اصفهان النحاس

تاريخ النحاس في ايران

صنایع دستی درهراستان وشهری بیانگر ذوق و هنر استادکاران آن منطقه می باشد. مسگری  باپیشینه ای نزدیک به پنج هزارسال از صنایع دستی کهن ایران به شمار میرود و در طول زمان وسایل مسی تولید می شده است. انسانها بعد از گل وسنگ، برای رفع نیازهایش به سمت  فلزات  روی آورد، فلز مس به دلیل اینکه به صورت خالص درطبیعت وجودداردواستخراج آن ساده ترازبقیه ی فلزات می باشد نسبت به فلزات دیگر زودتر مورد استفاده  قرار گرفت .

 

فن النحاس

دلایل دیگرکاربرد فلز مس ،جلا ودرخشش این فلز ورنگ جالب توجه  این فلز می باشد.امروزه با استناد به مدارک موجودمی توان گفت که مرکز ایران وشمال کشورازقدیمی ترین مراکز فلزکاری درایران وجهان می باشند.اوج هنر مسگری به زمان سلجوقیان برمی گردد،درآن زمان اصفهان ،همدان،خراسان ،موصل وشهر ری از قطب های فلز کاری بودند.

برای خرید آنلاین صنایع دستی کلیک کنید .

فن النحاس

تطبيق النحاس في الحياة

اززمان  های گذشته ظروف واشیا مسی دست ساز در میان وسایل ایرانیان وجود داشته ،امروزه نیز اغلب  تمایل دارند غذایشان  را در ظروف  مسی  پخت کنندو یا از اشیای مسی برای تزئین محل زندگی خود استفاده کنند. مسگری در بعضی از نقاط ایران رواج دارد که  بازارمسگری اصفهان از جمله مراکز عمده برای این هنرمی باشد. از جمله  ی این مراکز می توان شهرهای کرمان ،کاشان، شیراز واصفهان رانام برد.

شراء النحاس على الانترنت

در دوره اسلامی به خاطرممنوعیت استفاده از طلا و نقره درساخت ظروف، روند استفاده از فلزاتی مثل مس زیاد شد. فلز مس به دلیل خاصیت چکش خواری، شکل پذیری،  قابلیت ورقه شدن و مفتول شدن و اجرای تزئیناتی چون  قلمزنی ،مشبک کاری، فلزکوبی حکاکی، ترصیع و کنده کاری زیاد مورداستفاده قرار میگرفته است. یکی دیگرازعواملی که باعث ارزشمندترشدن فلز مس در طول تاریخ شده  است  کاربرد مس در ضرب سکه بوده است.  یکی از بهترین سوغات ها برای  گردشگران در مسافرت معمولا خرید صنایع دستی کشور می باشد .

زنجان النحاس

جهت خرید صنایع دستی اصفهان کلیک کنید.

مهنة النحاس

نحوه ی کار درآن زمان به این شکل بود که درابتدا استاد کارورقه های مس را از  گدازنده شمش و قطعات مس بوجود می آورد. به این صورت که از کوره ای که شبیه به بوته ریخته گری بود استفاده میبرده و بوته ها را به وسیله ی انبر کج ویژه از کوره خارج میکرده  و فلز گداخته شده را در قالبهای شمش میریخت. کار اصلی اش این بوده که شمش را بکوبد درنهایت به ورق تبدیل کند این کار به کمک یک یا دو نفر چکش کار ودر دو مرحله متمایز انجام میشده است .

 

یعنی ابتدا فلز را با چکش کف تخت می کوبیدند وسپس  با چکش چهار سو آن را صاف می کردند فلز دیگر چکش خور نبوده و باید تاب دیده می گردید که به وسیله ی حرارت دادن مجدد فلز انجام می شده است. این فرایند تاجاییکه  اندازه صحیح و ضخامت مورد نیاز به دست می آمد ادامه پیدامی کرد. هدف گدازنده مس این بوده  که تا جاییکه ممکن بود فلز را مطابق شکلی که مورد احتیاج مسگر است تهیه کند.

