Emboss work of Isfahan

Emboss work of Isfahan

 هنرقلمزنی بوجود آوردن نقش ها و طرح های گوناگون  با ضربه ی چکش بوسیله ی قلم روی فلزات است . هنر قلم‌ زنی ایران یکی از رشته‌های هنرهای سنتی است  که در گروه هنرهای روی فلز قرار دارد.

The art of creating various patterns and designs with the impact of a hammer by a pen on metals is named emboss working. emboss working art is one of the traditional original arts of Iran which categorized in metal arts class.

Emboss working steps 

شیوه ی قلم زنی به این صورت است که ابتدا زیر یا داخل ظرف مورد نظرشان را با محلول گچ و قیر پر می کنند به این صورت مانع از سوراخ شدن ظرف حین کار میشود و همینطور صدای قلم کمتر به گوش میرسد .
سپس به رسم نقش مورد نظر روی ظرف می پردازند ، قلم مناسب انتخاب می شود روی سطح ظرف قرار میگیرد و سپس با چکش به انتهای قلم میکوبند تا شیار و طرح مورد نظر با ضربه روی ظرف ایجاد شود . 

عکس قلمزنی اصفهان

 

جهت خرید آنلاین صنایع دستی کلیک کنید .

انواع قلم درقلم زنی

از مهمترین ابزار قلم زنی قلم های متنوع با نام های خاص مثل قلم سایه ، قلم نیم بر است. بعد از ایجاد نقوش روی ظرف مورد نظر، قیر را جدا میکنند و داخل شیارها را با گرده ی زغال پر می کنند و سپس با روغن جلای سیاه می پوشانند ، به این صورت نقش های قلم زده به شکل خطوط  تیره در می آیند .

قلمزنی در اصفهان

دو سبک اصلی قلمزنی ایران عبارتند از سبک قلمزنی تبریز و سبک قلمزنی اصفهان. تفاوت این دوسبک در این است که در سبک قلمزنی تبریز برای حرکت قلم و انجام قلمزنی از فشار دست و حرکات دست بهره میگیرند به همین خاطر قلم کاری تبریز صاف و کم عمق می باشد .
در سبک قلم زنی اصفهان از ضربات چکش استفاده میکنند ، به همین سبب قلم اصفهان عمیق‌تراست . قلم زنی در اصفهان دو سبک مجزا دارد که به اسم قلم ریز و قلم برجسته شهرت دارد. در سبک قلم زنی برجسته عمق برجستگی ها بیشتر است و به صورت سه بعدی می باشد. قلمزنی برجسته در ساخت ضریح امامان بزرگوار استفاده میشود .

 

عکسهای قلمزنی

 

اساتید برجسته ی بسیاری در زمینه ی آموزش قلم زنی در اصفهان مشغول فعالیت اند .

تاریخچه ی قلم زنی درایران

تاریخ شناسان تاریخچه ی قلم زنی را به دوران سیت ها یا سکاها که نژاد آریایی داشتند ، نسبت می دهند. جام طلای حسن لو نمونه ای از قلم زنی با نقوش برجسته ی خدایان سوار بر ارابه است که در سال 1336 کشف شد .
جام طلای مارلیک نیز نمونه ای از قلم زنی از همان دوره است . آثار قلم زنی اندکی نیز از زمان ماد ها به جای مانده است .
با روی کار آمدن هخامنشیان هنر قلم زنی دگرگون شد ، در واقع دوره ی هخامنشی زمان اوج هنر فلز کاری است . بعد از حمله ی اسکندر و به آتش کشیدن تخت جمشید آثار بسیاری نابود شد و به دستور اسکندر به سکه تبدیل شد .
دردوران حکومت ساسانیان تجارت بین ایران ، روم و یونان گسترش یافت به همین دلیل هنر ایران متاثر از هنر روم و یونان قرار گرفت . نمونه ی عالی بر جای مانده  از این دوره سینی هایی است که روی آن تصاویر مراسم و شکار پادشاهان قلم زنی شده است .

 

 

عکس طرح قلمزنی

قلم زنی روی چوب 

قلم زنی روی چوب زیرشاخه ی هنر منبت است ولی تفاوت زیادی با منبت دارد . در کار قلم زنی روی چوب چکش کاربردی ندارد و هنرمند قلم کار با قلم های ظریفی کنده کاری را به صورت میلی متری روی چوب اجرا می کند . در قلم زنی روی چوب دقت و تمرکز خیلی اهمیت دارد چرا که اولین اشتباه باعث مرگ کار میشود و کلا باید آن تابلو را کنار بگذارند . چون تمام حروف برجسته روی تابلو از دل چوب بیرون می آیند و در واقع جای اصلاح ، تعمیر و چسب ندارد .
قلم‌زنی روی چوب، مختص شهر اراک است و آموزش قلم زنی روی چوب در این شهرانجام میگیرد . 

قلم زنی روی مس

قلمزنی روی مس که همان ساخت اشیاء با فلز برنج ، نقره و مس به روش سرد است را دواتگری می گویند . هنر قلم زنی روی مس سابقه ی چند هزار ساله در ایران دارد ، این هنر در دوران هخامنشیان رواج پیدا کرد و زمان اوج آن دوره ی ساسانیان بوده است . محصولات رایج صنعت قلم زنی روی مس : سماور ، ظرف آفتابه ، انواع بخاری ، لگن وسینی است .

قلمزنی روی مس

قیمت قلم زنی در اصفهان 

 ظروفی که روی آن قلم زنی انجام می شود از جنس مس می باشند ؛ این ظروف شامل انواع کوزه های قلم زنی ، گلدان قلم زنی ، شکلات خوری و قندان قلم زنی ، شیرینی خوری قلم زنی ، جام قلمزنی ، بشقاب قلم زنی و .... می باشند .
طرح قلم زنی روی ظروف معمولا شامل طرح های اسلیمی ، نقوش چهره ، نقوش پرسپولیس و هخامنشی و انواع نقوش گل و مرغ می باشد .ابتدا داخل ظروف و یا پشت بشقابها را با قیر پر می کنند و سپس  طرح قلمزنی را روی ظرف رسم می کنند و با ابزار قلم زنی  شروع به قلمزنی می کنند . 
قیمت ظروف قلم زنی با توجه به میزان ظرافت و دقت کار مشخص میشود ، هر چقدر قلم زنی روی محصولات زیباتر و دارای ظرافت بیشتر باشد قیمت محصولات قلم زنی شده نیز بیشتر می شود .

 

 

 

عکس های قلمزنی

جهت خرید صنایع دستی اصفهان کلیک کنید . 

Follow us on social networks

Trust electronic purchases

تایید زرین پال

 

 

لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

لطفا عدد وارد کنید

About us

Aria Leader is working to inform and guide the dear compatriots about the routes, places of interest and hotels in Iran and abroad. Also, selling the best-priced travel packages for all segments of the community with the desire to provide "an enjoyable experience of an online shopping." .

Ecology of cities

All rights reserved by Shadan Gasht Ariya Co. (Ariya Leader). Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریالیدر
09129356440