گورستان سفید چاه

Add to Favourites
Contact ساعات بازديد گورستان سفید چاه : همه روزه
شماره تماس گورستان سفید چاه: -----

Description

تاریخچه گورستان سفید چاه

در مازندران شهرستان بهشهر درست در دل بخش میانشهر سفیدچاه گلوگاه مازندران قرار دارد. تاریخ ساخت این گورستان به دوره تیموریان برمیگردد، دوره ای که مسلمانان در ایران سکونت پیدا کرده و دین اسلام رواج کرده است.این گورستان اولین گورستان مسلمانان بوده است و امروزه نیز در این گورستان مردگان به خاک سپرده می شوند. این روستا بخاطر گورستان اسرار آمیزش در بین مردم بهشهر و اطراف مشهور شده است و در منطقه گلوگاه کسی نیست که ماجرای این گورستان را نشنیده باشد.

Sefhidchah-cemetery

خاک این روستا سفید است و مردم عقیه دارند که اگر مردگان خود را در این گورستان به خاک بسپرند خاک این گورستان از پوسید شدن مردگان جلوگیری می کند. به همین دلیل روستای سفید چاه و همه ی روستای اطراف سفید چاه مردگان خود را کیلومترها حتی با پای پیاد برای دفن کردن به این روستا می آورند. به همین دلیل قبرستان این روستا روز به روز بزرگ تر می شود تا جایی که خانه ها و زمین های اطراف تبدیل به گورستان شده است. این گورستان یک بخشی وجود دارد که خیلی قدیمی است و به عبارتی بخش تاریخی گورستان محسوب می شود. در این بخش از گورستان سنگ قبرها به صورت ایستاده هستند و هر کدام مانند لوحی است که برای شناسایی کسی که به خاک سپرد شده ساخته شده است. بعضی اینجا را گورستان جن می نامند.

نوادگان در گورستان

در این گورستان که قدیمی ترین قبرستان ایران نامیده می شود، مقبرهایی وجود دارد که سه تن از نوادگان امام موسی جعفر علیه السلام به اسامی ابراهیم (ع) ، منصور( ع)  و عبدالرحمان(ع)  که برای فرار از ظلم و جور خلیفه های دوران خود به این روستا پناه آورده و در این گورستان به خاک سپرده شده اند. صندوقچه ای چوبی در مقبره این سه تن وجود دارد که اهالی روستا به دلیل عقاید و اعتقادات خود از آن محافظت و نگهدای می کنند و هویت این صندوقچه چندان مشخص نیست و دارای ارزش معنوی است.

راه گورستان سپید

برای دیدن گورستان اسرار آمیز که در روستای سفیدچاه واقع شده باید به شهرستان بهشهر سفر کنید. بعد از طی کردن مسیر 20 کیلومتری که از دل جنگل یانه سر می گذرد به گلوگاه می رسیم این مسیر جاده آسفالت شده است و جاده پر پیچ و خمی دارد. بعد از گلوگاه باید روستای نیالا هم رد کنید بعد به روستای سفید چاه می رسید که در حاشیه جاده قرار دارد. اگر وسیله شخصی نداشته باشید و بخواهید از گورستان دیدن کنید مشکلی از نظر وسیله نقلیه نخواهید داشت چون روستای سفید چاه در حاشیه جاده و در مسیر 30 روستای دیگر قرار دارد و با کرایه ای ناچیز می توان به آنجا رفت و این یک مزیت برای گردشگران به حساب می آید.

