزیینی گرفته است. آلیاژ برنج امروزه به دست هنرمندان و طراحان ایرانی به سبکهای جدیدی در آمده است .

استادکاران ایرانی به کمک آلیاژ برنج با طیف رنگی قرمز یا زرد تا سفید ،زیباترین محصولات برنجی را تولید می کنند که این امر به صنایع دستی ایران افزوده است . امروزه اکثر چینی آلات زیبا هم با پایه های برنج طراحی و عرضه می شوند که برای پذیرایی بسیار شکیل و چشم نواز هستند . البته قیمت اینگونه محصولات برنجی که با ظروف خارجی چینی مزین می شوند بالاست.
برای تشخیص نوع و کیفیت مصحولات برنجی و ظروف برنجی راه عقلانی را در پیش بگیرید . شما می توانید از یک برند خاص خرید نمایید که به آن اعتماد دارید . به سراغ آن برند بروید و اطلاعات دقیقی از نحوه تولید و مشخصات فنی آن بدست آورید.
ظروف برنجی اصل و ظروف ای که تنها آبکاری برنج شده اند و در حقیقت جنس آن فلز دیگری است .
ظروف ای که روکش برنج شده اند یک آبکاری نازک روی آنها صورت گرفته است . یک روکش مانند لاک والکل دارند که باعث می شوند که ظرف مربوطه اکسیده نشود. این ظروف برنجی به تولید صنعتی و نیمه صنعتی – و تولید دستی در بازار ارائه می شود.

ظروف برنجی صنعتی و نیمه صنعتی

این ظروف بخاطر تولید صنعتی که دارند ، همیشه دارای قیمت یکسانی هستند و معمولا عتیقه نمی شوند و ارزش ظروف دست ساز را ندارند.این ظروف برای کاربرد است و کار هنری روی آن صورت نگرفته است و معمولا برای استفاده و جلوگیری از اکسید شدن از روکش لاک والکل استفاده شده است.
عواملی که روی قیمت آن تاثیرگذار است شامل: وزن – مارک و برند تولید هستند.
این ظروف در کارگاهها تولید می شود و از متد ریختگری روی آن استفاده می شود و در نهایت کارهایی مانند قلمزنی – سوهان زنی – نقش و نگارها و طراحی میناکاری و پالیش زیبایی و براقیت را به آلیاژ برنج می دهند.

ظروف برنجی دستی

تولید این ظروف در حال حاضر بسیار کم است و در بازار های تجاری کمتر عرضه می گردند چون تولید و طراحی آن وقت وزحمت تولید زیادی دارد. معمولا ظروفی که از قدیمان به جا مانده است بیشتر این خصوصیات را دارند . این ظروف یه خاطر قدمتی که دارند با گذشت زمان عتیقه می شوند و ارزش مادی بیشتری را دارند.اکثر این محصولات مسی دارای وزن زیادی هستند و امروزه در موزه های ایران و هتل ها و رستورانهای ایرانی سنتی ، به چشم می آیند.

فروشگاه آرایا گالری چون در کارگاههای خود از جنس فلز خالص استفاده می کند شما می توانید با خیال راحت هر نوع ظرف مسی و ظرف برنجی را از ما تهیه نمایید. چون این فروشگاه اصالت کالای خود را از تولید کننده وساخت آن و ارائه به مشتری تظمین می نماید. پس بدون شبهه می توانید برای خرید اقدام نمایید.

در نهایت شما می توانید محصولات برنجی را در انواع مختلف در این سایت بازدید کرده و قهوه جوش عربی برنجی ،دله عربی اصل هاون برنجی پایه دار ،قاشق و چنگال های برنجی زیبا را از سایت ما با بهترین نوع تخفیف خریداری نمایید و بهترین و شکلیل ترین ظروف برنجی را در اختیار داشته باشید و از طریق درج سفارش در سایت آنرا خریداری کرده و در اسرع وفت آنرا درب منزل خود دریافت نمایید.

فواید انگشتر مسی برای زنان

There is no translation available.

 

از زمانهای قدیم حتی در مصر باستان از زیورآلات مسی بعنوان زینت زنان استفاده می شده است . این النگوها ، انگشتر وزیورآلات مسی در قدیم توسط زنان ایرانی هم استفاده می شده است . خرید مس یکی از پس اندازها از زمان قدیم تا کنون به حساب می امده است. مس فلزی است که برای بدن بسیار مفید است چون زمانیکه از زیورآلات مسی استفاده می کنید یون مس از طریق پوست وارد بدن می شود . این یون مس برای سلامتی بئن بسیار مفید است . تحقیقات دانشمندان از زمانهای قبل تا کنون به خواص مس برای بدن دست یافته اند. به همین دلیل دانش اطبا امروزه هم بر این نظر موافق هستند .در این مقاله قصد داریم فوایدی که مس و زیورآلات مسی، مخصوصا دستبند ها و انگشتر های مسی برای بدن دارد را برای شما مخصوصا خانم ها که بدن انعطاف پذیر تری دارند توضیح بدهیم . بسیاری ار خواص مس برای بدن مرد و زن مفید است.

فایده های زیورآلات و انگشترهای مسی

 • استفاده از دستبندهای مسی در زنان باعث کاهش علائم رخوت و بی حالی در دوران قاعدگی می شود.
 • دستبندهای مسی با تاثیر بر روی هورمون های بدن احساس ارامش را در دوران قاعدگی برای زنان به ارمغان می آورد.
 • دست بند مسی از بالا رفتن غلظت خون جلوگیری بعمل می آورد.
 • دستبند و زیورآلات مسی به خاطر یون مسی که از خود آزاد می کنند باعث کم کرددن درد مفاصل می شود.
 • مس باعث گردش خون در بدن میشود و اینکار باعث آرامش در بدن میشود و خستگی را کم میکند .
 • یون مسی که از طریق تماس با پوست به بدن وارد می شود باعث سلامت جسمی و طول عمرمی گردد.
 • زیورآلات مسی بخاطر ساطع نمودن آنتی اکسیدان از خودشون دردهای آرتروز را که بیشتر خانم ها درگیر آن هستند را کاهش می دهد.
 • خواص دستبند مسی برای زنان بیشتر است چون آنها به مکمل های غذایی بیشتری احتیاج دارند. یون مس چون از کبد عبور نمی کند از طریق پوست جذب بدن می گردد.
 • از دیگرخواص شگفت انگیز زیورآلات مسی جذب آهن در بدن است که این امر برای زنان بسیار مفید است چون زنان بخاطر قاعدگی دچار فقر آهن بیشتری می گردند.
 • زیورآلات و محصولات زینتی مسی باعث اکسیده شدن گلوکز در بدن و در نتیجه آزاد شدن انرژی بدن می گردند.
 • مس به مغز کمک میکند تا اکسیژن موردنیاز اش را تامین کند.
 • یکی دیگر از خواص مس در بدن کمک به غددی از بدن است که در ترشح هورمون ها نقش دارند . از جمله غده تیروئید
 • جذب مس در بدن به کاهش فشار عصبی و استرس کمک می کند .
 • کمبود مس در بدن بر روی سیستم اعصاب ، استخوانها و مفاصل بدن شما می تواند تاثیرگذار باشد.
 • مکمل های مسی که بصورت قرص در بازار ارائه می شوند باعث می گردند که مقدار زیادی یون مس وارد بدن شده و بدن قادر به متابولیزه کردن مس نمی شود ولی وقتی دستبندی از نوع مس را به دست کنید. شما قادر خواهید بود یون مس را از طریق پوست دریافت نمایید چون به این طریق یون مس وارد کبد نمی شود ، تاثیرگذاری بهتری را بر روی بدن دارد.
 • فلز مس به افزایش عملکرد مغز و بهترشدن اعصاب کمک می کند . پس برای زنان حساس و افرادی که دچار افسردگی هستند پیشنهاد می کنیم که از دستبند های مسی استفاده نمایند . در این صورت هم به زیبایی خود می افزایند و یک دست بند سنتی را بر دست می کنند و هم به درمان بسیاری از دردها و مشکلات بدنی خود خاتمه می دهند.
 • کاهش وزن و کم کردن چربی بدن که یکی از دغدغه های زنان هست هم با دستبند های مسی قادر به درمان است چرا که وجود یون مس موجود در آنها به درمان چاقی بدن کمک می کند. مس موجود در بدن به کاهش بافت چربی در بدن کمک می کند.همچنین با افزایش جذب آهن در بدن ، باعث می شود که کم خونی در بدن انسان درمان شود.

خواص شادی آور مس در بدن هم ناگفته نماند . شادی که عنصری است مورد نیاز برای بدن همه ازجمله خانم ها.
به شما پیشنهاد می دهیم که از دستبند های مسی و زیورآلات سایت آریا گالری دیدن کنید و بهترین طرح های محصولات مسی را از ما بخرید و مطمئن شوید که بهترین نوع دستبند مسی با طرح های زیبا را خریداری خواهید نمود. ضمنا دستبند های مسی  و انگشتر های مسی ممکن است بعد از استفاده مس آن جذب بدن شده و روی پوست شما ممکن است رگه های سبز را روی پوست شما بیاندازد نگران این موضوع نباشید چون نشانه جذب مس از طریق بدن شما است .

در صورت خرید دستبند های مسی اگر نگران تغییر رنگ آن هستید . به شما مژده میدهیم که با روش هایی که در این سایت برای شما گذاشته ایم به راحتی می توانید روشهای نگهداری از دستبند مسی و روشهای تمیز کردن دستبند های مسی را استفاده نمایید و به راحتی می توانید حتی در منزل به تمیز سازی آن اقدام نمایید.

نحوه قلع اندود کردن ظروف مسی

There is no translation available.

در این مقاله می خواهیم اطلاعاتی را در موره نحوه قلع اندود کردن و سفید کردن ظروف مسی در اختیار شما قرار بدهیم . چون ظرف مسی که خریداری می کنید در ابتدا قلع اندود شده است ولی بعد از استفاده از ظرف لایه قلع داخل آن خراشیده می شود و شما باید آنرا به کارگاه مس بفرستید تا دوباره سفید شود.

قلع چیست؟

قلع که در فارسی اَرزيز نامیده می شود یک عنصر شیمیایی است . خاصیت این فلز قابلیت چکش کاری آن است . این فلز به راحتی اکسید نمی شود پس ما برای روکش روی فازات نیاز به فلزی داریم که در برابر خوردگی مقاومت داشته باشد . برای همین از این فلز استفاده می شود چون مقاومت بیشتری را داراست برای همین است که نسبت به زنگ زدگی و فرسایش مقاوم است آنرا برای روکش ظروف استفاده می کنند. قلع اندود کرده ظروف مسی از قدیم رواج داشته چون از زنگ زدن مس و ورود اکسید مس که سمی است در غذا جلوگیری می شود.

 

طریقه قلع اندود کردن

در ابتدا قسمت داخلی ظروف را تمیز کرده و بعد مقداری شن نرم یا مقداری کاه و کمل می ریزند. سپس با کمک دستگاهی شبیه دستگاه دمنده به ظرف حرارت می دهند این دستگاه که قابلیت هدایت باد را به سمت مقابل دارد باعث می شود که ظروف را علاوه بر خشک نمودن گرم نمایند. سپس مقداری قلع و نشادر را به پنبه ای آغشته کرده و به داخل ظروف می مالند . اینکار بوی نامطبوعی دارد.

تاریخچه ظروف مسی

صنعت مسگری و قلع انود کردن آن سابقه تاریخی را داراست . چرا که بعد از ظروف سفالی مردم قدیم از ظروف مسی استفاده می کردند و برای اینکه مس داخل ظروف اکسیده نشود و بتوانند در پخت و پز از آن استفاده کنند کم کم مسگری و سفید گری هم رواج پیدا کرد.
ذخایر مس کشف شده در دوران باستان مثل کرمان، شمال ایران و جاهای دیگر ایران صنعت مسگری را رواج بیشتری داد. مس برای مردمان ایران زمین که مایل بودند فرش زیر پایشان قالی و گلیم های زیبا باشد ، ظروف اشان از مس باشد ،خرید مس یک ذخیره مالی هم به حساب می آمد. برای همین ظروف مسی مشتریان زیادی از همه نوع قشر جامعه داشته است.

مسگری و خدمات آن روی مس

ساخت اشیا و ظروف با ورق های مسی و چکش کاری آن
تعمیر و سفید کردن ظروف مسی یا همان قلع اندود کردن آن

سفید گری

ظروف مسی را پس از تولید قلع اندود می کنند . همچنین هر دو سال یکبار باید سفیدگری انجام گیرد چون به مرور زمان ظروف مسی رنگ خود را از دست می دهند و رنگ داخل آن سیاه می گردد که حاصل اکسید مس با اکسیژن هوا است و برای بدن ضرر های بسیاری را دارد چون باعث ورود سم در بدن انسان می شود.
سفید گری در بازارها و کارگاههای کوچک در مناطقی که روی مس کار می شود، انجام می گیرد . معمولا در شهرهای قزوین اصفهان کرمان تبریز و مشهد در کنار بازار مسگرها ، گارگاههایی هم برای سفید کردن ظروف مسی وجود دارد.در قدیم در روستاها و محله های عشایر فردی دوره گرد هر چند وقت یکبار بساط سفید گری را در میدان اصلی پهن می کردند و شروع به کار سفیدگری می کردند.

ابزار و وسایل سفیدگری

کوره و دم: دم پوستی ، پوست دباغی شده گوسفند است به رنگ مشکی ، دو سر آن سوراخ کرده ، یک سربه لوله ای میبندند این لوله به کوره راه دارد. در سوراخ دیگر آن دو تخته را بهم کوبیده تا کار دستگیره را انجام دهد . در زمان دمیدن این دوتخنه که دم یک سوراخ هستند بهم نزدیک می شود و باعث هدایت مشک به طرف قسمتی که متصل به لوله ست می شود. این کوره ها با متد خاصی که دارند ظروف را برای سفید کاری آماده می کنند.
گاز دستی برای سفیدگری: یک انبردست مخصوص است که برای داخل و خارج کردن ظروف در کوره استفاده می شود و در حقیقت یکی از ابزار سفیدگر است.
انبردست برای سفید گری: وسیله ای است که ظروف را در دهانه کوره سفیدگر بوسیله آن نگه می دارد. ابزاری است که در هنگام جمع شدن تشکیل دایره ای می دهد تا ظرف در دهانه آن قرار بگیرید.
پنبه برای سفید گری: وقتی قلع را داخل ظرف میریزند بعد از پنبه برای پخش آن استفاده می کنند و پنبه را به ظرف می مالند تا ظرف سفید شود.
شن برای سفید گری: برای برطرف کردن تیرگی ظرف استفاده می شود.
زغال چوب برای سفید گری: زغال مخصوص ای است برای سوخت کوره
ورق های قلع : ورقهای نازک قلع که نرم و انعطاف پذیر هستند و بعد خرد می شود.
پودرنشادر nešâdor : ماده سفید رنگی بنام نشادر ، شبیه به پودر لباسشویی که این ترکیب از قلع درست شده
دیزاب: ماده ای است به نام سودا که این ماده مثل پودر است که وقتی مسگر بخواهد مس را بشوسد از اسن ماده استفاده می کند تا براق و تمیز شود.

