مقبرة فردوسي

Add to Favourites
Contact شماره تلفن آرامگاه فردوسی:
051 3266 3825
ساعات بازدید آرامگاه فردوسی:
9صبح
7:30عصر

Description

قبر الفردوسي للشاعر

معماری بنای آرامگاه فردوسی به شکل خاصیه و روی اضلاع چهارگانه بنای شعرهای فردوسی نوشته شده که به نوعی نشان دهنده افکار و ذهنیات فردوسیه، فضای داخلی آرامگاه طبق معماری دوره اشکانی ساخته شده است.

این بنا حدود نهصدمتر مساحت داره و از مصالح بتون و سنگ و کاشی در ساختمان آرامگاه استفاده شده، باغ آرامگاه فردوسی شش هکتار مساحت داره و یک موزه کتاب هم در باغ وجود داره، این فضای جالب و موزه و کتابخانه و از همه مهمتر شخصیت فردوسی هر ساله تعداد زیادی گردشگر و دوستداران ادبیات پارسی رو جذب خودش میکنه، حتی افرادی که به قصد زیارت به مشهد سفر میکنن سری هم به آرامگاه فردوسی میزنن چون جاذبه های گردشگری زیادی داره.

برای بازدید از آرامگاه فردوسی از وسایل نقلیه عمومی هم میشه استفاده کنین و حدود 45 دقیقه طول میکشه تا به آرامگاه برسین، همه ی روزهای هفته از ساعت 8 صبح تا 18 میتونین از آرامگاه بازدید کنین، بهترین پیشنهاد برای گردشگران که میخوان از همه نقاط دیدنی و تاریخی مشهد دیدن کنن همون تورهای گردشگریه که همه نقاط شهرهای مختلف رو بدون هیچ زحمتی میشه دید.

آرامگاه فردوسی

أين هو قبر فردوسي؟


آرامگاه فردوسی در شمال شهر مقدس و زیارتی مشهد نزدیک شهر تاریخی طابرانه. اگه با وسیله نقلیه شخصی بخواین از آرامگاه دیدن کنین باید به سمت توس انتهای بلوار بهارستان برین برای بازدید از آرامکاه میتونین از وسیله های نقلیه عمومی هم استفاده کنین و اگه با توری های گردشگری به مشهد سفر کنین بازدید از آرامگاه فردوسی و بقیه امکان دیدنی و تاریخی برای شما راحتره. چون دیگه مشکلی واسه پیدا کردن مسیر جاهای دیدنی ندارین. روستای پاز که در حال حاضر بهش روستای فاز در واقع میگن زادگاه فردوسیه که در نزدیکی همون آرامگاه فردوسی قرار داره.
عده ای بیان میکنن که اجازه ندادن فردوسی را در گورستان روستای فاز دفن کنن بخاطر همین فردوسی رو توی باغچه باغ خودش یعنی همون شهر طایران دفن کردن. بعد از جنگ جهانی اول که ارزش ادبیات نزد ایرانیان شناخته شد برای فردوسی آرامگاهی ساختن که سال های بعد دوباره بازسازی شده. آرامگاه فردوسی علاوه بر زیبایی های معماری و جاذبه های توریستی که داره مورد توجه بسیاری از ایرانیان و غیرایرانیان که به ادبیات فارسی علاقه دارن هستش و هر ساله از کشورهای مختلف به خصوص کشورهای فارسی زبان برای دیدن آرامگاه فردوسی به مشهد میان و برای فردوسی احترام خاصی قائل هستن.

أجزاء مختلفة من مجمع قبر الفردوسي


مجموعه آرامگاه فردوسی از قسمت های مختلفی مثل موزه و کتابخانه و ساختما اداری و ساختمان آرامگاه فردوسی و یک استخر تشکیل شده که هر کدوم جاذبه خاص خودش رو داره، جلوی استخر هم تندیسی از فردوسی هستش، آرامگاه فردوسی هم شامل قسمت های مختلفیه مثل:
بنای خود آرامگاه که شامل 20 ستون مرمری در پایین و 8 ستون در بخش بالایی هستش و شامل سه قسمته
اولین بخش سنگ قبریه که در بخش میانی آرامگاه قرار داره و جنسش از سنگ مرمره که حاشیه های اطراف سنگ قبر تزیین شده و نوشته های روی سنگ قبر به خط نستعلیق هستش، بنای آرامگاه مربوط به سال 1353 هجری قمریه.

