آینه شمعدان ملیله

There is no translation available.

تاریخچه آینه و شمعدان :  

آینه و شمعدان از دیر باز (دوران باستان) و در زمان زرتشت مورد استفاده بوده است . در سالهای 250تا 330 ق . م . در ایران نیز به زمان شوش ، همدان و گنجینه جیحون بر میگرد .

از زمان قاجار نمونه های گیره استکان ، سینه ریز ، گوشواره ، سر استکان و...یافت شده است .

در ایران آینه وشمعدان جزو لوازم ثابت ، بر سر سفره عقد وهمچنین سفره هفت سین میباشد (آینه مظهر روشنایی و شمعدان مظهر حراست سربازان از زندگی عروس و داماد است )(آینه نمادی از نور و روشنایی ست و شمعدان نماد پایداری نور و روشنایی ست ) جنس آینه و شمعدان سفره عقد معمولا از جنس نقره ،برنز و یا بلور میباشد .

در کتاب شاهکاری هنر ایران ، ضمن اشاره بهنقره کاری و زرگری ، به هنر ملیله کاری که طعلق به منطقه ری و قرن 12 دارند ، اشاره شده است .

ملیله کاری ، امروزه در شهرهای اصفهان ، زنجان ، تهران و تبریز رواج دارد .

آینه شمعدان ملیله :

 آینه و شمعدان ملیله از جنس طلا ، مس و نقره ساخته میشود ، که در ابتدا به صورت مفتول ، مفتولهایی ظریف  در می آید و بوسیله استادان ، با دقت و مهارت بالا و از طریق پیوند دادن این اجزا و بر اساس ساخت طرح های سنتی و اسلیمی ایجاد و ساخته میشوند . آینه و شمعدان نقره تک بافت نوعی ارزان از این کالا بحساب می آید .

 ملیله چیست ؟

ساختار اولیه ملیله کاری از نقره است ، که از راه  بازیافت ظروف نقره و یا ذوب کردن سکه های نقره تامین میشوند . در ملیله ، نقره ای که کاربرد دارد دارای عیار میباشدکه معمولا از عیار 60 تا84 استفاده میکنند .

مینا کاری ، شاخه ای از فلزکاری ست ، هنر مینا ، وام دار کار هنرمندانی ست که با استفاده از ساده ترین وسایل به ساخت و ابداع محصولات کم نظیری پرداخته اند و در مواقعی ، هنرمندان در این زمینه بینایی چشم خود را از دست داده اند ، دیگر موارد مورد استفاده در ساخت ملیله ، تیزاب ، زاج سفید ، جوهرگوگرد وموم طبیعی ست .

ابزار کار در ملیله کاری و زرگری شباهت بسیاری باهم دارند .

ساخت ملیله :

برای ساخت ملیله ، اول از هر چیز باید نوارهای نازک ملیله را ، که از جنس نقره ، مس ویا طلاست را تهیه کرد به این صورت که یا عبور مفتول یا شمش طلا ، نقره و مس از دستگاه حدیده مفتول مورد استفاده را میسازند .

پس از آماده سازی مفتول یا نوارهای ملیله ، برای ساخت ملیله ابتدا از صفحات مستطیل شکل فلزی ، که متضاد با جنس مفتول میباشد ، استفاده میشود ، این صفحات دارای اندازه و ابعاد گوناگون میباشند .

لایه ای از این صفحات را موم اندود میکنند با ضخامتی 3 تا 4 میلیمتر . سپس بر روی صفحه ی مسی ،  قالبی که به شکل محصول مد نظر است را قرار میدهند ، پس از آن نواری که ضخامتش بیشتر از نوار ملیله باشد را در اطراف قالب گذاشته تا فرم قالب را به خود بگیرند تا درون موم قرار گیرد .

در مرحله ی بعد با استفاده از دیوارههایی ، شروع  به تقسیم  بندی طرح کلی میکنند و مابین سطح های مختلف را با نقوش ملیله که در مرحله ابتدایی با ابزار و یا دست ساخته اند پر میکنند ، در مرحله ی نهایی با استفاده از مفتولهای ظریف  ، نقوش را به هم پیوند میدهند تا از این طریق اشکال بهم متصل شوند ، آنگاه با استفاده از موم ، اسکلت ملیله تشکیل شده را از زمینه کار جدا میکنند .

این اسکلت  بر روی سطحی  مسطح واقع شده است ، لحیمی را که  ترکیبی از براده نقره و براکس میباشد را روی این سطح میریزند و شعله ی گاز را روی سطح حرکت میدهند . با انجام این کار ، لحیم ذوب شده و باعث اتصال نقشها به هم میشود بعد از آن سیمهای فولادی را جدا میکنند و کاری که ساختش به پایان رسیده است را درون طشتکی از محلول رقیق اسید سولفوریک قرار میدهند و یا داخل ظرفی شامل محلول زاج آبی یا سفید میجوشانند تا لکه های اضافه نقره ازبین برود .

و در انتها بوسیله سیم ظریفی ،ملیله ساخته شده را پاک کرده و با استفاده از سمباده و سوهان ، ناهمواری ها را از بین میبرند .

انواع ملیله :

نوع دیگری در ملیله وجود دارد که صفحات ملیله را خم و سپس لحیم کاری میکنند ، برای تولید این شیوه ملیله ، صفحات ملیله مورد نظر را تهیه کردند و سپس با استفاده از این صفحات محصولاتی را میسازند .

این محصولات شامل : قندان ، استکان ، لیوان ، قاشق چای خوری ، قاب عکس و ... هستند .

برای ساخت پایه های این ظروف معمولا از عیار پایین تر نقره استفاده میکنند .

آینه شمعدان خاتم :

یکی از معروفترین و محبوبترین نمونه ها ، آینه و شمعدان خاتم میباشد .

اصالت آینه و شمعدان خاتم ، به صدها سال پیش از اسلام بر میگردد ولی اوج آن به دوران صفوی بر میگردد .  این  این هنر بسیار دقیق و دارای ظرافت بالایی میباشد که انجام آن نیازمند دقت بالایی است ، جنس خاتم ترکیبی از عاج فیل ، چوب گردو ، استخوان شتر ، عاج فیل ، مفتول های مسی و روی میباشد .

از آنجا که  قیمت آینه و شمعدانهای خاتم  بسیار گران است ، مشتریان خاص خود را دارد .

 

تابعونا عبر قنوات التواصل الاجتماعية

لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

لطفا عدد وارد کنید

عن نحن

أريا ليدر تهدف إلى توفير أفضل الأسعار لجميع قطاعات المجتمع وتتمنى توفير "تجربة ممتعة للتسوق عبر الإنترنت" أيضا الإعلام وتوجيه
المواطنون الاعزاء
فيما يتعلق بالأماكن السياحية والفنادق داخل وخارج البلاد جنبا إلى جنب مع مبيعات تذاكر الطائرة.

بيئة المدن

All rights reserved by Shadan Gasht Ariya Co. (Ariya Leader). Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریالیدر
09129356440