Shadow
Slider

آبشار ورسک مازندران

Add to Favourites

Description

معنی ورسک

ورسک معنی لغوی خاصی نداره و اسم یکی از ایستگاه های راه آهن شماله که در منطقه ای از مازندارن به همین نام قرار داره و در واقع اسم شخصیه که مهندس و طراح پل این منطقه بوده.

دیدنیهای ورسک

منطقه ورسک منطقه ییلاقی محسوب میشه که افراد زیادی حتی ماه ها رو در این منطقه سپری میکنن ، آبشار چشمه علی همون
آبشار ورسک باعث شده آب و هوای کوهستانی منطقه لطافت بیشتری داشته باشه و از جمل دیدنی های منطقه ورسک هستش.
آب و هوای منطقه مرطوب کوهستانیه، برای دیدن زیبایی های این آبشار بهتره از اواسط اردیبهشت تا آخر شهریور به این منطقه سفر کنین و باید از مسیر فیروزکوه حرکت کنین، مشخصه روستای ورسک یک پل راه آهنه که خیلی دیدنی و جالبه، آبشار ورسک به دو آبشار کوچک و بزرگ تقسیم میشه.
آبشار ورسک از جمله آبشارهای فصلی هستش که در برخی ا ز فصل های سال آب داره و مقدار آب هم در ماه های مختلف سال فرق داره که میزانش به بازندگی سالانه مرتبط هستش. دریاچه شورمست هم در حوالی این منطقه قرار داره که منظره سرسبز و زیبایی برای جذب گردشگران داره و افرادی که قصد سفر به منطقه ورسک رو دارن نمیتونن از زیبایی دریاچه شورمست چشم پوشی کنن.
 آبشار ورسک سه منظره زیبا برای جذب گردشگر داره یکی راه آهن زیبایی که از دل جنگل های سرسبز شمال عبور میکنه و حالتی رویایی داره که تجربه کردنش خالی از لطف نیس، دوم جاده زیبای فیروزکوه که نمیشه از چشم اندازهایی که داره بگذری و توی جاده بخوابی و سومی هم آبشار دیدنی ورسکه که در شهرستان سواد کوه استان مازندارن قرار داره.
 پل ورسک که روی دره ورسک ساخته شده کوه عظیم کوه و منطقه سخت گذر عباس آباد رو به هم وصل میکنه و از کف دره 110 متر فاصله داره و 86 متر طول داره، مصالح استفاده شده در پل ورسک ملات سیمان و شن شسته شده و آجر هستش و در ساختمان آن از آرماتور استفاده شده،  دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برای ساخت پل در آن زمان استفاده شده.

تاریخچه ورسک

اسم این روستا برگرفته از اسم شخص ورسک چکسلواکی که مهندسی پل رو به عهده داشته، این پل در زمان رضاشاه ساخته شده و رضا شاه هم بخاطر قدردانی از مهندس پل اسم منطقه رو ورسک گذاشته.
 پل ورسک از جمله پل های قدیمی و تاریخیه و در پیروزی متفقین در جنگ جهانی دوم خیلی مهم بوده و به خاطر همین بهش پل پیروزی هم میگن، که روی دره ورسک در سال 1315 ساخته شده، که به بزرگترین پل راه آهن شمال شهرت داشته، از این پل در حال حاضر هم استفاده میشه و قطارهای تهران- ساری و تهران- گرگان از این پل عبور میکنن.
 این پل با شماره 1534 در مهر ماه سال 1356 در فهرست آثار ملی ثبت شده و شهرت جهانی داره و گردشگران زیادی رو جذب میکنه ، اسم پل ورسک در کتاب گینس تحت عنوان پل های با ارتفاع بیشتر از 61 متر ثبت شده .
منطقه ورسک جاهای زیادی برای سفر و گردش داره که بهتون توصیه می کنم اقامت در روستای ورسک و دیدن محصولات و صنایع دستی محلیشون رو از دست ندید .

پل ورسک+عکس

 

مهندس پل ورسک


مهندس و سازنده پل شخصی اتریشی به اسم رابسویچ بود که بهش مهندس ورسک میگفتن، به گفته خود ورسک طرح این پل از نظر دیگر مهندسان غیر قابل اجرا و نشدنی بوده و در پایان کار باعث تعجب و شگفتی همه شده.
 سرپرستی مهندسان پل به عهده هانس اتو ناتر اهل سوئیس بوده و که در طراحی و احداث پل و ایستگاه راه‌آهن برن سوئیس نقش داشته و در سال 1317 با حقوق ماهانه ۱۷ هزار ریال به مدت یک سال با تصویب مجلس شورای ملی به استخدام وزارت طرق همون وزارت راه خودمون درآمده، و بعد از پایان کار از زحماتش قدردانی شد و به کشور خودش رفت و بعدها باز هم به ایران سفر کرد و به علت بیماری به کشور خودش برگشت. قبر سازنده پل ورسک هم در کشور خودش هستش.

 

نقش پل ورسک در جنگ جهانی دوم


در سال ۱۹۴۳ شخصی به نام ژنرال مایر نامه‌ای را از طرف شخص هیتلر به دست رضا شاه رساند و از رضا شاه خواسته بود کلیه تونل ها و پل هایی رو که آلمانی ها در مسیر راه آهن سراسری برای ایران ساختن  رو از جمله پل ورسک رو خراب و منفجر کنن ، چون هیتلر نمیخواست مواد غذایی و تجهیزات نظامی و نیروهای کمکی از جنوب ایران به شمال راه پیدا کنن و به دست روسها برسه.
و به رضاشاه هم قول داد که بعد از پایان جنگ دوباره تمامی پل ها و تونل ها را بازسازی کنه، ولی رضاه شاه قبول نکرد و با فرستادن نامه ای به هیتلر اعلام کرد که ایران عضو کمیسیون ژنو هستش و در جنگ اعلام بی طرفی کرد و به همین خاطر هیچ کشوری در زمان جنگ حق ورود به ایران رو نداشت.
توسط همین پل بود که متفقین تونستن امتیازهای زیادی رو نسبت به آلمانی ها کسب کنن و پیروز شن و این پل ارزش زیادی برای آنها داشت.

یکی دیگر از آبشار های مازندران ، آبشار هریجان می باشد .

Location


مازندران ، شهرستان سواد کوه، ورسک

Comments (0)

There are no comments posted here yet

Leave your comments

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Attachments (0 / 3)
Share Your Location

Follow us on social networks

Trust electronic purchases

تایید زرین پال

 

 

لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

لطفا عدد وارد کنید

About us

Aria Leader is working to inform and guide the dear compatriots about the routes, places of interest and hotels in Iran and abroad. Also, selling the best-priced travel packages for all segments of the community with the desire to provide "an enjoyable experience of an online shopping." .

Ecology of cities

All rights reserved by Shadan Gasht Ariya Co. (Ariya Leader). Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریالیدر
09129356440