النقر علی الفلز أصفهان

ما هوفن النقر علی الفلز؟

 هنرقلمزنی بوجود آوردن نقش ها و طرح های گوناگون  با ضربه ی چکش بوسیله ی قلم روی فلزات است . هنر قلم‌ زنی ایران یکی از رشته‌های هنرهای سنتی است  که در گروه هنرهای روی فلز قرار دارد.

مراحل النقر علی الفلز:

شیوه ی قلم زنی به این صورت است که ابتدا زیر یا داخل ظرف مورد نظرشان را با محلول گچ و قیر پر می کنند به این صورت مانع از سوراخ شدن ظرف حین کار میشود و همینطور صدای قلم کمتر به گوش میرسد .
سپس به رسم نقش مورد نظر روی ظرف می پردازند ، قلم مناسب انتخاب می شود روی سطح ظرف قرار میگیرد و سپس با چکش به انتهای قلم میکوبند تا شیار و طرح مورد نظر با ضربه روی ظرف ایجاد شود . 

صورة النقر علی الفلز

 

جهت خرید آنلاین صنایع دستی کلیک کنید .

أنواع الأقلام في النقرعلی الفلز

از مهمترین ابزار قلم زنی قلم های متنوع با نام های خاص مثل قلم سایه ، قلم نیم بر است. بعد از ایجاد نقوش روی ظرف مورد نظر، قیر را جدا میکنند و داخل شیارها را با گرده ی زغال پر می کنند و سپس با روغن جلای سیاه می پوشانند ، به این صورت نقش های قلم زده به شکل خطوط  تیره در می آیند .

النقرعلی الفلز أصفهان

دو سبک اصلی قلمزنی ایران عبارتند از سبک قلمزنی تبریز و سبک قلمزنی اصفهان. تفاوت این دوسبک در این است که در سبک قلمزنی تبریز برای حرکت قلم و انجام قلمزنی از فشار دست و حرکات دست بهره میگیرند به همین خاطر قلم کاری تبریز صاف و کم عمق می باشد .
در سبک قلم زنی اصفهان از ضربات چکش استفاده میکنند ، به همین سبب قلم اصفهان عمیق‌تراست . قلم زنی در اصفهان دو سبک مجزا دارد که به اسم قلم ریز و قلم برجسته شهرت دارد. در سبک قلم زنی برجسته عمق برجستگی ها بیشتر است و به صورت سه بعدی می باشد. قلمزنی برجسته در ساخت ضریح امامان بزرگوار استفاده میشود .

 

صور النقر علی الفلز

 

اساتید برجسته ی بسیاری در زمینه ی آموزش قلم زنی در اصفهان مشغول فعالیت اند .

تاریخ النقر علی الفلز أصفهان

تاریخ شناسان تاریخچه ی قلم زنی را به دوران سیت ها یا سکاها که نژاد آریایی داشتند ، نسبت می دهند. جام طلای حسن لو نمونه ای از قلم زنی با نقوش برجسته ی خدایان سوار بر ارابه است که در سال 1336 کشف شد .
جام طلای مارلیک نیز نمونه ای از قلم زنی از همان دوره است . آثار قلم زنی اندکی نیز از زمان ماد ها به جای مانده است .
با روی کار آمدن هخامنشیان هنر قلم زنی دگرگون شد ، در واقع دوره ی هخامنشی زمان اوج هنر فلز کاری است . بعد از حمله ی اسکندر و به آتش کشیدن تخت جمشید آثار بسیاری نابود شد و به دستور اسکندر به سکه تبدیل شد .
دردوران حکومت ساسانیان تجارت بین ایران ، روم و یونان گسترش یافت به همین دلیل هنر ایران متاثر از هنر روم و یونان قرار گرفت . نمونه ی عالی بر جای مانده  از این دوره سینی هایی است که روی آن تصاویر مراسم و شکار پادشاهان قلم زنی شده است .

 

 

صورة تصمیم المنقورة

قلم زنی روی چوب 

قلم زنی روی چوب زیرشاخه ی هنر منبت است ولی تفاوت زیادی با منبت دارد . در کار قلم زنی روی چوب چکش کاربردی ندارد و هنرمند قلم کار با قلم های ظریفی کنده کاری را به صورت میلی متری روی چوب اجرا می کند . در قلم زنی روی چوب دقت و تمرکز خیلی اهمیت دارد چرا که اولین اشتباه باعث مرگ کار میشود و کلا باید آن تابلو را کنار بگذارند . چون تمام حروف برجسته روی تابلو از دل چوب بیرون می آیند و در واقع جای اصلاح ، تعمیر و چسب ندارد .
قلم‌زنی روی چوب، مختص شهر اراک است و آموزش قلم زنی روی چوب در این شهرانجام میگیرد . 

النقر علی الفلز

قلمزنی روی مس که همان ساخت اشیاء با فلز برنج ، نقره و مس به روش سرد است را دواتگری می گویند . هنر قلم زنی روی مس سابقه ی چند هزار ساله در ایران دارد ، این هنر در دوران هخامنشیان رواج پیدا کرد و زمان اوج آن دوره ی ساسانیان بوده است . محصولات رایج صنعت قلم زنی روی مس : سماور ، ظرف آفتابه ، انواع بخاری ، لگن وسینی است .

النقر علی الفلز

سعر النقر علی الفلز فی أصفهان

 ظروفی که روی آن قلم زنی انجام می شود از جنس مس می باشند ؛ این ظروف شامل انواع کوزه های قلم زنی ، گلدان قلم زنی ، شکلات خوری و قندان قلم زنی ، شیرینی خوری قلم زنی ، جام قلمزنی ، بشقاب قلم زنی و .... می باشند .
طرح قلم زنی روی ظروف معمولا شامل طرح های اسلیمی ، نقوش چهره ، نقوش پرسپولیس و هخامنشی و انواع نقوش گل و مرغ می باشد .ابتدا داخل ظروف و یا پشت بشقابها را با قیر پر می کنند و سپس  طرح قلمزنی را روی ظرف رسم می کنند و با ابزار قلم زنی  شروع به قلمزنی می کنند . 
قیمت ظروف قلم زنی با توجه به میزان ظرافت و دقت کار مشخص میشود ، هر چقدر قلم زنی روی محصولات زیباتر و دارای ظرافت بیشتر باشد قیمت محصولات قلم زنی شده نیز بیشتر می شود .

 

 

 

صور النقر علی الفلز

جهت خرید صنایع دستی اصفهان کلیک کنید . 

تابعونا عبر قنوات التواصل الاجتماعية

لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

لطفا عدد وارد کنید

عن نحن

أريا ليدر تهدف إلى توفير أفضل الأسعار لجميع قطاعات المجتمع وتتمنى توفير "تجربة ممتعة للتسوق عبر الإنترنت" أيضا الإعلام وتوجيه
المواطنون الاعزاء
فيما يتعلق بالأماكن السياحية والفنادق داخل وخارج البلاد جنبا إلى جنب مع مبيعات تذاكر الطائرة.

بيئة المدن

All rights reserved by Shadan Gasht Ariya Co. (Ariya Leader). Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریالیدر
09129356440