ماسوله گیلان

Add to Favourites
Contact ساعت بازدید از ماسوله:
همه روزه

Description

ماسوله کجاست


یکی از روستاهای شمال کشور در جنوب غربی گیلان و 56 کیلومتر رشت و درست در قسمت شرقی کوه تالش قرار داره، خانه های این روستا به صورت پلکانی و در شیب کوه ساخته شده در دل این روستا هم روخانه خروشان ماسوله رودخان جاریه، ماسوله بین آذربایجان ، زنجان ، گیلان و تالش قرار داره به همین خاطر در گذشته اهمیت خاصی داشته. برای اقامت در ماسوله دو هتله که فضای داخلی اونا به صورت معماری سنتیه و در مسیر جاده ماسوله هم چند هتل برای گردشگران ایرانی و خارجی ساخته شده.

ماسوله گیلان

بافت ماسوله


ماسوله چهار تا محله اصلی داره به نام های «خانه بر» (خونَ وَر)، «مسجدبر» (مَزَ وَر)، «کِی‌سَر» شامل کَفا کِی‌سَر و بِنَ کِی‌سر و «اسد محله» (اَسَ مَل) و یک بازار داره که هر چهار محله به بازار ارتباط دارن.

ماسوله 350 واحد مسکونی داره که اغلب اونا دو طبقه ای هستن و قبلا چیزی حدود 100 سال پیش تعداد واحدهای مسکونی بیشتر بوده و به 600 واحد میرسیده و 10مسجد داره که هر کدام از این مسجدها معماری خاص خودش رو داره و فضای روستا زیبایی مسجدها رو چندبرابر کرده جالب بدونین این روستا هنوز 4 کاروانسرا و 2 حمام خزینه دار داره که حمام ها و کاروانسراها جاهای جالبی برای جذب گردشگر و توریست هستش. چیزی که باعث شده گردشگرا به سمت ماسوله کشیده بشن معماری، بافت و ترکیب سنتی خانه های ماسوله هست .

ماسوله گیلان

تاریخچه ماسوله


بر عقیده برخی در قرن سوم عون بن محمد بن علی که از همراهان آقا سید جمال الدین اشرف بوده و چون مجروح شده بود در ماسوله فوت کرد و از چوپانی که اونجا بود خواست که در همون جا دفن شه و بعد از آن رفته رفته خانه ها ساخته شد و ماسوله شکل گرفت و افراد دیگر عقاید دیگری دارن مثلا عده ای بر این عقیده هستن که دو نفر از شاگردهای سالوك معلم برای تبلیغ دین اسلام به این منطقه امدن و بعد از سکونت در این منطقه کم کم مردم به این منطقه روی آوردن و ماسوله شکل گرفت.

البته بافت قدیم ماسوله بخاطر شیوع طاعون رها شده و ماسوله امروزی در 6 کیلومتری ماسوله قدیم قرار داره. در زمان فتحعلی شاه ارتش در ماسوله مستقر بودن و برای توپخانه ایران گلوله میساختن، بیشتر اهالی ماسوله شیعه ی اثنی عشری هستن.

ماسوله گیلان

آدرس ماسوله


اگه قصد دارین به ماسوله سفر کنین باید به مقصد رشت و بعد به سمت فومن حرکت کنین اگه با خودروس شخصی سفر کنین میتونین از فومن به سمت ماسوله حرکت کنین ولی اگه با اتوبوس سفر کردید باید از سمت رشت یا فومن با مینی بوس به سمت ماسوله برین. ولی اگه قصد حرکت از تهران رو دارین میتونین به رشت نرفته و مستقیما به سمت فومن و از اونجا به ماسوله برین.

جاهای دیدنی ماسوله


ماسوله یکی از زیباترین منطقه های ایرانه و خودش به تنهایی جاذبه توریستیه، آب و هوای متبوعی داره و با وجود این ماسوله دربرگیرنده زیباهایی طبیعی و دست ساخت دیگری مثل چشمه و آبشار و جنگل و بناهای تاریخی و ... هستش.