 

سفره قلمکار اصفهان

There is no translation available.

تاریخچه قلمکاری

سفره قلمکاری اصفهان که قلم کاری روی آن صورت گرفته است . به هنر چاپ زدن یا نقش زدن بر روی پارچه قلمکاری یا چیت سازی می گویند. قلمکاری واژه ای است فارسی که از متصل شدن دولغت قلم و کاری بوجود آمده است که هنری که بر روی پارچه با قلم نقش های زیبا میزنند را می گویند.
هنر قلمکاری در قرن 11 ه ج در زمان شاه عباس به اوج زیبایی خود رسید . چون درباریان و شاه به این صنعت علاقه به خصوصی داشتند. تولید قلمکاری در زمان شاه عباس به قلمکاری زر و اکلیل منتهی شد.
لباس فاخر تجار و درباریان از پارچه های قلمکاری شده استفاده می شده و در انواع زنانه و مردانه دوخت می شد.
در طول دوران های مختلف تولید پارچه های قلم کاری دستخوش تغییرات بوده است. چرا که در نحوه تولید و ساخت ابزار آلات چاپ تغییراتی صورت گرفته است.
این هنر که از دوره صفوی تا قاچاری پیشرفت های زیادی کرده است اکنون یکی ازشاخه های صنایع دستی اصفهان می باشد. این صنایع دستی ویژه نیازمند تغییر و ایجاد تحول در بازار است .
همانطور که گفته شد از زمان دوره صفوی این هنر اوج گرفته و در بدو تولید این هنر بر روی پارچه های پنبه ای و بعضی پارچه های ابریشمی به صورت نقاشی بر روی پارچه اجرا می شده است.
به دلیل اینکه این هنر برای تولید نیاز به سرعت بیشتری داشته است هم اکنون از قالب برای چاپ نقوش بر روی پارچه استفاده می شود.

علت اینکه این هنر در شهرسنتی اصفهان رواج پیدا کرده این است که شهر اصفهان پایتخت دوره صفوی بوده است و همه نبوغ هنر در این شهر متبلور شده است. هنرقلمکاری قدیم بر روی پارچه شامل: دلگه ،حفره های زر و اکلیل، جیگرانات قرمز و جیگرانات بنفش بوده است.
تجمع قلمکاران اصفهانی در میدان نقش جهان اصفهان و ایجاد کارگاه های تولید در بازار قیصریه به پیشرفت این هنر افزوده است. قالب تراشی طرح های زیبا به تفکیک رنگ بر روی چوب های درخت گلابی و زالزالک هنر چیت سازی یا قلم کاری را توسعه داد.
در قدیم بجای رنگ های شیمیایی از انواع رنگهای طبیعی استفاده می شده است.
دز زمان صفویه تاکنون کارگاههای تولید قلمزنی در کنار آب قنات و زمین های مسطح ایجاد می شده تا به راحتی بتوانند این سفره ها را پهن نمایند به همین دلیل در شهر های اطراف اضفهان هم مثل خورزوق این کار صورت می گرفته تاست .
هنرمندان و شاگردان زیادی از دوران صفوی تا به امروز در این شاخه تربیت شده اند.

نقوش قلمکاری طرح سفره قلمکار

این نقوش که از قدیم بر روی قالی و کاشی هم اجرا می شده است وجه تشابه طراحان قلمکار و همه صنایع دستی سنتی ایران است.
هنرمندان همه طرح و نقوش زیبا را با هم تلفیق کرده و از آن طرحی نو می سازند. در حقیقت اصل و بنیاد تصاویر قلم کاری شده مربوط به قالی بافی بوده است که بعدا در گچبری و کارهای چوبی هم از آن الهام گرفته شده است.
نقوش و طرح های این هنر شامل مناظر تاریخی-جانوران اهلی و وحشی-مینیاتور- شکارگاه‌های صنعتی- رامشگران و نوازندگان ایرانی- گل و بوته و اسلیمی زیبا، تصاویر شعرای ایران زمین، زنجیره، کتیبه، زورخانه و ورزشگاه‌ها، داستان‌های کهن وادبیات فارسی ایران ، تصاویر عشاق ایرانی در تاریخ ، کتیبه‌های تزئین شده به شعر محتشم کاشانی، موضوعات و وقایع تاریخی ایران باستان ، داستان‌های حماسی عاشورای حسینی است.

رنگ سفره قلمکار

از رنگهای گیاهی- رنگ های حیوانی – رنگ های معدنی درست می شود.
مراحل تهیه و تثبیت رنگ شیمیایی و طبیعی را داراست. معمولا از مواد طبیعی مانند پوست انار- روغن کنجد- کتیرا – شیره انگور و زردچوبه- روغن کرچک- زاغ سیاه و سفید استفاده می شود.

قالب قلمکاری

ساخته شده از چوب درخت گلابی و درخت زالزالک تا محکم باشد و قابلیت انعطاف داشته باشد. بعد از ساخت آنرا با پیه چرب می کنند تا خشک نشود و ترک بر ندارد. تولید این قالب ها با دست هنرمندان صورت می گیرد و با ظرافت و دقت خاصی انجام می گیرد.

مراحل تولید سفره قلمکار

ابتدا هنرمند قلمکار رنگهای موردنظر خود را تهیه می کند که اغلب شامل 5 رنگ می باشد. سیاه- قرمز-آبی- سبز – زرد قهوه ای را شامل می شود. در ابتدا صنعتگر این پارچه را به مدت 5 روز در آب قرار می دهند . در قدیم درآب رودخانه قرار می دادند تا آهار آن از بین برود و تمیز تر به نظر برسد . بعد زمینه این پارچه ها را بارنگریزی به رنگ نخودی در میارند که این کار با پوست انار انجام می گیرد.

اول پاتیلی از آب را به جوش میرسانند و بعد پوست خشکیده انار را به آن اضافه می کنندو مغز روناس را برای تثبیت رنگ پارچه اضافه می کنند بعد از قلم کاری دوباره هم این پارچه را می شورند.

شما می توانید بهترین  سفره های قلمکار را در طرح ها و نقوش قلمکاری را از گالری آریا و از این سایت خریداری نمایید . و جنس خوب پارچه های آن و ماندگاری رنگهای آنها تظمین شده است. شما هیچ نگرانی برای شست و شوی آن نداشته باشید. در گالری ما طرح های زیبای سنتی می توانید خریداری نمایید و به زیبایی محل زندگی خود بیافزایید.

ظروف مسی قدیمی

There is no translation available.

ظروف مسی ازجمله ظروفی بوده است که از قدیم مورد استفاده قرار می گرفته است . همه مادربزرگ های ما کم و بیش ظروف مسی قدیمی را داشته اند .این ظروف مسی بسیار سنگین بوده و از فلز خالص تهیه شده بوده است که اغلب بدون قلم زنی و بصورت خام برای پخت و پز مورد استفاده قرار می گرفتند. برای جهیزیه دختران از قدیم ظروف مسی از کاهای واجب از زمان قدیم تا الان بوده است . این ظروف که جلوه زیبایی را به خانه ایرانی می دهند از دیر باز مورد استفاده قرار می گرفته اند .ظروف مسی علاوه بر زیبایی و کاربرد برای پذیرایی و پخت و پز ، به عنوان ذخیره پولی هم از قدیم حساب می آمدند چون در زمانی که نیاز به پول داشتند می توانستند آنها را بفروشند و یا آنها را تعویض نمایند که این به اقتصاد خانه کمک می نمود.
انواع آفتابه و لگن مسی، مجمع مسی، دیس و قابلمه و هزاران ساخته از مس از قدیم وجود داشته است. مردم قدیم از خواص مس آگاه بودند و مس را به عنوان ظروف خود انتخاب می کردند. امروزه در خانه های مدرن هم قسمتی از کنار سالن پذیرایی را به ظرفهای عتیقه و مسی اختصاص می دهند که نشان از نیاکان و فرهنگ سنتی ایران زمین دارد. این ظروف مسی قدیمی اکنون به عتیقه تبدیل شده اند چون قدمت آن به سالها قبل بر می گردد و اکثرا دارای طرح و زمینه های قدیمی و سنتی هستند. ظروف مسی قدیمی نسل به نسل در بین مردوم چرخیده اند.

خواص ظروف مسی

ظروف مسی در بین ظروف آشپزخانه بهترین رسانا برای گرما است و خواص رسانا بودن آن بالاتر از ظروف استیل و آلومینیوم و شیشه ای است. این فلز حزارت گرمایشی را به طور یکنواخت در سطح ظرف پراکنده می کنند.

از دیگر خواص مس آزاد کردن یون مس در غذا است که برای بدن مفید است. داخل بیشتر این ظروف با لایه ای از قلع برای جلوگیری از مسمومیت پوشیده شده اند .
در ته گنجه ها و مطبخ ها و انباری های قدیمی ها بجای ظروف لوکس خارجی ، مجمع و قابلمه و سینی مسی انواع ظروف مسی قرار داشتند. اکثر این ظرفهای مسی در قدیم بسیار سنگین ساخته می شدند و برای پختن غذا و تهیه مربا هم مورد استفاده قرار می گرفتند. گویا رنگ مربا در ظروف مسی بسیار زیبا می شده است مخصوصا مربای به را در این ظروف مسی درست می کردند.
سینی ها و مجمع های مسی که برای بردن جهیزیه و شب یلدا و مراسمات خاص از آنها استفاده می کردند.

فلز مس که از آن برای ظروف مسی قدیمی استفاده می شده است به علت محکم بودن فلز بسیار مناسب تر از قلزات دیگر برای پخت و پز با چوب بوده است و از فلزمس در مطبخ خانه ها بسیار استفاده می شده است .

ساخت ظروف مسی

ساخت و تولید ظروف مسی از قدیم تا کنون تغییر زیادی نکرده است . در قدیم به خاطر اینکه ماشین آلات و دستگاههای کنونی برای تولید و سات ظروف مسی بدین شکل وجود نداشته است . برای همین است که اکثر ظروف قدیمی از قرینه سازی خوبی برخوردار نبودند.
قیمت فلزمس در طی سالها مانند دیگر فلزات از رشد خوبی برخوردار بوده است .

قیمت مس به صورت کیلویی حساب می شود. در محاسبه قیمت مس به این صورت عمل می گردد که ابتدا وزن آن براساس کیلویی حساب می شود و سپس دستمزد آن رویش حساب می شود.
کیفیت قلع اندود ، لایه های مس به کار رفته شده و نوع چکش کاری و قلمزنی همه مواردی هستند که روی قیمت فلز مس تاثیرگذار هستند.
ظروف مسی معمولا به سه صورت ماشینی، نیمه چکش کاری و چکش کاری کامل در بازار ارائه می شوند.
ظروف مسی ماشینی در قرن حاضر با دستگاه خمکاری و پرس کاری می شوند و اثری از چکش روی آن وجود ندارد این ظروف قیمت پایین تری در بازار دارند. بالطبع ظروف مسی نیمه چکش کاری و تمام چکش کاری شده به خاطر کار دستی که روی آن انجام می گیرد قیمت بالاتری را دارا هستند. در ظروف نیمه چکش کاری شده ابتدا ظروف توسط دستگاه ساخته شده و سپس مزین به نقش و نگارهایی می شوند که قلمزن بر روی آنها نقش می بندد.
معمولا ظرافت ساخت ، ورق مورد استفاده و طرح هایی که روی مس قرار می گیرد روی کیفیت و قیمت ظروف مسی تاثیرگذار است.
انواع ظروف مسی قدیمی آفتابه لگن و سینی و قابلمه های مسی و... نه تنها در خانه های مردمان قدیم بوده اند . بلکه انواع دیگهای مسی بزرگ که برای مراسم عزاداری و برای طباخی ها ساخته می شدند ازجمله ظروف مسی در آن زمان بوده اند که پیشینه سنتی دارند.
اکنون در سایتهای فروش اینترنتی و در جمعه بازار ها می توانید ظروف مسی عتیقه را پیدا کنید و اگر مایل به خریداری ظروف مسی از نوع عتیقه و قدیمی هستید می توانید برای خرید اینگونه ظروف مسی قدیمی اقدام نمایید.

 

درآمد قلم زنی

There is no translation available.

شغل قلم زنی

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از شغل های اصیل ایرانی آشنا نماییم . شغل پدران این سرزمین که با چکش کاری و قلم بر روی فلز ، طرح های زیبایی از نقوش مختلف بر روی انواع فلزاتی مثل طلا- نقره- مس و برنج ایجاد می کنند.
این نقوش زیبا به خاطر وجود طرحهای متفاوت و شکل قلم های متفاوت است که تصاویر زیبایی را می تواند روی فلز ایجاد می کند.این نقوش همراه با ضربه روی این فلزات شکل می گیرند.
یادگیری این حرفه بستگی به استعداد اشخاص و میزان علاقه افراد به این شغل دارد. در کل این شغل یکی از حرفه ای زحمتکش سنتی بوده و است ولی امروزه کمتر افرادی هستند که رو به شغلهای یدی بیارورند.
شغل قلم زنی بخاطر ابعاد قلم و شکل های مخصوصی که طراحی می شود در مدلهای زمینه پر و تمام برجسته و نیم برجسته و قلم گیری است.
قلم زنی شغل تزئین فلزات به روش سنتی است.

شهرهای تولید صنایع دستی قلمزنی

قلم زنی در شهرهای سنتی ایران از دیرباز یک شغل محسوب می شده است. این هنر در شهرهای شیراز، اصفهان و تبریز ارائه می شود. در شیراز قلمزنی روی فلز نقره بیشتر انجام می گیرد . شیرازی ها روی فلز نقره طرح های تخت جمشیدی و گل مرغ ایجاد می کنند و سبک قلمزنی آنها مکتب شیرازی نام گرفته است.
قلمزنی در شهر اصفهان به سبک تبریک به شیوه فشار مچ بر روی قلم صورت می گیرد ولی در تبریز نقوشی صاف با عمق کم بر روی فلز حک می شود در صورتی که سبک قلم زنی در اصفهان بصورت طرح ریز و طرح برجسته است . در قلمزنی اصفهان برجستگی ها عمیق تر هستند و به همین دلیل شکل سه بعدی در فلز حک می گردد. به همین دلیل است که هنرمندان اصفهانی از این هنر برای تزئینات ضریح امامزادگان استفاده می کنند.
در هنر قلمزنی بدین صورت عمل می شود که در ابتدا ظرف موردنظر را از قیر یا گچ پر می کنند . اینکار برای این است که در هنگام کار بروی فلز سر و صدا کمتر بشود و همچنین ظرف موردنظر سوراخ نگردد . بعد از ان مرحله برای برجسته کردن ظروف اقدام می کنند. برای اینکار از قلم های مخصوص و ضربه های مخصوصی استفاده می کنند. تا محصولات مسی زیبایی را تولید کنند.