قبرستان عجيب

در گورستان سفید چاه قسمتی از قبرهای تاریخی سنگ قبرهایی دیده می شود که به صورت ایستاده هستند، این سنگ قبرها مثل تابلویی هستند که در آن اسم و شهرت مردگان ثبت شده است، در برخی از سنگ ها کنده کاری هایی می بینیم که مربوط به شغل یا حرفه افراد بوده یا حتی شکل هایی که مربوط به خلقیات و خصوصیاتی فردی یا روحی افراد بوده است.
روی بعضی از سنگ قبرها نقش های حیوانات دیده می شود مانند کبوتر، روباه، خرگوش و شتر و ..... که هر کدام نماد چیزی است و مفهومی را می رساند مثلا کبوتر نماد پیک و پیام آوری و عشق است، روباه نماد دنیای فریبکار و نیرنگ باز بوده و هست و خرگوش نماد شخصی است که هوش و درایت داشته و فریب دنیا و ظواهر آن را نمی خورد وحیوانات دیگری که هر کدام بیان کننده چیزی است، البته ناگفته نماد که نقش شتر هم در میان قبرها دیده می شود که گویا بیان کننده این مطلب است که متوفی از کاروانی بوده که از روستا عبور می کرده است، البته این عقیده در مورد شتر چندان محکم نیست و بیشتر یک نظر است.
نقش گلها و گیاهان هم در روی سنگ قبرها دیده می شود، که اینها هم هر کدام نماد چیزی بوده است. بیشترین نقش گیاهان در این گورستان مربوط به درخت سرو است. سرو در نزد ایرانیان دارای ارزش خاصی است و نماد جاودانگی و فنا ناپذیری است و این موضوع نشان می دهد که ایرانیان در آن زمان هم بر این عقیده بوده اند که مرگ پایان همه چیز نیست. از میان گلهای بسیاری که دیده می شود گل نیلوفر نماد پاکی و تولد مجدد است که اشاره به زنده شدن مردگان داره و گل انار نماد پاکی و بی آلایشی است .
نقش های ابزار و و سایلی که بر روی قبرها حک شده است حکایت از شغل و پیشه افراد دارد مانند شمشیر و کمان و تفنگ و باروت دان که نشان دهنده اشخاص جنگاور و شجاع بوده است، قیچی و ماسوره و ابزار بافندگی نشان دهنده شغل خیاطی و بافندگی بوده است و اره و تبر و مته نشان دهنده شغل نجاری است.

گورستان سفید چاه  نقش های نمادین مربوط به نقش هایی می شود که در آن زمان مفهومی را می رساند و در بین مردم عمومیت داشته است مانند نقش خورشید که نماد حق پرستی و گرایش به بلند پروازی است و آینه که نماد خودشناسی و رسیدن به معرفت است. نقش شانه دو طرفه بر روی سنگ قبر بانوان و شانه یک طرفه بر روی سنگ قبر آقایان حک می شده است. در قرن 13 و 14 سنگ تراشان سواد زیادی نداشته اند تا جایی که بر روی سنگ قبرهای این دوران غلط های املایی به چشم می خورد.
در میان سنگ قبرهای این گورستان سنگ قبرهای خیلی کم دیده می شود که مربوط به دوران تیموریان و یا صفویه باشد. ظاهر این سنگ قبرها با بقیه خیلی متفاوت است و بسیار هنرمندانه کنده کاری شده اند. این سنگ ها بیشتر زرد رنگ بوده و ظاهری ضخیم دارند. در روی این سنگ ها فقط نام و شهرت و سال درگذشتن متوفی به چشم می خورد، گاهی احادیث و آیات و روایات هم دیده می شود. این سنگ قبرها شبیه محراب هایی هستند که با خطوط ظریف و چشم نواز و اسلیمی هایی که در حاشیه سنگ قبر پیچ خورده اند تزیین شده اند.
مسیر سفید چاه را روی نقشه بررسی نمایید .

قبرستان عجيب

Location


مازندران - گلوگاه‎ شهرستان گلوگاه روستای سفیدچاه

Comments (0)

There are no comments posted here yet

Leave your comments

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Attachments (0 / 3)
Share Your Location

تابعونا عبر قنوات التواصل الاجتماعية

لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

لطفا عدد وارد کنید

عن نحن

أريا ليدر تهدف إلى توفير أفضل الأسعار لجميع قطاعات المجتمع وتتمنى توفير "تجربة ممتعة للتسوق عبر الإنترنت" أيضا الإعلام وتوجيه
المواطنون الاعزاء
فيما يتعلق بالأماكن السياحية والفنادق داخل وخارج البلاد جنبا إلى جنب مع مبيعات تذاكر الطائرة.

بيئة المدن

All rights reserved by Shadan Gasht Ariya Co. (Ariya Leader). Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریالیدر
09129356440