درمجموع دیدنی‌های ماسوله شامل هجده چشمه طبيعی، دوازده کاروانسرا، چهار بقعه، پنج آب انبار و چندين مسجد وجود آبشارها و چشمه‌های زیاد در اطراف ماسوله زیبایی ماسوله رو چند برابر کرده .

از جمله آبشار کوشم ماسوله در انتهای دره جنگلی، به آبشار ماسوله رودخان با ارتفاع بيش از ۲۰ متر، آبشار خرم بو(خربو) و آبشار لارچشمه و از ديگر دیدنی‌های طبيعی ماسوله میشه رودخانه سياورود، رودخانه پلنگ ور، پارک ماسوله و غار بوزخانه(غاريخکون) رو نام برد و همین طور در ميان جنگل‌های انبوه بين ماسوله و فومن، مکان‌های دیدنی مثل شولم، گشت رودخان، سياه مزگي و قلعه‌ای تاريخی و بسيار زيبا موسوم به قلعه رودخان هستش، قلعه رودخان، بزرگ‌ترین دژ نظامی شمال کشور بوده که در زمان ساسانيان ساخته‌شده و در زمان سلجوقيان تعمیر شده.
از جمله بقعه‌های ماسوله میشه بقعه های زیر رو نام برد:

 

عکس ماسوله
بقعه عون بن علی یا عون بن محمد حنیفه بن علی ؛ که كنار مسجد قرار داره و به قلندرخانه نیز معروفه و به صورت بقعه هشت‌گوشه. در داخل اتاق حرم بقعه ، صندوقی هستش كه روی آن کتیبه‌ای به خط نسخ از سوره فتح که مربوط به تاریخ ۱۰۱۵ هجری قمریه.

چند سنگ‌قبر هم داخل وایوان های بقعه و مسجد هم‌جوار وجود دارد كه مربوط به زمان قاجاریه است.
امامزاده عین علی و زین علی ؛ این امامزاده در شرق ماسوله در محلی به نام "اشكلت" قرار داره. امامزاده کتیبه‌ها و پنجره‌های مشبك داره و سال ۹۱۱ هجری قمری ساخته شده.
امامزاده ابراهیم؛ در "خروه بن" بالای ماسوله که در مسیر جاده خلخال قرار داره و تاریخیه.
امامزاده هاشم ؛ غرب ماسوله مسیر جاده طارم قرار داره

یکی دیگه از مکان های گردشگری شمال کشور دریاچه چورت ساری می باشد که بسیار زیبا و دیدنیه  برای آشنایی با دریاچه چورت ساری کلیک کنید .

شغل مردم ماسوله


شغل اکثر مردم ماسوله آهنگر و چموش دوزیه و بیشتر مشغول ساخت چاقو و وسایل آهنگری و دوخت چوش هستن و شغل زن ها هم بافتن جوراب و شال پشمی و یا چادرهای سیاه برای چادرنشینانه، شغل بعضی دیگر از مردم ماسوله دامداری و چوپانیه.

Location


گیلان ، ماسوله

Comments (0)

There are no comments posted here yet

Leave your comments

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Attachments (0 / 3)
Share Your Location

تابعونا عبر قنوات التواصل الاجتماعية

لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

لطفا عدد وارد کنید

عن نحن

أريا ليدر تهدف إلى توفير أفضل الأسعار لجميع قطاعات المجتمع وتتمنى توفير "تجربة ممتعة للتسوق عبر الإنترنت" أيضا الإعلام وتوجيه
المواطنون الاعزاء
فيما يتعلق بالأماكن السياحية والفنادق داخل وخارج البلاد جنبا إلى جنب مع مبيعات تذاكر الطائرة.

بيئة المدن

All rights reserved by Shadan Gasht Ariya Co. (Ariya Leader). Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریالیدر
09129356440