بعد از اینکه کار نقش نگاری روی فلز تمام شد قیر را از فلز جدا میکنند و بر روی شیارهای ایجاد شده پودر زغال می ریزند و با روغن جلای سیاه آنرا پوشش دهی میکنند. برای همین است که شما نقش ها را به صورت خطوط تیره در فلز می بینید.
این شغل یک حرفه زحمت دار تلقی می شود. با این حال استادان زیادی در این عرصه صاحب نام شده اند مثل هنرمند بزرگ محمد مهدی باباخانی که روی جام بزرگ مسی هنرنمایی کرده است که در کشور سوئیس قرار دارد.

مراحل ورود به حرفه قلمزنی

اگر مایل به تحصیلات در این زمینه هستید .این حرفه در یک دوره فنی و حرفه ای ارائه شده و مستلزم گذراندن دروس عمومی و یکسری دروس تخصصی هم هست. ولی بیشتر قلمزنان حرفه ای در گذشته ، تجربه کار با یک قلمزن را داشته اند و به قول معروف شاگردی کرده اند و این حرفه را به صورت تجربی یاد گرفته اند و موفق بوده اند.
بازار کار شغل قلم زنی
وقتی که این هنر را یاد گرفتید می توانید وارد بازار کاربشوید و فعالیت خود را دریک کارگاه تولید صنایع دستی شروع کنید و یا حتی مغازه ای را اجاره کرده و برای خود کار کنید که در این صورت به درآمد بلاتری خواهید رسید.
چون تولید قلمزنی شامل چندین مرحله است می توانید در یک زمینه از تولید آن متبحر شوید و کار خود را درآن حیطه ادامه دهید. همچنین می توانید کار خود را در سایر سایت ها و یا ورکشاپ ها تبلیغ نمایید و نمونه کار ارائه دهید تا بتوانید مشتریان بیشتری را داشته باشید.

درآمد شغل قلم زنی

اگر بتوانید در این حرفه تخصص پیدا کنید می توانید به درآمد خوبی برسید . البته اگر علاقه مند به این شغل باشید ، این هنر می تواند بسیار لذت بخش برای شما باشد و از کاری که با دست خود بر روی یک فلز ساده می اندازید ، ظرافت و دقتی که به کار می برید ، قادر خواهید بود اثری زیبا را بیافرینید.
همچنین اگر پشتکار در این کار داشته باشید در ابتدا با درآمد کم شروع کرده و بعدا می توانید به درآمد بالایی برسید. حتی شاگردانی را قبول کنید و به آنها آموزش دهید و یا قسمتی از کار خودتان را به آنها بسپارید.
نحوه سود آوری این کار به این صورت است که مثلا شما یک ظرف مسی را حدود 300 هزار تومان به صورت خام خریداری می کنید و با حدود دو ماه کار بر روی آن می توانید آنرا حدود 9 میلیون تومن بفروشید.
لازم به ذکر است که قدرت و توانایی جسمی در این کار حرف اول را می زند . چون دست شما نباید لرزش داشته باشد . همچنین قدرت بینایی خوبی هم باید داشته باشید.
به هر حال این حرفه گنجایش شغلی خوبی را داراست و دیگر نیاز نیست که جایی استخدام شوید و با مرور زمان می توانید کارگاه خود را تاسیس کنید.
همانطور که در همه شغلها نوآوری و ظرافت و کیفیت در تولید مهم است و آن کالا را به یک برند معتبر تبدیل می کند ، یک قلمزن اگر با کیفیت و ظرافت کار کند می تواند در کارش موفق باشد و حتی کار صادرات این ظروف سنتی را هم در دست بگیرید.

 

تشخیص ظروف مسی اصل

There is no translation available.

با توجه به خواص ای که ظروف مسی دارند و در طب سنتی هم آمده است مردمان ایران زمین از قدیم از ظروف مسی برای پخت و پزغذا استفاده می نمودند.این ظروف نه تنها استقامت بالایی دارند ، رنگ مسی زیبایی دارند که با هر دکوراسیون ای ست می شود و برای ظروف پذیرایی هم بسیار شیک هستتند.
پس تشخیص ظروف مسی در زمان خرید بسیار مهم است . به دلیل محبوب بودن ظروف مسی افراد متقلب زیادی هم در حوزه تولید ظرف مسی وارد شده اند.
در هنگام خرید ظروف مسی شاید به قیمتهای متفاوتی بربخورید . علت آن میزان مس به کار برده شده در آن است. پس باید توانایی تشخیص این ظروف باشید.

تشخیص ظروف مسی اصل (مس خالص) از مس غیرخالص

تشخیص ظروف مسی را مسگران قدیمی و متخصصان این کاربه خوبی می توانند انجام دهند.
اما اگر خودتان مایل به تشخیص ظروف مس اصل از تقلبی هستنید . با ما در این مقاله همراه شوید.

 • رنگ بدنه

راحتترین راه تشخیص ظروف مسی رنگ روی بدنه آن است . ظرف مسی با کیفیت به رنگ سرخ و براق است. در صورتیکه ظرف های تقلبی مسی ، از مس خالص ساخته نشده اند و درصد های مس و برنج در آنها بکار برده شده است . به همین دلیل رنگ اینگونه ظروف رو به زرد است و درخشش و براقی مس را ندارند.

 • ظرافت ساخت

از دیگر موارد تشخیص فلز مس ، ظرافت ساخت این ظروف است. هر چه ظرافت و دقت بیشتری در ساخت این ظروف بکاربرده شده باشد . این ظرف اصل است.

 • وزن ظرف

یکی دیگر از روشها تشخیص مس خالص از مس ترکیب شده با برنج این است که آنرا وزن کنید . وزن مس خالص بیشتر است. هر چه میزان مس بکار رفته در ظرف بیشتر باشد وزن آن هم بیشتر است .
از مواردی که اصل بودن مس را نشان می دهد وزن نرمال آن است . مثلا یک ظرف مسی با دهانه 18 سانتی متر باید وزنی حدود 800 گرم را داشته باشد . اگر دیدی که وز ن آن از تناسب خارج است و در زمان وزن کردن ، وزن آن کمتر باشد مشخص است که از ورقه های نازک و نامرغوب ساخته شده است.

تشخیص ظروف مسی چکش کاری شده از مس ماشینی

در این قسمت می خواهیم شما را با ظروف مسی ماشینی که با ماشین آلات مخصوص تولید می شود و ظروفی که با دست چکش کاری می شود آشنا کنیم.تا براحتی بتوانید در دید اول آنها را از هم تشخیص دهید.

ظروف مسی ماشینی

این ظروف بدون دخالت دست و با ماشین آلات مخصوصی تولید می شوند.با نگاه اول یکسری خطوط موازی با هم دور تا دور ظرف می بینید .
قیمت ظرف:ظروف مسی چکش کاری شده گرانتر از ظروف ماشینی هستند . چون کار دست هستند و بیشتر روی آن ها کار شده است.
ظروف مسی نیمه چکش کاری شده
یکسری ظرف های مسی هستند که بعد از تولید در دستگاه و پرس و خم کاری شدن، برای چکش کاری و شکل دهی نهایی به نزد مسگر می روند و روی آنها چکش کاری می شود. تشخیص ای نوع ظرفها راحت است چون چکش کاری کمتری روی آن انجام شده است.

ظروف مسی چکش کاری

این ظروف که بیشتر در قدیم بوده اند ، رنگ خوش رنگ مسی دارند و گران قیمت هستند. کیفیت این ظروف بالا هستند. میزان قیمت آن به کیفیت و میزان چکش کاری آن بستگی دارد، هرچه ظرف چکش کاری بیشتری داشته باشد کیفیت آن هم بیشتر است . اینگونه ظروف ارزش پولی بیشتری دارند و اصالت خود را حفظ کرده اند.

.
تشخیص ظروف مسی مرغوب

ظروف مرغوب مسی در بازار را می توان در انواع زیر دسته بندی نمود.

 • ظروف مسی کلاسیک

دارای مرغوبیت ، اصالت و تمیزی می باشد. که در تولید آن ظرافت و دقت زیادی استفاده شده است. برای همین از قیمت بالایی برخوردار می باشد. از نظر ظاهری بسیار زیبا و چشم نواز است.
ظروف کلاسیک را بیشتر برای تزیینات استفاده می کنند .

 • ظروف مسی مدرن

ظروف مسی وجود دارند که طرح های خلوت تری دارند و بسیاری از هنرپسندان این مدل را ترجیح می دهند چون بیشتر جنبه رسمی دارند.

 • ظروف مسی تلفیقی

طرح این ظروف به بسیار شلوغ است و نه بسیار خلوت. بیشتر دست ساز هستند و ر وی آنها چکش کاری های زیبا انجام شده است .
در آخر آنچه باید خاطر نشان کرد که مس تقلبی نداریم . اگر عنوان تقلبی بکار می رود به خاطر ورق های نازک بکار برده شده در ساخت آن است و یا نوع تولید آن که ماشینی و کار دست باشد. همچنین آنچه مس را اصل تر جلوه میدهد کیفیت تولید و طراحی روی آن است.

اگر مایل به خرید ظروف مسی با کیفیت عالی هستید می توانید انواع تابه، قابلمه،سماور و کتری مسی ، قاشق و چنگال،قوری و سینی مسی و ... را از سایت ما خریداری نمایید و از کیفیت فوق العاده آن بهره مند شوید.

 

ظروف مسی برای رستوران

There is no translation available.

 

رستوران های امروزی با ارایه غذاهای منحصر بفرد و محیط های دیزاین شده ، فضای دلنشینی را برای سرو غذا آماده می کنند. یکی از انتخابها برای شیک بودن رستوران استفاده از ظروف ویژه برای پذیرایی است . که امروزه بسیاری از رستورانها با ظروفی که غذا سرو می کنند معروف شده اند.

امروزه رستورانهای ایرانی کم طرفدار شده اند و مردم بیشتر وقت خود را در رستورانهای ایتالیایی و اروپایی و فست فود ها می گذرانند . پس یک رستوران موفق ایرانی نه تنها با ارایه غذای خوب می تواند در بورس باشد بلکه با طراحی یک محیط سنتی ، کارمندان و کارگرهایی با لباس های محلی ، استفاده از ظروف مسی می تواند نام خود را بر زبانها بیاندازد.
همچنین شما می توانید در تبلیغات خود هم استفاده از ظروف مسی را خاطر نشان کنید که هم برای سلامتی بدن مهمانان مهم است و هم عکسهایی از سرو غذا با ظروف مسی بگیرید و منتشر کنید که به خاطر رنگی که ظروف مس دارد بسیار زیبا می شود.
ضمنا استفاده ازظروف مسی بخاطر خاصیت میکروب کشی که دارد ، بسیار برای مصارف رستورانها بهداشتی است.

انتخاب ظروف مسی برای رستوران

رستورانهای سنتی که اغلب دارای فضاهای سنتی هستند می توانند از ظروف زیبای مسی برای پذیرایی مهمانان خود استفاده نمایند. این کار تنوع زیبایی را در بین رستورانها ایجاد می کند و در جذب مشتری هم تاثیرگذار است.

امروزه پذیرایی با ظروف مسی در رستورانها با استقبال روبرو شده است . چون خانواده ها بیشتر دوست دارند که به رستورانهای سنتی بروند که اغلب این رستورانها هم موسیقی زنده سنتی و غذاهای سنتی هر شهر را دارند . پس سرو غذا در این رستورانها در ظروف مسی بسیار سنتی و شیک است. از طرفی پختن غذا در ظروف مسی دارای خواص برای بدن است. همچنین استفاده از ظروف مسی برای پذیرایی نه تنها آسیب شکسته شده ظروف دیگر را ندارد شست و شوی راحتتری را هم داراست.

چه ظروف مسی برای رستوران خود بخریم؟

شما می توانید از این مجموعه برای رستوران خود خرید نمایید.

1. ماهیتابه مسی برای سرخ کردن غذا و قابلمه برای پخت غذا
2. قاشق و چنگال های مسی
3. سینی برای سرو پلو
4. سینی برای نقل و انتقالات غذا
5. دیس مسی برای کباب و جوجه
6. ظرف مسی برای سرو خورشت
7. پارچ و لیوان های مسی 
8. بشقابهای مسی برای سرو غدا
9. کاسه کوچک مسی برای سالاد
10. سینی های مسی برحسب تعداد نفرات
11. ماهیتابه های کوچک برای سرو صبحانه نیمرو

ظروف مسی برای پخت وپز در رستورانها

شما می توانید برای رستوران خود از قابلمه و دیگهای مسی استفاده کنید. این قابلمه و ماهیتابه های مسی بسیار مقاوم هستند و می توانید بدون هیچ خرابی از آنها استفاده نمایید. مس بهترین رسانا برای انتقال حرارت است و سریع غذا را داغ می کند و حرارت را به طور یکنواخت می تواند در سطح غذا منتقل نماید. همچنین استفاده از ظروف مسی باعث خوش طعم شدن غذا می گردد. فلز مس در هنگام حرارت یونهای آن آزاد شده و داخل غذا می شود و خاصیت خود را به بدن می بخشد. مس برای درمان افسردگی ، درهای مفاصل ، اعصاب مفید بوده است برای همین است که پیشینیان از ظروف مسی برای پخت و پز خود استفاده می کردند . چون خواص آن را برای بدن می دانستند و از ظروف روحی که باعث آلزایمر می شود استفاده نمی کردند.

ظروف مسی مخصوص رستوران را از کجا تهیه کنیم؟

اگر مایل هستید که ظروف پذیرایی برای رستوران خود بخرید . انواع دیس ، پیاله ، پارچ و لیوان ، سینی های مسی را با توجه به ساختار رستوران خود می توانید خریداری نمایید. شما با این کار پول خورا در حقیقت پس انداز نموده اید چون مس بهترین انتخاب برای رستوران های محلی می باشد. که سنت و فرهنگ مردمان ایران زمین را نشان می دهد و هم پول خود را اندوخته کرده اید چون فلز مس خریده اید و در هر زمان که مایل به تعویض آن باشید به راحتی می توانید آنها رابفروشید . ضمنا اگر کارگران خود در حین جابجا نمودن از دستشان بیافتد دیگر متضرر نمی شوید و شکسته نمی شود.
شما که صاحب رستوران هستید دست بکار شوید و از انواع ظروف مخصوص برای رستورانهای ما در سایت ما دیدن کنید و آنرا را در اسرع وقت با بهترین قیمت و بهترین طراحی و جنس دریافت نمایید.
همچنین چنانچه شما مایل به خرید تعداد زیادی از محصولات مسی ما باشید می توانید از طریق شماره تلفهای ما در سایت و نشانی ما با ما مکاتبه کنید و سفارش خود را ثبت کنید و از تخفیف ویژه ما برخوردار گردید.
پس بیایید طعم و عطر غذای منحصر بفرد خود را در ظروف مسی نصف جهان برای مهمانان خود به ارمغان بیاورید و رستوران خود را در خاطره ها ثبت نمایید. ظروف مسی حس باستانی را به رستوران شما می دهد و رستوران شما را به یک رستوران پرطرفدار تبدیل می کند. البته شما اگر مایل به استفاده از ظروف مسی هستید باید کلیه ظروف خود را مسی تهیه کنید تا جلوه زیباتری در پذیرایی خود داشته باشید.

