خانه مشروطه تبریز

Add to Favourites
Contact ساعت بازديد خانه مشروطه
همه روزه
تلفن تماس خانه مشروطه
5261696-0411

Description

تاریخچه خانه مشروطه:

خانه مشروطه مربوط به دوران قاجاریه است که  در حدود سال ۱۲۴۷ هجری شمسی مصادف با سال ۱۸۶۸ میلادی به دست حاج ولی معمار تبریزی طراحی وساخته شده است.نخستین مالک این بنا شخصی به نام حاج مهدی کوزه‌کنانی معروف به ابوالمله است که یکی از بازرگان خوشنام و طرفداران آزادی بود و بعد از آنکه محمدعلی شاه مجلس را به توپ بست حاج مهدی کوزه کنانی برای حمایت و پشتیبانی از مشروطه خواهان، خانه خود را در اختیار مشروطه خواهان قرار داد و این بنا تبدیل به محل تجمع برجسته‌ترین چهره‌های مشروطه در آذربایجان شد که از جمله آنها می‌توان ستارخان، باقرخان، ثقه‌الاسلام تبریزی، حاجی میرزا آقافرشی و البته خود حاج مهدی کوزه‌کنانی را نام برد. سردر خانه مشروطه تبریز

مظفر الدین شاده در تاریخ  14مرداد 1285 هجری شمسی فرمان مشروطیت را امضاء کرد؛ فرمانی که پس از مجاهدت مردم و دو دوره مهاجرت علمای وقت به قم و حرم شاهزاده عبدالعظیم به امضای شاه رسیده بود. در آن زمان مشروطه خواهان در شهرهای مختلف ایران در منازل بزرگان طرفدار مشروطه گردهم جمع می شدند. یکی از مراکز تجمعات مشروطه خواهان، خانه ای بود در تبریز که سال ها بعد به یادگار مجاهدت مردم و افرادی نظیر ستارخان و باقرخان به نام خانه مشروطه شهرت یافت. همچنین این مکان محل تشکیل جلسه های انجمن تبریز و مرکز فرماندهی مجاهدان در طی محاصره ۱۱ ماهه تبریز و نیز مرکز تصمیم ‌گیری برای پایین ‌آوردن پرچم‌های تسلیم در برابر شاه قاجار بوده ‌است . ناگفته نماند که خانه مشروطه پس از جنگ جهانی دوم و آشغال شدن آذربایجان توسط شوروی سابق در حدود سال های 1324 و 1325 نیز به محلی برای تشکیل اجلاس سران فرقه دموکرات تبدیل شده بود. این بنا به لحظ اهمیت تاریخی در سال 1354 هجری شمسی به شماره ثبت 1171 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و در سال 1367 توسط سازمان میراث فرهنگی کشور خریداری گردید و اقداماتی در جهت بازسازی و مرمت  آن نیز پس ازخریداری شدن توسط میراث فرهنگی صورت گرفته و سعی شده است به الگوهای معماری، تاریخی توجه کافی شود و طراحی و معماری آن تغییری نکند.

 

معماری خانه مشروطه:

مساحت این بنای زیبا و تاریخی در حدود 1300 متر مربع است و دارای دو طبقه است که مصالح به کار رفته در آن مانند سایر بناهای تاریخی ایران شامل سنگ و آجر و خشت است.حاج ولی معمار پس از سال‌ها زندگی  کردن در روسیه که در سال ۱۲۴۷ به ایران بازگشته است  و این بنای زیبا را به سبک معماری زمان قاجاریه ساخته است. حیاط زیبا ودیدنی و درختان و حوضخانه سرسرا مجموعه ای زیبا را فراهم آورده است . طبقه ی اول شامل 6 اتاق است  و در طبقه‌ی دوم یک سالن بزرگ با ابعاد ۶×۹ متر و ۶ اتاق سرسرا( در محوطه‌ای در داخل عمارت که چند اتاق یاراهرو به آن راه دارند) وجود دارد. یکی از زیباتریت  قسمت‌های خانه، سرسرا و اتاقی است که رو به حیاط است و  در طبقه‌ی دوم قرار دارد که  در و پنجره‌های مشبک آن با شیشه‌های رنگی تزیین شده است.. نورگیر سرسرا هم روی ۴ ستون با سرستون‌هایی با گچبری های زیبا قرار دارد و درون آن با آیینه و شیشه‌های رنگی تزیین شده است. اتاق های جانبی (گوشوار) دارای سقفی چوبی با تزئینات برجسته‌ هشت ضلعی است و درهای چوبی با طرح های برجسته اسلیمی و گل و برگ تزیین شده است.
از جمله ویژگی‌های معماری دوران قاجاریه که در این بنا هم بسیار به چشم می خورد تزیینات بی‌نظیر، نورگیرها و چشم‌اندازهایی موسوم به کلاه‌فرنگی(ساختمان‌های تزیینی شاهانه که معماری آنها نیمی ایرانی و نیمی اروپایی است) ، ستون‌ها و سرستون‌های دارای گچبری، درهای منبت‌کاری شده و پنجره‌های ارسی است که هرکدام به نوبه‌ی خود ذوق و هنر ایرانیان را مورد نمایش قرار می دهد . تمامی پنجره‌‌های‌ این خانه، ارسی‌‌هایی ( پنجره‌‌های مشبکی که به جای گشتن روی پاشنه گرد به بالا می‌‌روند و در محفظه‌‌ای که روی آن قرار گرفته جای می‌‌گیرند) هستند که با رنگ‌‌های قرمز، سبز و سفیدشان زیبایی خانه را چندین برابر می کند.

موزه مشروطه :

سال ۱۳۷۵ در خانه  مشروطه تغیراتی ایجاد کردن اسناد تاریخی انقلاب مشروطه را مورد نمایش گذاشته و این بنا تبدیل به موزه شد. که در آن  تندیس حسین خان باغبان، حاج علی دواچی، حاج علی ختایی، هوارد باسکرویل، کربلایی علی موسیو، شیخ علی‌اصغر لیلاوایی، علی‌اکبر دهخدا، زینب پاشا (تنها بانویی بوده است که در صفوف مشروطه خواهان حضور داشته) به چشم می خورد. در کنار این تندیس‌ها و مجسمه ها ، سلاح کمری ستارخان، فرش مشروطه، وسایل شخصی سران مشروطه، دستگاه چاپ ژلاتینی برای تکثیر شب‌نامه‌های دوره مشروطه، تصویر اسناد تاریخی انقلاب مشروطیت و فرمان مشروطیت را نیز وجود دارد و مورد بازدید عموم قرار دارد.  ازجمله گران‌ بهاترین و با ارزش ترین اشیای خانه مشروطه اسلحه کمری ستارخان است که یک قبضه تپانچه ماوزر 10 تیر روسی است، به همراه غلاف چرمی آن که توسط یدالله خان سردارملی پسر ستارخان به گنجینه مشروطیت اهدا شده است.

 

شما می توانید در خیابان نشاط اصفهان از خانه مشروطه اصفهان نیز به صورت رایگان بازدید نمایید .
برای مشاهده هتل های تبریز کلیک کنید.

موزه خانه مشروطه تبریز

Location


تبریز، خیابان امام، جنب مسجد کبود، خيابان شهيد مطهري، خانه مشروطه

Comments (0)

There are no comments posted here yet

Leave your comments

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Attachments (0 / 3)
Share Your Location

تابعونا عبر قنوات التواصل الاجتماعية

نام و نام خانوادگی(*)
لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

کالای درخواستی(*)
لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

شماره تماس(*)
لطفا عدد وارد کنید

عن نحن

أريا ليدر تهدف إلى توفير أفضل الأسعار لجميع قطاعات المجتمع وتتمنى توفير "تجربة ممتعة للتسوق عبر الإنترنت" أيضا الإعلام وتوجيه
المواطنون الاعزاء
فيما يتعلق بالأماكن السياحية والفنادق داخل وخارج البلاد جنبا إلى جنب مع مبيعات تذاكر الطائرة.

بيئة المدن

All rights reserved by Shadan Gasht Ariya Co. (Ariya Leader). Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریالیدر
09129356440