مدينة حریره فی كيش

Add to Favourites
Contact تلفن رزرو تور کیش: 37756987-031

Description

كيش مناطق الجذب السياحي

جزیره ی  کیش  جاذبه های  گردشگری زیادی  دارد و همه  ساله تعداد  زیادی  گردشگر داخلی و خارجی به  این جزیره سفر میکنند ، درکنار بازارهای کیش ، پارک دلفین ها، آکواریوم کیش ، موزه کیش ، شهربازی  کیش و اسکله بزرگ  تفریحی  کیش ؛ مکان های  تاریخی مثل شهر حریره نیز از مکان های گردشگری کیش محسوب می شوند که مورد استقبال بسیاری از گردشگران قرار گرفته است .
شهر حریره  در واقع از توابع  بندر  لنگه است و جزء جاذبه های  گردشگری استان هرمزگان نیز به شمار می رود .

شهرحریره کجاست ?

شهر تاریخی حریره با وسعتی بیش از 100 هزار هکتار در بخش شمالی جزیره ی کیش در خیابان کارانه واقع شده و از جاذبه های گردشگری کیش می باشد ، وسعت شهر حریره بیانگر این است که این شهر در روزگاران گذشته  پر رونق بوده و جمعیت زیادی درآن زندگی می کردند .

 

قدمت شهر حریره بر اساس مطالعاتی که روی آن انجام گرفته  به  اوایل دوره ی  ساسانی  برمی گردد . گردش گران تورکیش می توانند با بازدید ازشهر باستانی  حریره بخشی از تاریخ شهر کیش را مرور کنند .

 

مکان های تاریخی کیش

 

شهر حریره در کیش 

شهر قدیمی حریره درسال 1376 به عنوان اثر ملی ایران ثبت شد . طبق مطالعات انجام گرفته دلیل  نامگذاری شهر حریره این بوده که فرمانروای این شهر بانویی به نام حریره بوده که نام خود را روی این شهر گذاشته است . 
شهر باستانی حریره کیش در منطقه ای قرار گرفته که ساحلش 10 متر از سطح دریا فاصله دارد . شهر حریره که  از مکانهای گردشگری جزیره کیش به شمار میرود در زمان های گذشه به عنوان راه ارتباطی با کشورهایی همچون هند و چین و اروپا بوده است .

تاریخچه شهر حریره کیش 

قدمت شهر حریره کیش به 800 سال می رسد و اکنون  فقط در گوشه ای از این شهر پوشش ها و تاق ها و سقف های سالم به چشم می خورد . زمان رونق شهر حریره بین سال های 366 تا 912 هجری قمری بوده است .
 شهر حریره با مساحت 120 هکتاری در کنار مجموعه  ورزشی المپیک و ساختمان های بندر گاه قابل  مشاهده است و گزینه ی مناسبی برای بازدید گردشگران تور کیش  است ، جهت  تهیه ی بلیط کیش  کلیک کنید .

شهر تاریخی حریره  شهری متمرکز و یک پارچه با نوع معماری برون گرا است و از دلایلی که باعث شده این شهر در بخش شمالی جزیره بنا شود این بوده که  ساحل ای منطقه 10 متر از سطح دریا فاصله دارد و همچنین در این قسمت جزیره دریا نسبتا آرامتر از بخش های دیگر است .

خانه اعیانی ،مجموعه ساحلی، بخش صنعتی و کارگاهی ، مجموعه چاه ها، حمام وقنات ها و اتاق هایی با کف شیار دار از مکان های دیدنی  شهر حریره می باشند که گردشگران تور کیش میتوانند از آن بازدید کنند . برای آشنایی با هتل های کیش کلیک کنید .

 

مکان های گردشگری کیش

 

خانه اعیانی کیش

خانه اعیانی کیش یاد آور خانه های چند خانواده  قدیمی درشهرهایی مثل اصفهان ، کاشان و یزد است و در واقع  یکی از نمونه های خانه جمعی در حاشیه ی خلیج فارس به شمار میرود.
علاوه بر بزرگی و وسعت خانه و فضاهای  گوناگون  آن ، کاشی های  ستاره ای شکل که در معماری خانه اعیانی استفاده شده است وهمانند کاشی هایی است که در زمان ایلخانیان به کار میرفته است  بیانگر این است که خانه متعلق  به  یکی از ثروتمندان جزیره کیش بوده است .

بخش کارگاهی شهر حریره کیش

 در قسمت شمالی شهر حریره و در مجاورت خلیج فارس بخش کارگاهی و صنعتی شهر ساخته شده و بیانگر این است که ماهیگیری و یافتن مروارید در دریا مهمترین صنعت در شهر حریره بوده است به همین دلیل برای دسترسی آسان تر به دریا ، بخش صنعتی در کنار دریا ساخته شده است .برخی از محققان نیز معتقدند که به علت  وجود چاله های زیاد در این منطقه ، از آن به عنوان مخفی گاه در مواقع هجوم دشمن استفاده میشده است .