تشخیص مس از برنج

There is no translation available.

تشخیص مس از برنج

صنایع دستی نصف جهان در کل دنیا زبانزد است از لحاظ زیبایی ، طراحی ، چکش کاری و قلمزنی های زیبا روی مس و برنج و دیگر فلزات .اگر می خواهید صنایع دستی ایرانی بخرید این اطلاعات به شما کمک می کند تا صنایع دستی مسی را از برنج بشناسید و راحتتر خرید نمایید .
تشخیص داد ن مس از برنج خیلی دشوار نیست. بعضی مواقع برنج دارای مقداری از مس هم هست . برای همین ممکنه تشخیص مس از برنج سخت بشود چون هر وسیله ای که از مس ساخته شود خواص مس خود را حفظ می کند . اما برنج آلیاژی است که از مس و دیگر فلزات را در خود دارد.
پس برنج خالص وجود ندارد و همیشه با فلزات دیگر ترکیب شده است . شما می توانید با تشخیص رنگ فلز مس را از برنج تشخیص دهید . در اینجا ما یکسری راه حل هایی برای تشخیص برنج از مس به شما ارایه می دهیم.
اگر می خواهید ببینید فلزی را که دارید مس است یا برنج این کارها را انجام دهید. ابتدا وسیله خود را با دستمالی تمیز نمایید و بعد آنرا ببرید زیر نور، حالا قادر خواهید بود رنگ آنرا به درستی تشخیص دهید. مس چون فلزی خالص است رنگ قرمز مایل به قهوه ای از خود نشان می دهد اما برنج یک سری رنگ در طیف های زرد دارد که زنجیر وار به هم متصل هستند.
فلز مس که خالص است از آلیاژ فلز ، پس فلز برنج از چی ساخته شده است ؟

برنج از ترکیب مس و فلز روی بوجود می آید که به نسبتهای مختلف از این فلزات تولید می شود. علت طیف رنگی آن هم بدلیل میزان ترکیب این فلزات است .بعضی ازوسایل ساخته شده از برنج دارای طیف رنگ زرد و قهوه ای هستند که بیشتر با فلز برنز اشتباه گرفته می شوند. بعضی ازوسایل ساخته شده از برنج هم به رنگ سبز و زرد هستند که به آنها فلز طلایی می گویند.
حال اگر میزان مس ترکیب شده با برنج بالای 85 درصد باشد، باعث می شود که آلیاژ برنج به رنگ نارنجی، قرمز یا قرمز مایل به قهوه ای دیده شود.که در جواهرات هم بکار میرود . برای همین است که ممکن است افراد دچار تردید شود که مس خریداری می کنند یا برنج!

پس چطوری بفهمیم که فلز مس است یا برنج؟

اگر زمانی که جلوی نور گرفتید هر نشانه ای از رنگ نارنجی یا زرد یا طلایی دیدید بدون شک فلز شما برنج است.اگر فلز برنج شما داری مقادیر بیشتر روی باشد بدین معنی است که روی در ترکیب آن زیاد استفاده شده است. کلا اگر رنگهای طلایی روشن ، زرد مایل به سفید یا خاکستری یا طیف های رنگی دیدید بدانید که برنج است و بخاطر اینکه فلز روی در آن بیشتر ترکیب شده است این طیف رنگی را دارد. که بیشتر درساخت زیور آلات استفاده می شوند . چون مس خالص رنگ قرمز مایل به قهوه ای است و وهیچ رنگ دیگر در آن نمی بینید.
تاکید ما بر شناخت مس از برنج به خاطر بالابردن اطلاعات شما در زمینه صنایع دستی است و اینکه اگر قصد خرید فلز مس را برای خواصی که دارد را دارید اشتباها خرید نکنید . همچنین در زمان نگهداری یا فروش آن دچار مشکل نشوید .
در صنایع دستی بیشتر از فلز برنج استفاده می شود چون قیمت فلز برنج نسبت به دیگر فلزات پایین تر است. فلز برنج برای ذوب کردن و لحیم کاری و چکش کاری همچنین حرارت دادن مقاوم تر از بقیه فلزات است. فلز برنج در دو نوع معمولی و مخصوص ساخته می شود. استحکام فلز برنج مخصوص بیشتر از معمولی است چون از فلزات دیگر هم در ترکیب آن ساخته شده است.
از دیگرنکات تشخیص برنج این است که این فلز در برابر لکه شدن مقاوم تر است واین فلز دیرتر اکسید می شود. دلیل اینکه از مس در ترکیب برنج استفاده می کنند برای این است که خواص مس به آن منتقل شود. فلز مس برای تولید زیورآلات و ظروف قلمزنی به همراه برنج و همچنین فلزات مورد نیاز در بیمارستان ها برای خاصیت میکروب کشی به همراه برنج و صدها استفاده دیگر در صنعت می شود.

یکی از نکاتی که برای خرید مس باید به یاد داشته باشید خرید آن از مراکز اصیل ایرانی و ازشهرهایی است که بیشتر روی این فلز کار می کنند. چون قادر خواهید بود انواع محصولات مسی و برنجی را مشاهده کنید و از آنها انتخاب نمایید. پس به شما پیشنهاد می کنیم به دیدن محصولات مسی و محصولات برنجی ما در سایت بیایید و با اطمینان از آنها خرید کنید و مطمین باشید که مس خالص بدون هیچ ناخالصی را خریداری می کنید و می توانید سالهای سال از آنها استفاده نمایید.

محصولات مسی ما در انواع مختلف عرضه شده اند که هر سلیقه ای را پوشش می دهد. ضمنا خرید مس از قدیم الایام یک نوع پس انداز پول به حساب می آمده چون در هر موقع قادر به فروش آن هستید.

خواص دستبند مسی برای اعصاب

There is no translation available.

خواص دستبند مسی برای اعصاب

فواید دستبند مسی در طب سنتی ایران زمین آمده است . دستبند مسی یکی از اکسسوری زیبا و اصیل ایرانی است که خواص زیادی برای بدن دارد. به شما پیشنهاد می کنیم تا ادامه مقاله با ما همراه شوید تا ازخواص درمانی و زیبایی این دستبند بهره مند گردید.
مس به شادمانی و نشاط بدن کمک می کند. برای همین است که مردمان قدیم در قابلمه های مسی غذا تهیه می کردند . چون در هنگام پخت غذا یون های آزاد شده از مس وارد غذا می شوند و در نتیجه احساس نشاط و شادمانی در بدن ایجاد می کنند. این امر باعث سلامت جسم و طول عمر بدن می گردد.

خواص دستبند مسی

مس موجود در دستبند های مسی در بدن تغییراتی را ایجاد می کند . ما در اینجا به نکاتی کحه در طب سنتی اومده اشاره می کنیم.

از غلضت خون جلوگیری می کند .
 برای تسکین دهنده درد مفاصل است . درد مفاصل به علت کمبود یون مس در خون انسان است .
دستبند مسی با ساتع نمودن آنتی اکسیدان برای دردهای آرتروز هم مفید است .
این دستبند برای رفع خستگی مفید است .
دستبندهای مسی قادربه ایجاد شادی حس نشاط در انسان است. برای همین روی اعصاب تاثیرگذار است .
 دستبندهای مسی چون به اکسیده شدن گلوکز در بدن کمک می کند درنتیجه انرژی بدن را افزایش می دهد و به جذب آهن در بدن در بدن کمک می کند.
 مس موجود در دستبند به تامین اکسیژن بافت های مغز و بد ن کمک می کند.
یون مس موجود در دستبند های مسی به ترشح هورمون غدد تیروئید کمک می نماید.
مس می تواند شما را در کوتاهترین زمان از استرس و فشار عصبی راحت کند . این امر در طب سنتی توصیه شده است.دستبند مسی چربی بدن ر ا کاهش می دهد و برای درمان چاقی مفید است .
برای کبد و طحال مفید است و برای درمان کم خونی موثر است .
مس برای بیماریهای مفصلی مثل نقرس ، فلج اطفال و فشار خون ، تنش های روانی و جلوگیری از سکته مسی مفید است.
عملكرد اسيدآمينه تيروزين،براي ساخت سلول هاي قرمز خون را تنظیم می کند.
آنزيم ضروري براي سنتز هورمون آدرنالين مي باشد.
فعالیت آنزيم هاي روده اي را تنظیم می کند.
سطح هورمون های استروژن ،ميزان آدرنالين، نوراپي نفرين و دوپامين را افزايش مي دهد.
سطح اکسیژن سلولهای بدن را بالا می برد.
کاهش استرس و فشار هاي عصبی بدن است.
شما را در رسيدن به آرامش و تمرکز یاری می کند.
خواص درماني ضد روماتيسم را داراست.
ضد درد مفاصل است.
ضد دردهاي مزمن برای بدن است.
بر طرف كننده خستگي بدن می باشد.
ضد استرس، ضد دلهره برای انسان است.
مناسب برای افراد زود رنج و اثر آرامبخش ر ا دارد.
سفتی و خشکی مفاصل را از بین می برد.
درمان دردهای مفاصل و آرتروز بدن می باشد.
مواد معدنی مهم برای بدن را تامین می کند.

اگر می خواهید در کوتاهترین زمان ممکن از استرس و فشار عصبی آسوده شوید، طب سنتی استفاده از دستبند مسی را به شما توصیه می‌کند.
مردمان قدیم از دستبندهای مسی پهن ای استفاده می کردند. دستبد های مسی اکنون با طرح های گرافیکی و زیبا در بازار ارایه می شود . شما می توانید زیبا ترین آنها را ازسایت ما خریداری نمایید.
دستبند مسی مواد معدنی دارد که از طریق عرق بدن جذب بدن می شود و مستقیما وارد خون می گردد. این مواد معدنی چون از کبد عبور نمی کنند بهتر از داروهای مکمل در بازار عمل می کنند و مواد معدنی بدن شما را تامین می کند. یون موجود در دستبند های مسی خستگی و رخوت جسمی ناشی از دوران قاعدگی را کاهش می دهد.

با توجه به توضیحات گفته شده در مورد خواص مس و استفاده از دستبند های مسی ، بهترین خرید شما از محصولات مسی می تواند دستبد های مسی باشد . یکسری از دستبند های مسی هستند که با گوشواره و انگشتر ست هستند و شما می توانید آنها را با لباس خود ست کنید. دستبدهای موجود در بازار زنانه و مردانه هستند و زیبایی های مختص خود ر ا داراهستند . مرکز تولید این دستبد ها شهر نصف جهان اصفهان است . این دستبند ها با نقوش زیبا طراحی شده اند و هر بانوی ایران زمین آنها را می پسند پس بهتر است دست بکار شوید و یکی از این دستبند های زیبا را از سایت ما سفارش د هید و در اسرع وقت بهترین و زیباترین آن ر ا دریافت کنید. خرید یک دستبند مسی نه تنها به شیک بودن استایل شما کمک می نماید بلکه شما را از خواص مس بهره مند می کند.

 

خواص پارچ مسی

There is no translation available.

تاثیر ظروف مسی در سلامت آب آشامیدنی

فواید آب خوردن در لیوان مسی

استفاده از ظروف مسی در حال حاضر بسیار گسترده شده است . یکی از دلایل استفاده از آن ، بخاطر خواص این فلز است. از قدیم در لیوان مسی آب می نوشیدند .آیا می دانید که خوردن آب در لیوان مسی برای بدن انسان چه فوایدی دارد ؟ کیفیت نوشیدن آب در ظروف مسی بخاطر اینکه مس میکروارگانیسم های موجود در آب را از بین میبرد عالی به نظر میرسد . البته برای یک مدتی مثلا چند ساعت آب باید در ظرف مسی بماند. مس یکی از مواد معدنی کمیاب وضروری برای سلامت بدن انسان می باشد. خواص مس در بدن انسان : خواص ضدمیکروبی، ضد سرطان، ضد التهاب و آنتی اکسیدانی ، خنثی کردن سموم بدن

در زمان های قدیم آب آشامیدنی در ظروف مسی نگهداری می شده است. اما جدیدا همه از بطری های پلاستیکی آب معدنی مصرف می کنند .
توصیه می شود که آب حداقل به مدت 8 ساعت قبل از مصرف در ظرف مسی نگه داشته شود. مردم قدیم قبل از خواب ظرف مسی را با آب پر میکردند و در روز بعد ناشتا قبل از صبحانه از آن آب می نوشیدند . البته در طی روز نباید بیشتر از 3 لیوان آب از ظرف مسی مصرف گردد.چون برای سلامت بدن خوب نیست.
آب نوشیدن درظرف مسی، چون برخی میکروارگانیسم های مضر موجود در آب را از بین میبرد؛ به درمان اسهال کمک میکند.
آب ذخیره شده در ظروف مسی ، میتواند عملکرد کبد و کلیه ها را بهبود داده و التهاب لوله گوارشی را به حداقل برساند.
آب قرار داده شده در ظروف مسی سیستم بدن را سم زدایی میکند و میزان جذب غذا را افزایش می دهد.

مهمترین مزایای نوشیدن آب در لیوان مسی 

پیشگیری از پیری زودرس

آنتی اکسیدان های قوی موجود در مس، یک ماده ای طبیعی است که برای جلوگیری از چین و چروک در پوست بدن کاربرد دارد. این آنتی اکسیدان می تواند سلول های پوستی را بازسازی کند. ماده مِلانین محافظ پوست در برابر تابش خورشید است ، فلز مس قادر است حجم تولید ملانین را در پوست افزایش دهد و زخم ها را زودتر بهبود بخشد.

بهسازی گوارش بدن

نوشیدن آب در لیوان مسی ونگهداری آن در این ظروف باعث دفع گازها و رفع سوء هاضمه می شود .مس باعث حرکت بهتر معده و در نتیجه بهبود هضم غذا می شود. مس سم ها را از بدن انسان دفع می کند .

کاهش وزن

آبی که در لیوان مسی نوشیده شود باعث بهبود سوخت و ساز بدن (متابولیسم) و کاهش وزن میگردد . مس باعث تجزیه چربی در بدن می شود.

افزایش کارآیی مغز

مس باعث تولید ماده میالین در مغزمی شود . ماده میالین یکی از موادی است که مسئول ساماندهی سیستم عصبی مغز است. پس آب نوشیدن در لیوان مسی باعث افزایش قدرت مغزی و فکری بدن می گردد.
نوشیدن آب در ظروف مسی نتنها باعث نابودی سلول های سرطانی می شود بلکه باعث التیام زخم ها و افزایش کارکرد قلب میگردد.
پارچ مسی اصفهان از سری محصولات صنایع دستی نصف جهان(اصفهان) است. پارچ مسی زنجان و اصفهان پارچهایی هستند که از کیفیت بالایی بر خوردار بوده و برای سرو انواع نوشیدنی ها می توان از آن استفاده نمود. پارچ مسی چکشی دراصفهان توسط صنعتگران با ذوق این شهر باستانی ساخته شده است. ظروف مسی دست ساز ایرانی از دیربازارزش هنری زیادی داشته است .

