قرية جواهرده رامسر

Add to Favourites
Contact زمان بازديد روستاي جواهرده: همه ساله

Description

تاريخ قرية جواهرده

سید ظهیرالدین مرعشی در کتاب تاریخی خود به نام گیلان و دیلمستان چنین اظهار داشته که در قرن نهم هجری قمری اسم این روستا جئورده بوده است ولی طبق نظر کارشناسان لغت جئورده ربطی به اسم این روستا ندارد و جیرده در لغت به معنای روستای پایین و جئورده به معنای روستای بالاست و این نشان دهنده نام روستا نبوده است. تعداد روستاهای گیلان که اسم انها برگرفته از جیر و جئور است کم نیست و این اثبات کننده گفته کارشناسان است. عقیده عده ای بر این است که چون در گذشته این روستا منبع طلا بوده است نام آن را جواهر ده گذاشته اند. باور دیگر این است که چون این روستا پوشیده از زمین های کشت گندم بوده این نام را برایش انتخاب کرده اند و ابتدا به صورت جوادهار بود که جواد در اوستا به معنی گندم است. جاذبه های گردشگری جواهرده

عده ای هم حکومت کردن زنی دلیر و شیردل به نام جواهر در این روستا را دلیل اسم روستا می دانستند. روستای جواهر ده 12 منطقه دارد که جولاخیل وسیع ترین و پرجمعیت ترین منطقه است. اسامی سایر منطقه ها عبارت است از سید محله، کهنه تنگدره، آموسی خیل، صیقل محله، چاک دشت، اوشیان سر، سراب، رمک محله، شل محله، برشی محله، تنگدره و  فتوک محله . آب آشامیدنی جواهرده در حال حاضر از چشمه های متعددی که در اطراف و داخل روستا قرار دارند مانند سلیمان و برشی و کوه کین تامین می شود. آب این چشمه ها در گذشته توسط افراد خیرخواه تا نزدیکی روستا هدایت شده بود. شغل و پیشه مردم این روستا مانند اکثر روستاهای دیگر دامداری، کشاورزی و باغداری است و از جمله صنایع دستی آن می توان به نمدمالی، سفال، آهنگری و مسگری اشاره کرد. این روستا از سه جهت با کوهستان در ارتباط است و در حال حاضر تنها مسیر ارتباطی آن راهی است که به سمت رامسر می رود البته از راه کوهستان با قزوین نیز در ارتباط است.

جاذبه های روستای جواهرده

این روستای قدیمی و زیبا جاذبه های گردشگری زیادی دارد که از جمله می توان به کوه‌های سرخ تله، سه براره رژه، چشمه‌هایی زیبا و شفابخش، آرامگاه شاه یحیی کیایی و وجود یخچال‌های دائمی و طبیعی اشاره کرد.

مسجد آدینه جواهرده

از جمله بناهای تاریخی این روستای جواهرده مسجد آدینه است که در زمان زرتشتیان آتشکده بوده و بعدها از آن به عنوان محل عبادت استفاده ی شده است. در این مسجد قبرهایی نیز دیده می شود. طبق کاوش های باستان شناسی مسجد قدمت 700 ساله دارد که توسط یکی از بزرگان جواهرده به نام شل شریف که از نوادگان خاندان شل آقاخانی یا همان پور منصوری است ساخته شده است. و عقیده بر این است که مسجد مربوط به دوران میتراپرستی است. در این مسجد درختان زبان گنجشک فراوانی وجود داشت که در سال های اخیر به علت برخورد آذرخش دچار آتش سوزی و شد و ساختمان مسجد نیز خساراتی وارد کرد. در گذشته در این مسجد مراسم گل کاری دختران و جشن های دیگری نیز برگزار می شده است.
این منطقه دارای کوههای مرتفع زیبایی از جمله سرخ تله که دربخش شرقی سماموس قرار دارد و اژک ، سه برار رژه است که سرخ تله از همه مرتفع تر است. چشمه های معروف و درمانی لپاسر نیز در این منطقه قرار دارند. از دیگر جاذبه های طبیعی این منطقه می توان به جویبارهای بالا دست روستا، ابشارهای زیبا، پارک جنگلی، آب مدنی گازدار، گهواره سنگی، سلاژ پشته، شیرسنگی، چشمه های زیبای طبیعی اشاره کرد. رودخانه صفارود یکی دیگر از جاذبه های منطقه است که از کوههای سماموس در جنوب غرب رامسر سرچشمه می گیرد.

