قرية هيريجان

Add to Favourites
Contact زمان بازديد آبشار هريجان:
فصل بهار و تابستان

Description

دره هريجان

روستای هریجان از توابع بخش کلاردشت، شهرستان چالوس در استان مازندران است. هریجان با فاصله ده کیلومتری از جاده چالوس در یکی از فرعی های منتهی به جاده قرار دارد. جاده چالوس برای همه آشناست و طبیعت زیبای آن را بیشتر افراد دیده و تجرب کرده اند، اما کمتر کسی دیده می شود که کمی فراتر رفته از منطقه های فرعی جاده چالوس دیدن کرده باشد. هریجان یک نمونه بسیار بکر و زیبا از این منطقه هاست. هریجان به دلیل طبیعت بکر و آرام  و بی نظیر و تنوع گونه ای منطقه حفاظت شده است و مورد حمایت محیط زیست قرار گرفته است. آبشار هریجان زیبایی های این منطقه را چندین برابر کرده است.

آبشار هريجان مازندران

روستای هریجان به دلیل شرایط مناسب آب و هوایی زمانی جمعیت زیادی داشته است و به دلیل رواج شهرنشینی در حال حاضر فقط تعداد انگشت شماری از خانواده های قدیمی در این روستا سکونت دارند و بیشتر خانه های روستا به دلیل عدم سکونت تخریب شده است. افرادی که ازاین روستا به شهرها کوچ کرده اند بیشتر برای سر زدن به اقوام و گاهی برای تنوع و گذراندن تعطیلات به این روستای خوش آب و هوای ییلاقی سر می زنند.

اطراف روستای علفزارهای وسیعی وجود دارد. در محل روستا یک امامزاده به اسم شاهزاده محمود (ع) هست که گنبد امام زاده هنگام ورود به روستا از فاصله دور دیده می شود و سالانه هزاران نفر برای زیارت این امام زاده راهی روستا می شوند. هریجان تغیر شکل یافته هریگان است. هریگان از دو بخش هری به معنی آریایی و گان به معنی سرزمین تشکیل شده است و در کل سرزمین آریایی معنی می شود.

 

آبشار هریجان

در غرب روستای هریجان آبشاری زیبا با همین نام قرار دارد. برای دیدن این آبشار باید از جاده که داخل روستا است و مسیری خاکی است عبور کرد، حدود 400 متری جاده درست در سمت چپ جاده یک مسیر فرعی هست که همان راه آبشار است و حدود یک ربع پیاده روی دارد. کوتاه ترین تاج آبشار 9 متر ارتفاع دارد که برای دیدن آن باید حدود نیم ساعت پیاده روی البته بهتره بگم کوهنوردی کرد چون مسیر صخره ای است. مسیر آبشار کمی شیب دار است. البته در طول مسیر منطقه های صخره ای و علفزارهای زیادی جهت استراحت دیده می شود. مقدار آب آبشار در فصل های گرم سال کمتر از فصل های سرد است و دلیل آن هم گرم تر شدن هوا وکاهش میزان بارندگی است.

منطقه ممنوعه هریجان

هریجان به دلیل غنی بودن گونه های گیاهی و جانوری مانند کل و بز، خرس، تیهو و کبک و ....... جزء  منطق حفاظت شده در ایران است. برای صعود به ارتفاعات آبشار مجوز محیط زیست لازم است. علاوه بر داشتن مجوز برای ورود به این منطقه باید خیلی احتیاط کرد چون این منطقه جنگلی است و جانوران وحشی فراوانی در آنجا زندگی می کنند و برای بازدید باید با محیط زیست منطقه هماهنگی لازم انجام شود. شکار حیوانات، چرای دام و بوته کنی در این منطقه ممنوع است و با برخورد شدید سازمان محیط زیست همراه است. گونه های گیاهی زیادی در این منطقه وجود دارد که شاید از نظر بازدیدکنندگان بی اهمیت باشد و فقط به چشم زیبایی به آن نگاه کنند، اما چه بسا این گونه فقط خاص همین منطقه است و در هیچ گوشه از دنیا وجود ندارد و نیاز به حفاظت و نگهداری دارد.
 جاده هریجان

بهترین زمان برای دیدن آبشار هریجان

هریجان هم بیشتر مناطق ایران در اردیبهشت ماه جلوه دیگری دارد، این منطقه در البرز مرکزی واقع شده است. تنوع گونه های گیاهی این منطقه بسیار زیاد است و گیاهان عمر کوتاهی دارند و چند ساله نیستند. در اردیبهشت ماه این منطقه توسط گونه های رنگارنگ گیاهی نقاشی می شود و چشم هر بیننده را خیره می کند، علاوه بر اردیبهشت، خرداد ماه و فصل تابستان هم زیبایی خود را دارد و شرایط آب و هوایی مناسب است.

البته این منطقه در هر فصل از سال زیبایی های خاص خود را دارد و برای گردشگران خیره کننده است و تازگی دارد. در هر فصل از سال که به این منطقه سفر می کنید باید مراقب سقوط از بالای آبشار و برخورد با حیوانات وحشی بود.

 

 

راه دسترسی به آبشار هریجان

فاصله هریجان از تهران حدود 135 کیلومتر است یعنی با چیزی حدود دو ساعت رانندگی به این روستای زیبا خواهید رسید. چند کیلومتر بعد از روستای سیاه بیشه که به سمت چالوس حرکت کرده درست از پست رستوران جعفر میردارسلطانی جاد هریجان جاده می شود و بعد از 45 کیلومتر به روستا می رسد. جاده رسیدن به روستا خاکی است ولی شرایط مناسبی دارد و کوبیده شده است و گردشگران برای عبور از جاده متحمل سختی نمی شوند.

با تلاش های شورای هریجان و پیگیری های حاج عظیم میر دار سلطانی و مهندس آقابزرگ میردارسلطانی و کمک هایی که از طرف مردم منطقه برای جاده کشی و آسفالت کردن جاده جمع شده است باید خوش بین بود که جاده نیز اوضاع بهتری پیدا کند. این منطقه و مناطق مشابه به دلیل گم بودن برای گردشگران به خصوص گردشگران خارجی نیاز به معرفی بیشتر دارند.

از دیگر مکان های زیبای شمال ایران روستای جواهرده می باشد.

Location


مازندران-جالوس قریة هیریجان,قریب هزارجم

Comments (0)

There are no comments posted here yet

Leave your comments

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Attachments (0 / 3)
Share Your Location

تابعونا عبر قنوات التواصل الاجتماعية

لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

لطفا عدد وارد کنید

عن نحن

أريا ليدر تهدف إلى توفير أفضل الأسعار لجميع قطاعات المجتمع وتتمنى توفير "تجربة ممتعة للتسوق عبر الإنترنت" أيضا الإعلام وتوجيه
المواطنون الاعزاء
فيما يتعلق بالأماكن السياحية والفنادق داخل وخارج البلاد جنبا إلى جنب مع مبيعات تذاكر الطائرة.

بيئة المدن

All rights reserved by Shadan Gasht Ariya Co. (Ariya Leader). Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریالیدر
09129356440