محاسن و خاصیت پارچ مسی دلیلی بسیار خوب برای استفاده از آن می باشد. بهتر است با ایجاد تغییرات کوچکی در سبک زندگی خود و استفاده از ظروف سالم مسی، به سلامت خود و خانواده تان بیشتر اهمیت دهید. پارچ مسی اصفهان دارای قیمتی مناسب بوده و ماندگاری بالایی را هم دارد.
پارچ مسی اصفهان برای سرو انواع نوشیدنی ها کاربرد دارد. پارچ مس چکشی اصفهان که اثر دست هنرمندان اصفهانی می باشد یکی از ظروفی است که برای سرو نوشیدنی ها بسیار مفید است. ظروف دست ساز مسی ارزش مادی و فرهنگی ایران زمین را یادآور میکند . بهترین پارچ مسی را با قیمت مناسب می توانید از این سایت انتخاب کنید و آنرا سفارش دهید و در سرتاسر کشور آنرا دریافت نمایید.

 رنگ نارنجی مس جذاب و دوست داشتنی است و بر اساس آن ظروف مسی تزئینی طراحی و ساخته شده می توانند بسیار زیبا در منزل شما جلوه گر شوند. خرید پارچ و لیوان ست مسی و قرار دادن آن در آشپزخانه و یا در کنار تخت خواب اتان می تواند بسیار شکیل و منحصر بفرد باشد .
ظروف دست ساز صنایع دستی علاوه بر ارزش هنری به رونق اقتصادی و اشتغال جوانان کشورمان کمک کننده است. حمایت از کالای ایرانی می تواند باعث رشد صنایع دستی شود . فرهنگ سازی خرید صنایع دستی ایرانی بجای کالای خارجی بدون کیفیت با قیمتهایی بر پایه دلار، اولین قدم در جهت رشد بهتر اقتصادی کشور مان ایران است.

 

نحوه استفاده از کتری مسی

There is no translation available.

 

مزایای استفاده از کتری و قوری مسی

یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در کشور ما چای است. طوری که یادگیری روش های گوناگون برای دم کردن چای ، همچنین وسایل دم کردن آن برای ایرانیان خوش مشرب از دیر بازمهم بوده است. بهترین طعم چای اززمان های قدیم به صورت سنتی در کشورما ایران رواج داشته است ، قوری و کتری ، انواع چای ساز و چای های مختلف در بازار موجود بوده است و میتوان از آن ها استفاده کرد ، اما هنوز استفاده ازقوری و کتری جایگاه خود را دارد. قوری و کتری مسی که علاوه بر زیبایی، خواص خود را هم دارد.چای دم شده بر روی شعله ی ملایم در قوری و کتری مسی عطر و طعمی عالی دارد .اگر می خواهید طعم واقعی چای را داشته باشید . ما به شما پیشنهاد می کنیم یک سماور مسی و یا کتری و قوری مسی خریداری کرده و چای را در داخل آن با حوصله دم کنید .
کتری و قوری مسی از جمله اقلامی بوده است که از دیر باز مورد استفاده قرار می گرفته . و از آن برای جوش آوردن و تهیه چای استفاده می کردند. بخاطر بخشیدن خواص درمانی و طبی زیاد به آب استفاده ازکتری و قوری مسی برای بدن بسیار مفید است.

نحوه استفاده از کتری مسی و قوری مسی

نحوه استفاده از کتری مسی با کتری های معمولی متفاوت نیست. اما به علت اینکه فلز مس در آنها بکار برده شده است . برای استفاده از کتری و قوری مسی باید نکاتی را رعایت کرد تا بهتر بتوانید از خواص کتری و قوری مسی بهره برد درنتیجه عمر آن بیشتر شود و زود خراب نگردد. این موارد برای نگهداری همه ی ظروف مسی صادق است .
مهم ترین موارد مهم در استفاده از کتری و قوری مسی عبارتند از :
در استفاده اول از کتری و قوری مسی بهتر است مقداری شیر در کتری وقوری ریخته و آن را بجوشانید . جوشاندن شیر در ظروف مسی باعث ضد عفونی کردن کتری و قوری مسی شما شده و از سیاه شدن زود هنگام کتری و قوری مسی شما جلوگیری بعمل می آورد و باعث می شود تا سالهای سال از آنها با همان کیفیت روز اول استفاده نمایید.

در هنگام استفاده از کتری و قوری مسی همیشه از شعله پخش کن استفاده کنید.برای این که حرارات از شعله ی پایین گاز به آرامی منتقل شود. برای شستن کتری و قوری مسی باید از آب گرم و پارچه نرم استفاده کنید . برای انتخاب نوع شوینده بهتر است از تاید دستی یا شوینده ای استفاده کنید که قدرت آنزیمی بالایی نداشته باشد و به مس آسیب نرساند.

برای شست و شوی کتری و قوری مسی نباید از وایتکس و شوینده های قوی استفاده نمود . برای تمیز نمودن سطح خارجی آن بهتر است از یک دستمال نم دار و روش تمیز کردن ظروف مسی بهره جست.
کتری و قوری های مسی با قلمزنی و حکاکی های زیبا هم جنبه تزیینی درآشپزخانه شما را دارند و هم با استفاده از روشهای گفته شده بهترین استفاده را برای جوش آوردن آب و دم کردن چایی در آن داشته باشید. برای تمیی کردن سطح خارجی این کتری و قوری ها از سیم ظرفشویی استفاده نکنید . چون باعث ایجاد خش در بدنه آنها شده و جلوه زیبای مسی آن را از بین می برد.

برای رسوب گیری داخلی این کتری و قوری می توان از روشهایی که برای کتری و قوری های معمولی استفاده می شود بهره جست.
کتری و قوری مسی را باید بعد از مدتی که از آن استفاده شده است روکش قلع کرده یا به قول معروف سفید کنید. در کل باید کتری و قوری مسی را روی حرارت ملایم گاز گذاشت .

شما برای تهیه کتری و قوری مسی و محصولات مسی میتوانید از این سایت استفاده نمایید . و مطمین باشید که بهترین جنس آن را با بهترین قیمت دریافت خواهید نمود. این گالری سعی بر آن داشته است که اطلاعات مفید در رابطه با ظروف مسی در اختیار مراجعه کنندگان قرار دهد همچنین بهترین نقش و نگارهای قلمزنی استان اصفهان را بر روی مس به شما تقدیم نماید.

نگهداری دستبند مسی

There is no translation available.

مزایای پوشیدن دستبند مسی برای سلامتی بدن انسان قطعا شگفت‌انگیز است.
پوشیدن دستبندهای مسی ،می‌تواند مزایای زیادی برای سلامتی انسان داشته باشد و حتی تاثیر درمانی بر بدن دارد. باستان شناسان تاریخی در کشفیات خود به این نتیجه رسیده اند که در زمانهای قدیم در مصر باستان، به عنوان روش درمانی از دستبند مسی استفاده می‌شده‌است. بدون شک فواید دستبند مسی برای سلامتی بدن انسان به اثبات رسیده است.
مس خالص دارای خواصی است که می‌توانند درد و التهاب بدن را کاهش دهد. علاوه بر این، یکی از ویژگی های دستبند مسی تقویت سیستم ایمنی بدن و بالا بردن سطح انرژی بدن است.

مهمترین فواید دستبند مسی

۱. کاهش درد و سختی مفاصل
افرادی که ازدرد و سختی مفاصل رنج می برند بهتر است برای تسکین درد از دستبند مسی استفاده کنند. درد های آرتروز مزمن و آرتریت روماتوئید با استفاده از یک دستبند مسی، تسکین داده می شود. مس احیا کننده انرژی طبیعی بدن انسان است.
خواص ضد التهابی موجود در مس درد آرتروز را کاهش دهد. برپایه اطلاعات ثبت شده در دایره المعارف طب فلزمس می‌تواند درمان خوبی برای آرتریت باشد. خواص این فلز که می‌تواند بسیاری از بیماری‌ها را درمان کند، هزاران سال است که ثابت شده است . پس، پوشیدن یک دستبند مسی یکی از ارزان‌ترین روش‌های درمانی برای تسکین دردهای بدن است.
۲. به جذب مواد معدنی کمک می‌کند.
دستبند و زیور آلات ساخته شده از مس خالص حاوی مواد معدنی مانند روی و آهن می باشند. چون این دو ماده‌ی معدنی توسط پوست جذب شده و وارد جریان خون‌تان می‌شوند بر روی بدن تاثیر گذار است.
مواد معدنی از طریق تعریق جذب می‌شوند که در این صورت بسیار تاثیر گذارتر از مواد معدنی هستند که از مکمل‌ها دریافت میشود. با استفاده از دستبند و اکسسوری های فلزس مواد معدنی بدون عبور از کبد، به جریان خون وارد می‌شوند. که باعث بهبود وضعیت سلامتی شما می‌شوند.
۳. سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.
جذب مس در هنگامی که از دستبند و حلقه‌ی مسی، استفاده می کنید صورت میگیرد که باعث ایجاد فرآیند تعادل فیزیولوژی در بدن شما میشود. همچنین مس برای خنثی کردن اثر سمی سایر فلزات در بدن استفاده می شود و احتمال ابتلا به بیماری‌ها در شما کاهش می دهد.
۴. خواص ضد پیری دارد.
با استفاده از زیورآلات مسی خواص آنتی‌اکسیدانی از دستبند مسی به بدن شما جذب می‌شود و از بدن شما در برابر رادیکال‌ها و یون‌های آزاد که ممکن است میزان سموم را در بدن شما افزایش دهند، محافظت می کند. خواص ضد پیری مس به مدت هزاران سال است که ثابت شده وگذشتگان ما از این فلز برای آراستن خود استفاده می کردند.
پس سالم بودن و سلامت ماندن با داشتن زیورآلات مسی کار سخت و گران‌قیمتی نیست.

نگهداری دستبند مسی

زیورآلات مسی با روکش های مختلفی تهیه وبه بازار ارائه می گرد تا هم بر درخشش آن تاثیر گذار باشد و هم فلز طول عمر بیشتری را داشته باشد. اگر دستبند، زیورآلات و اکسسوری مسی بعد از مدتی کدر شده و درخشش و زیبایی اولیه خود از دست داده اند در این زمان است که نیازبه تمیز کردن این زیورآلات دارید ، پس با ما همراه شوید.

تمیز کردن زیورآلات مسی با روش های خانگی

زیورآلات مسی در استفاده طولانی مدت و قرار گرفتن در معرض هوا و رطوبت، کدر میشوند و درخشش اولیه خود را از دست می دهند. خوشبختانه زیورآلات مسی را می توان با روش های خانگی به راحتی تمیز و براق کرد.
استفاده ازجوش شیرین
یک قاشق جوش شیرین را با یک قاشق نمک مخلوط کنید و به آن آبلیمو اضافه کنید ترکیبی خمیر مانند بدست می آید. با استفاده از این ترکیب شما می توانید به راحتی زیورآلات و اکسسوری های مسی خود را درخانه تمیز کرده و جلا دهید.
استفاده از نمک و سرکه
نمک خوراکی و سرکه موادی هستند که در دسترس هستند. مقداری سرکه سفید را با مقداری نمک مخلوط کنید، با این محلول میتوانید برای تمیز کردن و رسوب زدایی زیورآلات ، اکسسوری های مسی و دستبند های مسی استفاده نمایید.
استفاده از لیمو و نمک
لیمو را نصف کنید و بر روی آن نمک بزنید. سپس لیمو را بر روی دستبند مسی خود بمالید.

استفاده ازرب گوجه فرنگی
رب گوجه فرنگی یکی از موادی است که بر روی فلز مس تاثیر گذار است. به راحتی به تمامی قسمت های زیورآلات و دستبد خود بمالید و با پارچه ای آن را تمیز کرده و سپس بشویید.
استفاده ازمحلول آب و صابون (شوینده)
با یک تمیز کننده خانگی مانند مایع دستشویی می توانید درخشش و زیبایی را به زیورآلات مسی خود برگردانید. میتوانید از صابون یا مواد شوینده رقیقی مثل مایع ظرفشویی نیزبرای تمیز کردن زیورآلات مسی خوداستفاده کنید. بهتر است از تمیز کننده های قوی برای اینکار استفاده نکنید .چون شوینده های قوی مانند سفید کننده های ظروف و …. امکان آسیب به فلز را دارند.
استفاده ازآب لیمو و کرم تارتار برای لکه های سخت
کرم تارتار یک ماده اسیدی و سایشی هست که به همراه آب لیمو می توانید لکه های سرسخت بر روی فلز مس را از بین ببرد. لازم به توضیح است که این روش را تنها برای لکه های سرسخت به کار ببرید زیرا ممکن است روی مس خش ایجاد کند.
استفاده از اسپری پاک کننده ظروف مسی و برنجی

با کمک اسپری پاک کننده ظروف مسی و برنجی ،موجود در بازارمی توان به براق شدن این فلز کمک نمود. برای استفاده ازاین اسپری به این صورت عمل نمایید: کمی از این مواد را روی سطح مورد نظر اسپری کنید و بعد از 2 دقیقه با اسکاج نرم روی آن بکشید و بعد با مایع ظرفشویی بشویید. بعد از این عملیات سطح فلز خود براق می شود. این کاررا با دستکش انجام دهید تا پوستتان آسیب نبیند. این محصول بدون بو ، بدون حساسیت و بدون ایجاد تخریب در سطح فلز مس است.

 

ظروف قلم زنی مسی

There is no translation available.

امروزه ظرف‌های کریستال ایتالیایی، ژاپنی و ترک در ویترین یا بوفه یک خانه، به نمایش گذاشته می شوند ولی در حقیقت این ظرف‌ها بار هنری و هویتی‌ای غرب را برای ما دارند و بجای آن باید از ظروف دست ساز و سنتی ایران زمین برای تزئین جلوی چشم همگان قرار داد.
ظروف مسی

قدیمی‌ترین شیء مسی ایران با قدمت 7 هزار سال در منطقه علی‌کش واقع درشمال خوزستان ، کشف شده است که یک سرنیزه است. نمونه های دیگر وسایل مسی هم در منطقه باستانی سیلک (کاشان) و تپه زاغه چشمه علی در استان تهران با قدمت 6500 سال کشف شد که شامل سنجاق‌های زینتی، دستبند، مهره، سرنیزه، شمشیر و... بوده است.
هنر کنده کاری و ایجاد نقوش بر روی اشیای فلزی را قلمزنی می‌گویند.
قلمزنی معمولا روی فلزات «مس»، «برنج» و «نقره» انجام می‌دهند..
استان اصفهان مرکز اصلی تولید صنایع دستی قلمزنی درایران است اما در بعضی استان‌های دیگر مانند استان مرکزی، فارس، قزوین، کرمان و تهران که زیرنظر سازمان میراث فرهنگی کار می‌کنند هم استادکارانی وجود دارند. این استادکاران هم قبلا ساکن استان اصفهان بوده اند و یا شاگرد یک استادکار قلمزن اصفهانی بوده‌اند.