 عکس از شهر حریره در کیش

 

حمام های شهر حریره کیش

حمام شهر حریره کیش با مساحتی نزدیک به 500 متر مربع و دارای صحن های متعددی است . در قسمت جنوبی حمام گرم خانه ، سر بینه و تون حمام قرار دارد که با راهرویی سر پوشیده از این بخش مجزا شده است ، دو خزینه ی کوچک و بزرگ نیز در آخرین بخش ساختمان حمام وجود دارد .
براساس تحقیقات انجام شده ساختن این شکل از حمام ها به دوره ی تیموریان و ایلخانیان باز می گردد پس میتوان میگفت قدمت حمام شهر حریره نیز به همان زمان بر می گردد.
با توجه  به ظرفیت محدود حمام و همچنین دیوار بیرونی حمام که تا عمارت  اعیانی در جنوب شرق حمام کشیده  شده است احتمال این هست که این حمام ، خصوصی بوده و متعلق به صاحب خانه ی اعیانی بوده است .

 

چاه های  نزدیک شهر حریره

 در مجاورت مجموعه ی کارگاهی و صنعتی شهر حریره ، یک پلکان سنگی و شش چاه در قسمت بیرونی مجموعه و 4 چاه در بخش داخلی مجموعه قرار دارد. این چاه ها به کانالهای زیر زمینی را دارند و دهانه ی آن ها در مقطع ساحل صخره ای رو به سمت دریا باز میشود. 
عملکرد دقیق این چاه ها مشخص نیست اما آنچه روشن است این است که این چاه ها با فعالیت های صیادی و ماهی گیری و صید مرجان و مروارید از دریا ارتباطی مستقیم داشته است و جهت دسترسی راحتتر به دریا ساخته شده اند .درقسمت شرقی این مجموعه در دهانه ی یک خلیج توده هایی از صدف و گوش ماهی شکار شده نمایان است که بیانگر صید مروارید در این منطقه بوده است .

 عکس شهر باستانی حریره در کیش

 

اتاق های  با کف شیار دار در شهرحریره

یکی از بخش های بسیار جالب شهر حریره اتاق های هستند که کف آنها شیاردار است . کف این اتاق ها کاملا ناشناخته و عجیب می باشد و در واقع با شیبی ملایم از سمت شمال به جنوب امتداد دارد و کف آن به صورت گرده ماهی با ملاتی از ترکیب آهک ، سنگ های مرجانی و ساروج شکل گرفته است .
این ویژگی خاص در هیچ محوطه وتپه های تاریخی و باستانی واسلامی ایران کشف نشده ، برخی صیادان مرکز پرورش صید مروارید جزیره کیش معتقدند که این شکل از معماری که شیبی ملایم به حوضچه ای با عمق 0.5 متر و ابعاد 5/2 * 1 می رسد با فعالیت صید مروارید ارتباط دارد و در سطح آن صف ها را خشک میکردند و به آب می بستند تا بتوانند مروارید های ریز را نیز از آنها استخراج کنند.
اما  به این نظریه نیز نمیتوان اعتنا کرد چرا اگر چنین  چیزی بود باید آثار و بقایاى صدف ها در سطح شیارها و یا در حوضچه ها باقى می ماند در صورتیکه چیزی دیده نمیشود .
باستان شناس فرانسوی به نام رمی بوشارلا ، که تجربه ی زیادی از کار در ایران و امارات عربی را دارد معتقد است که این معماری برای بدست آوردن شیره ی خرما بوده است .
برای آشنایی با دیگر مکان های تاریخی جزیره کیش از جمله شهر زیرزمینی کاریز کلیک کنید .

 

Comments (0)

There are no comments posted here yet

Leave your comments

  1. Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Attachments (0 / 3)
Share Your Location

تابعونا عبر قنوات التواصل الاجتماعية

لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

لطفا عدد وارد کنید

عن نحن

أريا ليدر تهدف إلى توفير أفضل الأسعار لجميع قطاعات المجتمع وتتمنى توفير "تجربة ممتعة للتسوق عبر الإنترنت" أيضا الإعلام وتوجيه
المواطنون الاعزاء
فيما يتعلق بالأماكن السياحية والفنادق داخل وخارج البلاد جنبا إلى جنب مع مبيعات تذاكر الطائرة.

بيئة المدن

All rights reserved by Shadan Gasht Ariya Co. (Ariya Leader). Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریالیدر
09129356440