تدريب النحاس

درکارگاههای کوچکتر کار مس‌گدازی را تخود مسگر انجام میداده است، به این صورت که شمش های مس ویا ورقه ساخته شده را از کارگاههای گداز مس می خریدند و یا اینکه خودش مس قراضه را آب میکرد و به شمش و سپس  به ورقه  تبدیل می کردظروف بااشکال گوناگون  محصول عمده مسگری است. برای ساخت ظروف کوچک تردرابتدا مس راباز می کنند وسپس به آن تاب می دهندو یک تکه مس چکش کاری می کنند که اغلب این ظروف  به صورت تو گود هستند. اشیابزرگتر ازهمین طریق بوسیله ی ورقه های گرد بدست می آیند.

سوق اصفهان النحاس

مهارة النحاس

این کارنیاز به مهارت واستادی  بسیار دارد. با آمدن کارخانه نورد مس و تهیه ورق مس  بصورت صنعتی کارگاههای گداز مس از میان برداشته شدند،امروزه به دلیل افزایش تقاضای بازار وپایین آوردن  قیمت تمام شده ی محصول ، تهیه ی ظروف مسی با دستگاه های برقی انجام میشود. هرچند هنوز هم  نقش اصلی  درزیبایی وکمال  ظروف ساخته شده را ذوق هنری استاد کار سازنده به عهده دارد.

 

خصائص النحاس للبشر اولین فلزکشف شده  بدست انسان فلز مس بوده و اولین فلزکاران نیز ، ایرانیان بودند .بعدازمدتی که آدمی نسبت به فلزمس  شناخت پیدا می‌کندمتوجه میشود عیوبی دارد و درصدد برطرف کردنشان بر می‌آید.

به همین منظور آنرا با قلع تلفیق میکندو تا مدتها از آن  در ساخت مصنوعات مسی استفاده میکرده است ،مدتی بعد فلز دیگری بنام برنج را بکار میبرند که ازتلفیق این دوفلز باهم  بسیاری از آثار فلزکاری ارزشمند ایرانی بوجودآمد که هم طرازبا آثارجواهرگونه وزرین است این هنر نیز همانند هنرهای دیگردرگذرزمان فراز و نشیب هائی داشته،درزمان ظهور اسلام بعدازیک دوره رکود نسبی،شاهد تحولات مهمی درآن بوده ایم.

فن النحاس فی کرمان

تطورات سعر النحاس

امروزه روند صنعتی شدن جامعه ایران  نیز نقطه عطفی در سیر تحول این هنر به شمارمیرود هرچند  صنعت امروزه تا حد زیادی عرصه رابراین هنر تنگ کرده است ازاین رو خریداران این هنر نیز اندک شده اند. یکی از دلایل بی‌میلی خریداران برای خرید محصولات  مسی ،گرانی  این محصولات است ،هرچنرارزش کاری که برروی مس انجام میشود بسیار بیشتر ازقیمتی است که برروی آن نهاده اند.
 مس یکی ازفلزات ارزشمند است که قیمت آن دربازار جهانی تعیین میشود ودربازاربورس خرید وفروش میشود به همین خاطر قیمت مس تحت تاثیر نوسانات بازار جهانی است پس نمیتوان منکر این شد که این نوسانات برقیمت فروش تولیدات مانیزاثرگذاشته باشد.

أسعار النحاس في إيران

از دیگر از صنایع دستی اصفهان ، معرق کاری می باشد.

تابعونا عبر قنوات التواصل الاجتماعية

لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

لطفا عدد وارد کنید

عن نحن

أريا ليدر تهدف إلى توفير أفضل الأسعار لجميع قطاعات المجتمع وتتمنى توفير "تجربة ممتعة للتسوق عبر الإنترنت" أيضا الإعلام وتوجيه
المواطنون الاعزاء
فيما يتعلق بالأماكن السياحية والفنادق داخل وخارج البلاد جنبا إلى جنب مع مبيعات تذاكر الطائرة.

بيئة المدن

All rights reserved by Shadan Gasht Ariya Co. (Ariya Leader). Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریالیدر
09129356440