نقوش قلمزنی از دیروز تا امروز

تفاوت‌های زیادی درنقوش قلمزنی از دوره باستان تا امروز رخ داده است . این هنر در هر دوره، طرح‌ها و نمادهای خاص خود را داشته است اما درحال‌حاضر، نقوش ظروف قلمزنی برپایه میراث هنر گذشتگان و هم برپایه سلیقه بازار کار طراحی وهنرمندان قلمزن آنرا بر روی مس حک می‌کنند . کارشناسان صنایع دستی، نقوش هنر قلمزنی را به 3 دسته تقسیم میکنند.
نقوش سرزمینی: نماد ملی همچون «سرباز هخامنشی»، «تصاویر شاهنامه‌ای» و «مینیاتورهای دوره صفوی»
نقوش طبیعت‌گرا: شامل نقوش «گل و مرغ» و «حیوان و درخت» تبلوری از عرفان اسلامی
نقوش تجریدی: قلمزنی براساس اعتقادات و عرفان و سلیقه قلمزن ، استفاده از طرح‌های اسلیمی، گنبد، آیه‌های قرآن ، طرح‌های قرینه‌دار برای ساخت آثار مشبک

نحوه نگهداری ظروف مسی

مقاومت ظروف فلزی قلمزنی‌شده بیشتر است و خیلی آسیب‌پذیر نیستند. این ظروف در صورت نگهداری درست 40-30 سال عمر می‌کنند.
در جاهای مرطوب یا جایی که اشیا به خود چربی می‌گیرند نگهداری ظرف قلمزنی شده باعث می‌شود که عمر اشان کم شود. همچنین این ظروف در مقابل در برابر ضربه‌دیدن ممکن است بدفرم یا خم گردند. در این صورت، فقط ارزش وزنی خود فلز باقی می‌ماند، ونقوش قلمزنی‌شده روی ظرف آسیب می بینند.
‌ظروف نقره قلمزنی‌شده یا آب‌نقره‌دیده، از ظروفی هستند که زودتر سیاه می‌شوند.
این در حالی است که آلیاژ برنج سخت و محکم است. همچنین ظرف برنجی قلمزنی‌شده دیرتر خراب یا سیاه می‌شود اما به خاطر زحمت بیشتردر هنگام تولید و درموقع قلمزنی کردن، در بازار گران‌تر عرضه می‌شود.
برای نگهداری بهتر جلوگیری از سیاه شدن ظروف مسی قلمزنی‌شده آنها را قلع‌اندود میکنند . تمیز کردن ظروف مسی

برای تمیز نمودن ظرف قلمزنی‌تان ، آن را با مواد شوینده شیمیایی تمیز نکنید. ابتدا یک ابر را به موادی که اسید طبیعی دارند مانند سرکه، آبلیمو، گوجه فرنگی یا رب و...آغشته کنید وبعد روی ظرفتان بکشید وسپس آنرا آب‌کشی کنید، در این صورت خواهید دید که تمیز شده و لکه ها از بین رفته است.یکی از راه‌های حفظ ظروف بسیار قدیمی قلمزنی مالیدن روغن جلا  برروی آن است.ولی اگر لایه قله داخل آن از بین رفته است و شما از این ظرف برای پخت و پز استفاده میکنید آن را ببرید به بازار مسگر ها که دوباره روی آن لایه قلع بزند.
‌آسیب پذیری ظروف قلمزنی‌شده‌ای که نقوش ریز و پرکار دارند، نسبت به ظروفی که نقوش درشت و کم‌کار دارند، بیشتر است. چون امکان خدشه و ساییدگی شدن ظرف در اثر تماس با اشیای است و در این صورت روی نقوش خط می افتد که این مسئله از ارزش هنری ظرف با ارزش‌تان می کاهد.
مراحل قلمزنی
بعد از ساخته‌شدن یک ظرف، آن را سمباده می‌کشند و صاف می‌کنند، سپس داخل یا زیر کار، مخلوطی از گچ و قیر مذاب می‌ریزند بطوریکه مقدار قیر از گچ بیشتر باشد، سپس براساس نقشه‌ای که از قبل تهیه شده، با چکش و قلم‌های مخصوص و با واردکردن ضربه روی کار، نقوشی را روی آن حک میکنند. برای اینکه ظرف موقع ضربه‌خوردن خم یا بدفرم نشود در داخل آن گچ و قیر میریزند. بعد از اتمام کار، برای خارج کردن قیر با حرارت‌دادن ظرف از پشت یا زیر کار، قیر آب شده و مخلوط گچ و قیر را از داخل یا زیر ظرف خارج میگردد.

رنگ ظروف قلمزنی‌شده

مس در حالت عادی قرمزرنگ می باشد، نقره هم که خاکستری و به‌اصطلاح سفیدرنگ می باشد . برای استحکام ظروف بخش قابل‌توجهی از ورقه‌های مس یا ظروف ساخته‌شده از مس را بعد از قلمزنی قلع‌اندود می‌کنند تا رنگ سفید به خود بگیرد. به قلع‌اندودکردن مس، به اصطلاح سفیدکاری مس هم می‌گویند.
ممکن است عده‌ای متقلب برای کسب سود بیشتر، ظروفی را با قالب‌زدن یک شیء فلزی، به عنوان یک کار هنری قلمزنی به مردم پیشنهاد میدهند پس اطلاعات در مورد جنس این ظروف می تواند به شما کمک کند.:
برای تزیینات منزل انواع ظروف قلمزنی - که نقوش درشت گل و اسلیمی دارند ، می‌توانند بهترین همخوانی را با نقوش مبل‌های استیل در منزل پیدا کنند؛ مخصوصا مبل هایی با قهوه‌ای سوخته را می توانید به راحتی با انواعی از ظروف قلمزنی مسی ست کنید.
همچنین انواع ظروف مسی قلمزنی محکم تر برای پخت و پز در آشپزخانه استفاده می شوند که از نظر طب سنتی برای بدن بسیار مفید هستند.

کلام آخر

اگر دوست دارید این صنعت باستانی ، تزیینات ایرانی و این ظروف که ریشه در فرهنگ وسنت ایران امان را دارند رامورد حمایت قرار دهید، می توانید برای خود و حتی هدیه به دوستان خود از سایت ما تهیه کنید و مطمین باشید که بهترین جنس با بهترین کیفیت را ما برای شما تدارک دیده ایم . کافی است به دیدن ظروف مسی موجود از جمله شکلات خوری مسی قلمزنی، انواع سینی و مجمع قلمزنی، گلدان و ... بروید.

 

نحوه شستن سفره قلمکار

There is no translation available.

یکی از هنرهای قدیمی ایران زمین مخصوصا شهر اصفهان، هنر قلمکاری است .با اسفاده از این صنایع دستی منسوجات بسیار جذاب و زیبایی تولید و ارائه می گردد. هنری که پارچه‌هایی زیبا با نقش‌های رنگارنگ را ترسیم میکند؛ که اغلب برای تزئینات استفاده می‌گردند. ابزار این هنر اصیل ، استفاده از قلم‌های مخصوص، قالب‌ها، رنگ‌ها و نقش‌های زیبا است.
پارچه‌های قلمکار شده شرایط شست‌وشوی آن‌ها اندکی متفاوت است چون در تهیه آنها از رنگ‌ها استفاده شده است. شست و شوی این پارچه ها باید به صورتی باشد که به ساختار و طراحی پارچه آسیب وارد نشود.پس ما را دنبال کنید تا با شست و شوی این پارچه منقوش به هنر زیبا آشنا شوید.

هنر قلمکاری چیست؟
هنر قلمکاری، اززمان‌های قدیم و دوران شاه‌عباس نشات گرفته است. این هنر، طراحی و نقش زدن بر روی پارچه است؛ هم اکنون هنرمندان زیادی به تولید این پارچه‌ها و سفره‌ های قلمکار شده مشغول هستند. که لباس‌ها و پارچه‌های متنوع راتولید می کنند. با تغییر درفرایند تولید، به‌مرور در آن مهارت پیدا کرده و با تغییرطراحی و بروز کردن این پارچه‌ها به تولید انبوه رسیدند. شهر زیبا و تاریخی اصفهان از جمله شهرهای ایرانی است که به هنر قلمکاری بسیار اهمیت داده است. هنرمندان زیادی در این شهر به تولید صنایع دستی از هنر قلمکاری می‌پردازند و توانسته‌اند به کشورهای خارجی هم صادرات داشته باشند.

بهتر است در زمان خرید این پارچه ها به نقش و نگارهای پارچه دقت کنید. در سفره و منسوجات قلمکارهای نامرغوب نقوش به درستی بر روی پارچه منتقل نگشته اند. که در اصطلاح میگویند قلمکارهای نامرغوب، رنگ پاشیدگی دارند. قلمکارهای مرغوب جنس ضخیم‌تری دارند. پارچه های قلمکارهای اصلی، در لبه‌های خود ریش ریش‌های تابیده شده را دارا هستند.
آریا گالری در صدد است که بهترین طرح و نگارهای منسوجات قلمکاری شده را که دارای بافت و پارچه مناسب هستند، همچنین رنگهای ثابت و تضمین شده ای دارند را در اختیار شما قرار دهد. تا به زیبایی منزل خود بیافزاید و بدون دغدغه با اصولی که ما به شما یاد می دهیم بتوانید آنرا شست و شو دهید و به مشکلی برنخورید.

روش شستن سفره قلمکار
نحوه شستن سفره قلمکار به نوع، جنس و کیفیت پارچه آن مرتبط است. برخی ازاین منسوجات ازجنس پنبه و ابریشم و برخی از جنس‌های مصنوعی و شیمیایی بافته شده اند. سفره‌های قلمکاری پنبه‌ای و ابریشمی در زمان شست و شوی اصولی آسیبی به آنها وارد نمیشود.اما سفره‌های با جنس پارچه معمولی در حین شست و شو ممکن است که مقداری از رنگ آن‌ها پخش شده و یا از تغییر رنگ دهد. علاوه بر جنس پارچه، نوع رنگ استفاده شده در تولید هم مهم است. رنگ‌های طبیعی و رنگ‌های تثبیت شده در فرایند شست و شو دچار مشکل نمیگردند.
اغلب پارچه‌ها ۱۰۰٪ اکریلیک یا ۱۰۰٪ پلی‌استر را شامل می شوند .پارچه‌های پلی‌استر را می توانید در وان حمام با مواد شوینده کم بشویید. ولی بهترین روش شست‌وشوی پارچه‌ قلمکار با آب سرد و مایع‌ ظرفشویی است .پارچه قلمکار را باید در آب سرد و با مواد شوینده مایع به آرامی و بدون چنگ زدن آن و با دست بشویید. برای شست و شوی این پارچه ها از ماشین لباسشویی و مواد شوینده قوی  استفاده نکنید . چون به بافت پارچه آسیب میرسانند. شست و شو با آب و شامپو عمر این پارچه ها را بیشتر میکند.

از سفید کننده و شستشو با مواد شوینده قوی اجتناب کنید چون به کیفیت پارچه آسیب می‌رساند و باعث تغییر رنگ آن می‌شوند. برای لکه‌های سخت و ماندگار، اسپری لکه بردار بدون کلر یا مخلوط صابون مایع با آب زیاد به شما کمک میکند . اگر لکه‌هایی از روغن‌های طبیعی روی پارچه است ،به روش مشابه با پاک کردن چند قطره صابون و آب با دست شستشو دهید.
مقداری ازشوینده مورد نظرتان را بر روی قسمتی از آن که در دید نیست امتحان کنید. و بعد برای تمیز کردن کل پارچه از آن استفاده کنید.
کلا برای شستن سفره قلمکاری شده باید از آب سرد و شوینده‌های ضعیف‌تراستفاده کنید. از آب گرم استفاده نکنید چون ممکن است به ساختار پارچه و طرح و نقش‌های آن آسیب وارد کند. دمای آب کمتر از ۳۰ درجه سانتی گراد باشد.
اگرقسمت‌هایی از سفره لکه‌های چرب یا مقاوم‌تری دارد ، یک پنبه را با صابون ملایم مرطوب کرده و آن قسمت را بشویید و سریع خشک کنید.


دستورالعمل خشک کردن پارچه قلمکار
برای خشک کردن سفره قلمکار بهتر است آن را بر روی سطح صاف و تمیزی پهن کنید تا خشک گردد؛ آنرا مچاله پهن نکنید و این پارچه‌ها را برای مدت زمانی طولانی در زیر مستقیم نور خورشید قرار ندهید. برای اینکه به نقش و نگارهای روی سفره آسیب وارد نشود بهتر است آن را از سمت پشتی آن در مقابل نور قرار دهید تا به‌مرور زمان خشک شود. در این صورت چروک نمی‌شود و بعد از خشک شدن دوباره قابل استفاده است.
در صورت نیاز از قسمتی که طرح ندارد با حرارت کم می توانید اتو کنید. قبل از شروع پنبه سفید یا حوله کاغذی را با مایع شستشو آغشته کنید، سپس روی لکه‌ها بمالید و بلافاصله با سشوار خشک کنید تا پارچه تمیز و خشک شود.
پارچه‌های قلمکار مانند اکثر پارچه‌های پنبه، کتان یا پارچه‌های تزئینی و پارچه های سنتی نباید با تمیزکننده‌های قوی یا وایتکس شسته شوند.

در هر صورت مراقبت از این پارجه های سنتی داشته باشید و آنها را در معرض چربی قرار ندهید.چون ممکن است لکه‌های دائمی روی این پارچه‌ها ایجاد شوند که بعضی از آن‌ها را نمی‌توان برطرف نمود. همچنین محصولات دارای تتراکلریدکربن اجتناب کرد زیرا بسیار سمی است.

title="ظروف مسی برای سفره هفت سین باشکوه 99"

ظروف مسی برای سفره هفت سین باشکوه 99

There is no translation available.

در فصل بهار که همه ی طبیعت با روییدن شاخه و برگ جدید سردی زمستان را کنار می زنند. سفیدی طبیعت به سبزی تغییر می کند و طبیعت با رنگ تازه ای که به خود گرفته نو می شود. به فصل بهار اندکی بیشتر نمانده است.
به همین دلیل است که مردم کم کم خانه تکانی را آغاز کرده اند و در حال تدارک برای سفره هفت سین سال نو می روند.چه بسا بهتر است که اگر سفره هفت سین خوب و شیکی امسال می خواهید داشته باشید ، به سراغ ظروف مسی برای سفره هفت سین باشکوه سال 99 باشید.
این ظروف سنتی و شیک که در ایام بسیار دور استفاده میشده است و حال و هوای آن ایام را در حال حاضر دوباره تازه میکند. دلیل استفاده قدیمی ها از این ظروف ، بخاطر مفید بودن این ظروف برای بدن است.