دومین بخش آرامگاه تالار مربع شکلیه که از سنگ مرمر ساخته شده و چهار ستون داره، در این قسمت آرامگاه تصویر مردی بالدار( فروهر) دیده میشه که بر گرفته از بنای تخت جمشیده، آخرین بخش آرامگاه محوطه پلکانیه که مثل سایر قسمت های آرامگاه پوشیده از سنگ مرمره و روی این بخش هم اشعار فردوسی به چشم میخوره.

یکی دیگه از آرامگاه های مهم در شهر مشهد آرامگاه نادر شاه است که از مکان های گردشگری مهم مشهد به شمار می رود .

 

فردوسي قبر العمارة


مساحت آرامگاه فردوسی 1043 مترمربع هستش و ساختمان آرامگاه مکعبی شکله و از هر طرف پلکان داره و چهار تا لوح از جنس مرمر که سرودهای فردوسی روی اونا به دستخط استاد عمادالکتاب نوشته شده و به چهارتا دیوار آرامگاه نصب شده، در هر دو طرف کتبه ها دوتا ستون ساخته شده و در گوشه های آرامگاه هم یک ستون ساخته شده یعنی کلا دوازده تا ستون داره.

اطراف کتیبه ها هم نقش های زیبایی کشیده شده که خیلی شبیه نقوش دوره هخامنشانه. ساختمان آرامگاه فردوسی جزء اولین ساختمان هایی هستش که نشان دهنده معماری ایرانه و حسین لرزاده آرامگاه فردوسی رو طراحی کرده، قبل از اینکه ساختمان کنونی آرامگاه فردوسی رو بسازن یک آندر گدار ساختمان آرامگاه فردوسی رو به صورت اهرام مصر طراحی کرده بود و تا حدودی هم ساخته شد ولی عده ای مخالفت کردن و دوباره آرامگاه رو به سبک معماری ایرانی ساختن.

آرامگاه فردوسی

مشاهد حول قبر الفردوسي


درا طراف آرامگاه فردوسی جاذبه های دگردشگری دیگری هم وجود داره یکی گنبد هارونیه که در فاصله یک کیلومتری از آرامگاه قرار داره و از بناهای شهر مشهده و دیگری مقبره امام محمد غزالی که در فاصله 8/1 کیلومتری از آرامگاه فردوسی قرار داره، امام محمد غزالی از شاعرانی ایرانه و هر ساله گردشگران به خصوص علاقمند به ادبیات و شعر را جذب خود میکنه. پس خیلی خوبه که برای بازدید از آرامگاه فردوسی میتونین از جاهای دیدنی دیگه هم دیدن کنین و وقت کمتری صرف میشه.

Location


مقاطعة خراسان رضوي ، توس ، شارع شاهنامه

Comments (0)

There are no comments posted here yet

Leave your comments

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Attachments (0 / 3)
Share Your Location

تابعونا عبر قنوات التواصل الاجتماعية

لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

لطفا عدد وارد کنید

عن نحن

أريا ليدر تهدف إلى توفير أفضل الأسعار لجميع قطاعات المجتمع وتتمنى توفير "تجربة ممتعة للتسوق عبر الإنترنت" أيضا الإعلام وتوجيه
المواطنون الاعزاء
فيما يتعلق بالأماكن السياحية والفنادق داخل وخارج البلاد جنبا إلى جنب مع مبيعات تذاكر الطائرة.

بيئة المدن

All rights reserved by Shadan Gasht Ariya Co. (Ariya Leader). Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریالیدر
09129356440