جاذبه های گردشگری جواهرده

مسیر دسترسی جواهرده

یکی از پیشنهاهای خوب و بسیار دیدنی برای گردشگری در ایران روستای جواهرده است که طبیعتی بکر و دست نخورده با جاذبه¬های گردشگری زیادی دارد. برای رفتن به جواهر ده و آدرس جواهرده باید با ورود به مازندران از غرب رامسر شروع کنیم و 15 کیلومتر در جنوب رامسر حرکت کنیم و به جاده ای که شیبی تند داره و در اطرافش دره و رودخانه  صفارود قرار دارد به روستا که نزدیک می شویم جاده کوهستانی می شود و پوشش گیاهان تغیر می کند. فاصله جواهرده تا رامسر چیزی در حدود 30 کیلومتر است که بدون ترافیک با خودرو می توان این مسیر را در حدود 1 ساعت طی کرد و در مسیر از جاده جواهرده مسیری سر سبز لذت برد .

جاذبه های گردشگری جواهرده

طبیعت جواهرده

روستای جواهرده به علت موقعیت جغرافیايي که دارد، گذشته از جاذبه های طبیعی و چشمه سارهای زیبا و مکان های تاریخی که دارد تنها چهار ماه از سال و به خصوص در تابستان مورد استقبال زیاد گردشگران ایرانی و خارجی است که البته این مکان کمتر به گردشگران خارجی معرفی شده است. این روستا در زمستان تقریبا غیر قابل سکونت است به دلیل بارش زیاد و سرمای شدید این روستا فقط چهار ماه سال قابل سکونت است و در ماههای دیگر سال فقط چند نگهبان و سرایدار در آنجا زندگی می کنند. در اکثر ماههای سال هوای خنک و البته بیشتر سرد دارد.

 

پوشش گیاهی جواهرده

از روستای که به اطراف می رویم نوع پوشش از جنگلی به چمن زار و بوته زار تغییر می کند چون روستای جواهرده در دامنه کوه های سماموس قرار دارد و پوشش گیاهی آن با مناطق کوهستانی فرق دارد. منطقه تاریخی جواهرده منطقه ای جنگلی با درختان سرسبز و سر به فلک کشیده است،روستا از سه سمت به کوه راه داره که این به نوبه خود در نوع آب و هوا و به تبعیت آن پوشش گیاهی تاثیر بسزایی دارد ، پوشش گیاهی خاص منطقه و تاریخی و بکر بودن منطقه باعث شده روستای جواهرده نگین رشته کوهای البرز شمرده شود.

برای اقامت در جواهرده ،  اجاره ویلا در جواهرده و جواهرده هتل به بخش هتل های شمال ایران مراجعه نمایید . تصاویر جواهر ده به پیوست درج گردید .
جواهرده+نقشه در زیر قابل دسترس است .

Location


مازندران ,رامسار ,15 كم جنوب رامسار ,في نهاية قرية جواهرده

Comments (0)

There are no comments posted here yet

Leave your comments

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Attachments (0 / 3)
Share Your Location

تابعونا عبر قنوات التواصل الاجتماعية

لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

لطفا عدد وارد کنید

عن نحن

أريا ليدر تهدف إلى توفير أفضل الأسعار لجميع قطاعات المجتمع وتتمنى توفير "تجربة ممتعة للتسوق عبر الإنترنت" أيضا الإعلام وتوجيه
المواطنون الاعزاء
فيما يتعلق بالأماكن السياحية والفنادق داخل وخارج البلاد جنبا إلى جنب مع مبيعات تذاكر الطائرة.

بيئة المدن

All rights reserved by Shadan Gasht Ariya Co. (Ariya Leader). Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریالیدر
09129356440