ظروف مسی برای سفره هفت سین باشکوه 99
رشد مناسب بدن ، استفاده بهینه از آهن ، واکنش مناسب آنزیمی و نیز بهبود سلامت بافت های همبند مانند چشم و مو از فایده های ظروف مسی است . علاوه بر این موارد به مانع شدن از پیری زودرس و ایجاد انرژی دربدن مناسب و مفید است. می توانیم به مواردی از جمله تنظیم ریتم قلب و تیروئید اشاره کنیم و از مزایای دیگر به کاهش علائم مربوط به درد مفاصل و درمان سریع زخم ها و افزایش تشکیل گلبول های قرمز خون و کاهش کلسترول هم نام ببریم.
در رده بندی مواد معدنی ، سومین مواد معدنی که بسیار برای بدن انسان مفید است ، یون مس است. همانظور که می دانید ماده مس در بدن ساخته نمی شود و حتما باید از یک منبع خارج از بدن انسان آن را تامین کرد. در صورت تامین این ماده ، خیلی به سلامت بدن کمک خواهد کرد و باعث می شود که روند متابولیک طبیعی بدن در مورد اسیدهای آمینه و انواع ویتامین ها طی شود. این ماده مس توسط ماده ای بنام سرولوپلاسمین که نوعی پروتئین است در بدن حمل شود . توصیه بسیار شده که حتما در رژیم غذایی خود ، تامین یون مس را در نظر داشته باشید.
اما کمبود این یون به گفته محققین، انسان همیشه احساس خستگی مفرط و خواب آلوده بودن بهش دست خواهد داد. متاسفانه داروسازی ها از تولید یک عنصر خاص عاجر هستند بعنوان مثال برای کمبود آهن بدن که قرص آهن در داروخانه ها موجود است درواقع مولکول های آهن درون این قرص ها هست که برای بدن اثری ندارد.
البته این نکته حائز اهمیت است که یون مس در بدن در صورت افزایش غیر منطقی باعث مشکلاتی از قبیل بی خوابی و افسردگی و در کودکان اگر این اتفاق رخ دهد باعث بیش فعالی در حین آموزش آنها خواهد شد و اگر بیش از اندازه مس در بدن کاهش پیدا کند باعث بیماری های از قبیل تهی سازی و تخلیه اکسیژن در سلول ها می شود و کلسترول بدن hdl هم بصورت غیر منطقی کاهش پیدا می کند و در دیگر بیماری ها مشکلات پوستی و التهاب قوزک پا و کم خونی ، کاهش آنسفالین های عصب مغز و ایجاد اختلال در شنوایی را هم باید به عوارض افزایش و کاهش یون مس اضافه کنیم .

ظروف مسی برای سفره هفت سین باشکوه 99
بدیهی است که سال نو شمسی که از کهن ترین سال ها در بین سالهای دیگر مانند قمری و میلادی است . آداب و رسوم قدیم که بسیار خاص بوده اند ثبت جهانی شده است. بسیار بهتر است که برای بجا آوردن این عید باستانی این آداب را با تمام جزئیات آن حفظ و اجرا شود.
برخی از مردم بر این عقیده اند که برای برکت بخشیدن به زندگی مان ، باید تمام وسایل خانه ، پاکیزه و یا نو بشود که اگر در هفته های ابتدایی این کار صورت بگیرد خیلی بهتر است زیرا اینکار با خودش رزق روزی می آورد و برکت به زندگی می بخشد. ایرانیان باستان برای همین بوده که خانه تکانی را رکن اساسی سال نو می دانستن و تا به امروز آن اجرا می شده است .
برای رفتن به سال نو شمسی افراد با خریدن لباس نو ،آراستگی خاصی به خودشان می دهند البته نیازی به تجملات خاصی نیست و همین لباس نو کفایت می کند.
سفره ای که همیشه به یاد می ماند و جز خاطره های تک تک افراد هست و این سفره در خانه های بزرگ بسیارتجملاتی چیده می شود که نام آن سفره هفت سین است که چه بسا بهتر است در سال جدید 99 هرچه باشکوه تر با ظروف مسی تزئیین شود.
اگر این سفره مزین شده به ظروف مسی باشد با زییایی که به خود گرفته است می تواند تا اخر سیزده فروردین این زیبایی را به خانه خود ببخشید. آورده شده است که در قدیم الایام بزرگان فامیل که سفره هفت سین مزین شده به ظروف مسی که چینش می کردن ، مهمان های این بزرگان به دور این سفره هفت سین می نشستند و از خوراکی های سفره هفت سین تناول میکردند. در نهایت عیدی از بزرگان دریافت می کردند. اگر این سنت باستانی را شما اجرا می کنید از ظروف مسی آریا گالری برای سال 99 ، استفاده کنید که شکوه این سفره مثال زدنی خواهد شد.

ظروف مسی برای سفره هفت سین باشکوه 99
گوناگون بودن محصولات مسی طوری هست که هر استفاده کننده ای از ظروف مسی برای سال جدید 99، می تواند براساس تنوع خویش از این ظروف استفاده کند و چیدمان مثال زدنی را برای سفره هفت سین خود داشته باشد. خواص مس دیگر بر کسی پوشیده نیست که بسیار برای بدن انسان مفید است. اصطلاحی که امروزه خیلی در مردم رایج شده است گلدن رز است که در دکوراسیون های جدید از آن استفاده می کنند. گلدن رز که نوعی محصولی است که جنس آن از فلز تشکیل شده است و جز صنعت دستی محسوب می شود که از قدیم در ایران رواج داشته است که بسیار ارزشمند است . گلدن زر باعث میشود چیدمان سفره هفت سین شما یک حالت سلطنتی داشته باشد و از سفره های هفت سین دیگر متمایز گردد.
تمایز این ظروف و محصولات مسی به اندازه ای بالا است که می توانید به هر جور که متمایل بوده اید چینش سفره را بصورت فاخر داشته باشید. مزیتی که این ظروف مسی نسب به ظروف دیگر دارد این است که زیبایی خوراکی های که درون این ظروف گذاشته می شود دوچندان خواهد بود و رنگ های این مواد غذایی با رنگ سرخی ظروف مسی ، تصویری زیبایی به دلیل براق بودن دارد ؛ خشکبار و انواع شکلات را باشکوه تر نمایش داده می شود.
بعنوان مثال قرمز بودن سیب را در ظروف مسی که سرخی خاصی دارد تجسم کنید که چقدر سفره باشکوه تری خواهید داشت.

سوغات و صنایع دستی رامسر

سوغات و صنایع دستی رامسر

There is no translation available.

در استان مازندارن شهری است که به نام شهر رامسر که در قدیم به شهر سخت سر معروف بود. این شهر از سوغات و صنایع دستی بسیار زیادی برخوردار است که علاوه بر این هنرها به جاذبه های گردشگری هم بسیار مشهور است . سوغات این شهر هرکدام از خوشمزده بودن بسیار زبانزد است و صنایع دستی این شهر هم از نظر زیبایی بسیار مورد اقبال مردم قرار گرفته است زیرا زیبایی که این صنایع دستی دارند بی نظیر هستند که باعث شده توریست های زیادی به این شهر مسافرت داشته باشند. در شهر رامسر منطقه ای که ییلاقی به آن گفته می شود نام آن جواهر ده است و بسیاری از گردشگران برای دیدن این منطقه و گشت و گذار عزیمت می کنند. در بین خوراکی های که این شهر دارد زیتون بسیار معروف است.

سوغات و صنایع دستی رامسر
سوغات شهر رامسر
شیرینی پزی و پخت نان از تبحرهای رامسری ها است ، سوغاتی های استان مازنداران می توانیم به رشته به رشته اشاره کنیم که نوعی شیرنی مخصوص این استان است که بسیار طعم لذیذی دارد که از گردو و هل و رشته آرد و برنج و خاک قند و روغن تشکیل شده است .کلوچه و کوکی یکی دیگر از سوغاتی های شهر رامسر است که بسیار طعم لذیذی دارد.
در شیرینی پزی های این شهر ، نوعی شیرینی مخصوص مهمانی ها موجود است که که از خردسال تا بزرگسال به آن بسیار علاقمند است که اسم آن برنجک است . شیرینی دیگری که به مقوی بودن معروف است شیرینی پشت زیک است که از شکرو عسل و گردو و کره و کنجد ساخته شده است.این نوع شیرینی به همراه چای بسیار دلچسب خواهد بود.
در مهمانی ها و مراسم های شادی مانند شب یلدا مردم رامسر شیرینی درست می کنند که در خوشمزه بودن در این جشن ها خودنمایی می کند . که نام این شیرینی آغوز نون است.شیرینی که با آرد گندم و کره و تخم مرغ و جعفری و شوید و شنبلیله و گردو پخته می شود بسیار خاص است که مردم رامسر در این نوع شیرینی خاص تبحر دارند و بسیار برای صبحانه مناسب است و بخاطر پرانرژی بودن و مقوی بودن به قماق معروف است.


از نان های شهر رامسر به نان ای اشاره می کنیم که از تخم مرغ و خمیر مایه و ارد سفید و شکر و نمک بکار برده میشود که این نان ها در ماه مبارک رمضان بسیار پخته می شود و اسم این نان سنتی به نان قتلمه معروف است.
در شهر رامسر ماهی که در دریای خزر صید میشود را به عنوان سوغات این شهر باید تلقی کرد زیرا این نوع ماهی ها که به ماهی شمال معروف است از طعم خاصی برخوردار است از نمونه ماهی های که بسیار معروف است می توانیم به ماهی قزل آلا و سالمون و کلیکا . ازون برون و ماهی سفید اشاره کنیم و بسیار خوشمزه هستند.
در سوغات شهر رامسر ، مردم این خطه برای زیتون های پروده ای که بسیار خوشمزه درست میکنند ، نوعی دیگر زیتونی در کنار زیتون های که تنوع در آن زبانزد هست درست می کنند که درون این زیتون های بدون هسته سیر وفلفل پر می کنند و در این تنوع بسیار زیاد زیتون در این شهر ، این نوع زیتون بسیار معروف تر و خوشمزه تر است.
در ترشیجات این شهر ترشی مرکبات و ترشی لیته و هفت بیجار و سیر ترشی و ترشی بادمجان ، از ترشی های معروف این خطه هست و بسیار در رامسر معروف است.


در گرده افشانی که زنبورهای شهر رامسر درکوه ها انجام می دهند ماحصل این این گرده افشانی ، عسلی تولید می شود که بسیار برای بدن انسان خاصیت درمانی دارد که نام آن عسل کوهی است که خوراکی بسیار خوشمزه ای بحساب میاد که در شهر رامسر بسیار معروف است.
مربای بهار نارنج و شقاقل ، تمشک ، شربت بهارنارنج به دلیل وجود درختان و گل های زیادی که در شهر رامسر وجود دارند این محصولات خوشمزه هم تولید می شود و به همین دلیل شربت و مرباهای خوشمزه ای هم در این شهر درست می شود.


در فروشگاه های شهر رامسر لواشک ها و میوه های بسیار زیادی موجود است که تنوع آن بسیار زیاد است که در طعم آنها ، خوشمزگی بسیار زیادی نهفته است علاوه بر شهر رامسر در کل استان مازندارن هم لواشک های گوناگونی یافت می شود و می توان گفت در شهر های شمالی بدلیل نوع آب و هوایی که دارد لواشک های آن خطه بسیار معروف است.
در حیث المجموع ازدیگر سوغاتی های این شهر که بسیار زیاد هستند می توانیم به چای و سبزی های خشک محلی ،گیاهان دارویی ، لبنیات محلی ،گردو، و در انواع ماهی های دریایی می توانیم به ماهی پرورشی ، ماهی شور ، ماهی دودی و ماهی خاویار و غیره اشاره کنیم.


صنایع دستی شهر رامسر
در شهر رامسر یکی از صنایعی که پر رونق است ، صنایع دستی است که حصیر بافی و صنایع چوبی در این صنعت بارزتر است . در این صنعت کاسه های چوبی و زیر انداز حصیری و کلاه حصیری و غیره محصول های این صنعت پررونق است. که از نظر زیبایی زبانزد هستند. جالب است بدانید که در روستاهای حومه شهر رامسر ، این صنعت ، منبع درآمد این روستا است که توانستند ازاین محصول های که از جنس چوب و حصیرهستند به درآمدزایی برسند.
چوبی در شهر رامسر یافت می شود که رنگ آن زرد است که آن را در آب جوش میگذارند تا به آب کاملا به نقطه جوش کامل برسد. بعد از جوشانده شدن این چوب ها هنرمندان این شهر ، چوب ها را میبافند که در نهایت بعد از خشک شدن به آنها روغن جلا زده می شود تا رنگ آنها طلایی شود و به این چوب ها مروار گفته می شود و به هنری که از آن بهره می جویند به آن مرواربافی می گویند.


یکی از صنایع دستی که در شهر رامسر بسیار معروف است و از پشم طبیعی گوسفند ساخته می شود نمد بافی است . این هنر نمد بافی از مشت و مال کردن پشم بدست می آید که با رنگ و لعاب دادن به آن محصولی بی نظیر خلق می کنند که در شهر رامسر بسیار مشهور است.
خانم های رامسری هنری کم نظیر و پرمشقتی در این شهر انجام می دهند. از پارچه های رنگی برای بافتن چادر شب استفاده می کنند ؛ چادر شب بافی دراین شهر بسیار پررونق می باشد.
برنج های شمال مخصوصا شهر رامسر که از بی نظیر بودن و از طعم خوشمره برخوردار بودن نیاز به معرفی آن نیست و این نوع برنج ها که دانه بلند و خوش پخت و خوشمزه هستند بسیار بی نظیر هستند.
در راه عزیمت به شهر رامسر بانوان محلی این شهر هنری دارند به نام عروسک بافی و روسری های بافتنی است که در حال حاضر این صنعت اینقدر به آن بها داده شده که جز هنرهای دستی این شهر و سوغات این شهرشده است که هرگردشگری جذب این محصول هنر دستی می شود.

سفارش قلم زنی روی مس

سفارش قلم زنی روی مس

There is no translation available.

یکی از گزینه های عالی برای زیبایی بخشیدن به دکوراسیون ، سفارش قلم زنی بر روی مس و استفاده از آن برای دکوراسیون است. جلوه خاصی که این هنر بر روی مس دارد هر ببینده ای ترغیب به تهیه و سفارش آن می شود.


روش انجام هنر قلم زنی
استاد قلم زن برای شروع کار خود از مدادی برای اجرای طرح روی فلز می کشد در ادامه درون و بیرون شی مورد نظر را با قیرآب شده می ریزد اینکار برای برای جلوگیری از شکسته نشدن و کج نشدن شی مورد نظر انجام می پذیرد و بعد از اینکه این قیر خشک شد ، با استفاده از چکش و قلم مورد نظر شروع به انجام دادن نقش خود بر روی ظرف خود میکند. بعضی از اساتید بجای قیر از گچ استفاده می کنند و جایگزین مناسبی برای کار خود می دانند و فایده آن علاوه برای اینکه از کج شدن ویا سوراخ شدن ظرف جلوگیری می کند برای مانع شدن از صدای چکش و قلم هم می گردد. قلم های که در این استادان دارند معمولا خودشان این قلم ها را می سازند و بدیهی است که هنرمندان قلم زنی چندین نمونه قلم برای اجرای هرچه بهتر شدن نقش روی شی مورد نظر دارند. از فلزاتی که بسیار برای قلم زنی استفاده می شود می توان به صفحه های مسی یا ظروف مسی و برنجی که بیشتر آنها از لعابی از جنس نقره در برگرفته است استفاده می شود.

سفارش قلم زنی روی مس
تاریخچه قلم زنی
ایجاد تقش و نگاره بر روی فلزات مسی و دیگر فلزات از هنرهای محسوب میشود که از پیشینه ای بسیار زیادی برخوردار است. بیشترین فلزاتی که چکش قلم زنی با آن آشنا است می توانیم طلا و نقره و مس و برنج نام ببریم که این فلزات ، بهترین طرح ها رو هنرمندان می توانند با چکش و قلم خود آثاری را روی آن خلق کنند. کارشناسان به این مهم پی برده اند که از دوران هخامنشیان تا به امروز این هنر از قدمت چندین هزارساله دارد که شکوفایی این هنر را باید از آن دوران ساسانیان دانست ولی تجلی آن به دروه ی هخامنشیان برمیگردد. قلم هایی که از قدیم الایام تا به امروز از آن استفاده میشده است برای هرکدام از این قلم ها برای طرح خاص خود را پوشش میداده است. جام قلم زنی شده ای که از فلز طلا ساخته شده را به 1000سال قبل از میلاد است که نمونه ای هست که ثابت شود پیشینه این هنر که به تازگی در تپه حسنلو در ایران کشف شده بسیار قدیمی است و این شی تا به امروز بعنوان قدیمی ترین جام شناخته شده است.


از دوران سکاها تا به امروز طرح ها و قلمزنی های مختلفی در ایران به اجرا گذاشته است .کارشناسان براین عقیده هستند که سکاها که شاخه ای از آریایی ها هستند. در مورد چگونگی زیستن این قوم بر دو اعتقاد بنا شده که برخی به سکونت همیشگی این نژاد در شمال ایران در کنار دریای خزر باور دارند ولی بعضی از کارشناسان به مهاجرت سکاها از شمال فلات ایران به ایران اعتقاد دارند.
از این رو هنر قلم زنی که بسیار قدمت دارد و این پیشینه در ایران هم مستثنی نیست و همانظور که در بالا بیان شد نمونه ثابت شدن موضوع به جام کشف شده اشاره شده است. علاوه براین جام به جام های کشف شده زرین مارلیک که در تپه ای به همین نام پیدا شده است اشاره کنیم که به مانند جام حسنلو ، از طلاو قلمزنی منحصربفرد استفاده شده است. هنر قلمزنی را بر روی این جام با قلم و چکش صورت گرفته است .

سفارش قلم زنی روی مس
با قدمت بودن این جام ها را نمی توان انکار کرد ولی به دلیل از جنس طلا بودن این جام ها، اکسید شدن آن بسیار کم رخ داده است و بدیهی است که فلز طلا بسیارکم با وجود گذشت سالیان سال عمل شیمایی ترکیب شدن در آن رخ می دهد و به همین علت است که میزان قدمت آن را نمی توان بدرستی تشخیص داد. شک و شبهه ای هم به میان می آید که ممکن است خیلی از اشیایی که تا به امروز کشف شده اند و در موزه ها از آن نگهداری می شود ممکن است جنس اصل نباشد و فرضیه تقلبی بودن هم دور از ذهن نیست که نادرست باشد.

سفارش قلم زنی روی مس
در دوران هخامنشیان که با به قدرت رسیدن پارس ها شکل گرفت امر قلمزنی بر روی ظروف طلا رواج پیدا کرد ولی قبل از آن دوران سکاها و مادها هم هنر قلم زنی وجود داشته است. اساتید قلمزنی در دوران هخامنشیان بر روی لوح هایی که به اسم مفروغی مشهور بوده اند اسناد بسیار مهم را بر روی این لوح ها نگاره میکردند اکثر موضوعیت این لوح ها و کتیبه ها در مورد چگونگی فتح شدن سرزمین یا ساخته شدن شهرها بوده اند و در کنار این متون، نقش پادشاه زمان را بر روی لوح قلمزنی میکردند.
پیشینه هنر‌های مربوط به فلزکاری، به هزاره‌های پیش از میلاد می‌رسد. برای مثال یکی از قدیمی‌ترین اشیای قلم زنی که در ایران کشف شده است مربوط به هزار سال پیش از میلاد بوده و در تپه حسنلو کشف شده است. این جام قلم زنی شده، از جنس طلا می‌باشد.

سبک های قلم زنی
شهرهای اصفهان و شیراز و تبریز هرکدام روشی برای قلم زنی خود دارند که شهر شیراز در این امر از قدیمی ترین شهر برای سبک قلم زنی بشمار می رود. نقش و نگار شهر شیراز استفاده از طرح گل مرغ و تخت جمشید است که زمینه فلزی از جنس نقره می باشد . در نمونه دیگر این سبک های دیگر ، به صورت فرورفتگی کم نسبت به دیگر نمونه ها است که با حرکت مچ دست این نگاره ها شکل می گیرد که این روش قلم زنی شهر تبریز است. طرح برجسته بودن طرح و قلم زنی ریز را باید از آن شهر اصفهان دانست که در این شهر اساتید برای برجسته سازی طرح خود و ایجاد فرورفتگی که ایجاد می کنند براحتی قابل تشخیص است که سه بعدی بودن آن بسیار ملموس می باشد.

برای نمونه کارهای این اساتید اصفهانی می توانیم به ضریح امامان که به دست این هنرمندان ساخته شده اند اشاره کنیم که با استفاده از برجسته سازی طرح و فرورفته شدن ، این ضریح ها را ساخته اند.
اساتید برای زیبایی هرچه بهتر شدن هنر خود از زغال استفاده میکنند و نحوه استفاده از زغال به این صورت است که پودر زغال را بر روی شیار ایجاد شده ریخته می شود و برای فرورفتگی هایی که ایجاد شده و بیشتر نمایان شدن این فرورفتگی ، روی این ظرف را با روغن جلادهنده مشکی زده می شود تا این هنر هرچه زیباتر جلوه دهد.

هنر میناکاری بر روی مس

There is no translation available.

طرح میناکاری که نقشی از آسمان روی لعاب خام هست ، از قدمت بسیار زیادی درشهر اصفهان دارد و جزهنرهای دستی محسوب می شود که روی ظروف مسی و طلا و نقره نگاشته می شود و دلیل اصلی نام این هنر به میناکاری ، آسمانی بودن این طرح است.
ظرف های طلا و نقره که نقش میناکاری روی آن انجام میشود ولی در اصل ظرف های مسی در اجرای میناکاری برای این طرح پیش قدم هستند. اگرهنر میناکاری بر روی طلا انجام گیرد طرح میناکاری در هنگام ذوب شدن طلا، اکسید نمی شود و خوب بودن ظروف طلایی این است که زمینه ای مناسب برای بهتر دیده شدن جزئیات این طرح است در صورتی ظروف مسی و نقره ای این قابلیت را برای نقش میناکاری ندارد.

هنرمیناکاری روی مس
پایتخت فرهنگ، شهر اصفهان که در ساخت نقش های میناکاری پیش قدم است برای تولید اثر میناکاری از ترکیب کردن چند نمونه اکسید فلزات و نمکی که با دمای تقریبا هفتصد و پنجاه الی هشتصد و پنجاه سانتیگراد بکار می گیرد و برای رنگ این ظرف ها با حرارت و مدت زمان معینی به وجود می آید.
طرح میناکاری با استفاده از قلم ها که روی ظروفی مانند مس و نقره و طلا نگاشته می شود که طرح پس زمینه آن از رنگ های آبی و سبز و بعضی اوقات هم از قرمز استفاده میشود. که به خوبی که بنگریم طرح آسمانی بودن آن را متوجه می شویم و دلیل اصلی اسم میناکاری روی این طرح ، معنی لغوی آن یعنی آسمان آبی است. در کتاب لغت نامه دهخدا میناکاری را بدین صورت معرفی کرده است نقش ها و تزئینات فلزهایی که بر روی مس و طلا و نقره با استفاده از رنگ های لعاب دار مخصوص که با دمای بسیار بالا پخته شود تا ثابت بشود.

میناکاری خانه بندی شده
هنر در هم تنبیده خاک و نقاشی و آتش که از قدمت 5000سال برخوردار است میناکاری است. اولین مرکز جوشش این هنر که در ایران بوده است و بعدها به کشور های دیگر از آن تاثیر گرفته اند نمونه تاثیر آن به میناکاری بیزانس می توان اشاره کرد که طبق تحقیق کارشناسان این حوزه می توان روی این مطلب صحه گذاشت. کشورهای اروپایی قبرس و یونان هم از پیشینه بسیار زیادی در هنر میناکاری برخوردار هستند و برای تایید این مطلب می توان به پیدا شدن انگشتری با طرح میناکاری در قبرس که مربوط به دوره ی 13 سده قبل از میلاد است و یا در یونان که 500 سال پیش مجسه ای با نام زئوس ساخته می شود که به تازگی توسط کارشناسان کشف می شود اشاره کرد و در ایران در شهر نهاوند که مابین قرن 7 تا 8 میلادی جفت گوشواره ای ساخته میشود که سبک زرگری خاص آن زمان را بخوبی نشان می دهد که آن هم به تازگی کشف شده است.
در شهر لندن ، موزه ویکتوریا بازوبندی مربوط به دوره هخامنشیان هست که طرح های میناکاری بر روی آن نقش بسته است. نام استاد حسن الکاشانی با خطی کوفی بر روی سینی آلب ارسلان که از جنس نقره است حک شده است که در دوره اوج میناکاری که در دوران سلجوقبان بوده، ساخته شده است. که در حال حاضر در موزه صنایع ظریفه شهر بوستون در معرض دید بازدیدکنندگان هست.

میناکاری خانه بندی شده
در موزه ی متروپولتین شهر نیویورک بشقاب هایی در آن موزه هست که مربوط می شود به کشور ارمنستان در دوران ساسانیان که نشانه ای است از هنر میناکاری اصیل ایرانی که با نقوش آن زمان نقش بسته است . از این هنرهای میناکاری ایرانی در موزه های انگلیس و فرانسه و موزه آرمیتاژ شهر سنترزبورگ روسیه میتوان دید.
اشکال عربی جای خودشان را به طرح های میناکاری که با نقاشی های لباس درباریان و ظاهر آن ها بود داد که این امر مهم در زمان مغول ها در ایران رخ داد که این روشی جدیدی را به وجود آورد که بعد ها با آمدن دوره ی تیموریان به این سبک شدت بخشید بطوری که بر روی فلزها از طرح های شرقی بشتر نمایان شد.

میناکاری نقاشی شده
میناکاری با رنگی قرمز در دوره ی صفویان شدت بخشیده شد بطوری که طرح های شکارکردن و اسب سواری یا طرح بزم در دربار با نقش های اسلیمی و ختایی برای میناکاری همگام برای استفاده بودند. استاد شکرالله صنیع زاده در دوره ی قاجار این هنر کم فروغ شده را زنده نگه داشت و با خلاقیت خویش توانست میناکاری به سبک قاجار را رواج دهد که امروزه سبک میناکاری قاجاری را بر روی طلا که روشی است مربوط به دوره ی قاجار ، توسط شاگردان پرورش یافته آن استاد فقید ساخته و پرداخته شده است.
همانظور که می دانید اصفهان شهری است که مرکز میناکاری که در آن میناکاری به طرح خانه بندی جای خودشان را به میناکاری نقاشی داده است . استادان زیادی در امر میناکاری مشهور هستند که معروف ترین آن ها که اثر تلفیقی ارزشمند ساخته است بانو میناجوهری است که در کنار این استاد ، از غلامحسین فیض اللهی و حسین هنر دوست و مهدی غفاریان، برادران نعمت اللهی ، محمد علی فرشید ، ابراهیم زرقونی به همراه فرزندان این استاد و شکرالله صنیع زاده می توان نام برد.

میناکاری نقاشی شده
میناکاری که از مفتول های بسیار نازک استفاده می کند میناکاری سیمی یا خانه بندی هستند که روش ساخت این میناکاری با شکل دادن به مفتول ها و چسب زدن به قطعه مورد نظر که روی آن شیشه میگذارند است. برای ادامه کار ساخت میناکاری به این روش قدیمی ، این ظرف را در کوره ای که دمای آن با هزار درجه برسد می گذارند تا باعث جوش خوردن قطعه با مفتول ها شود و در این هنگام پودر رنگ روی سطح این ظرف ریخته می شود تا مدت زمان سه دقیقه صبر پیشه می کنند تا این پودر روی این ظرف سطحی هموار شود و این امر با دمای هزاردرجه رخ می دهد .در دمای کوره برنجی مفتول ها که به رنگ سیاه درمی آیند با گذاشتن آن ها در اسید به رنگ اولیه خود باز میگردند. این طرح منسوخ شده که زمانی در شهر اصفهان و تهران رواج داشت امروزه فقط در پژوهشکده میراث فرهنگی در کارگاه آموزش مینای خانه بندی هست . میناکاری صائبین که زیر شاخه میناکاری خانه بندی است که نام دیگر آن مینای سیاه گفته می شود که مرکزیت شهر اهواز در جنوب کشور بسیار رواج دارد.

میناکاری خانه بندی شده
روش ساخت دیگر میناکاری که بسیار در پایتخت فرهنگ ایران رواج دارد میناکاری نقاشی است که هنرمند این حوزه با ساختن اشیای مورد نظر در ابتدا و بعد لعاب آن را بارنگ کردن با رنگ سفید با 3 الی 4 بار صورت می دهد. در نهایت با گذاشتن این شی در حرارت هفتصد درجه تا این لعاب ثابت گردد. با نقاشی که روی این شی کشیده می شود دوباره این شی اما با دمای چهارصد الی پانصد برای پخته شدن و ثابت شدن رنگ های کشیده شده روی شی به کوره فرستاده میشود.

Follow us on social networks

Trust electronic purchases

تایید زرین پال

 

 

لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

لطفا عدد وارد کنید

About us

Aria Leader is working to inform and guide the dear compatriots about the routes, places of interest and hotels in Iran and abroad. Also, selling the best-priced travel packages for all segments of the community with the desire to provide "an enjoyable experience of an online shopping." .

Ecology of cities

All rights reserved by Shadan Gasht Ariya Co. (Ariya Leader). Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریالیدر
09129356440