الحرف الیدویة همدان

همدان که در دوران مادها به آن هگمتانه می گفتند به عنوان اولین پایتخت شاهنشاهی ایران شناخته می شود و به همین دلیل است که پایتخت تاریخ و تمدن ایران محسوب می شود. صنایع دستی استان همدان که ریشه ی بسیار قدیمی و کهن دارد همانند دیگر استان های ایران نشان دهنده ذوق و هنر آن استان می باشد.

الحرف الیدویة همدان

در این مطلب می خواهیم بدانیم صنایع دستی همدان چیست؟

الذهب والفضة

قسمتی از صنایع دستی همدان مربوط به طلا و نقره می باشد که می خواهیم با آن بیشتر آشنا شویم.

صنع الذهب فی همدان

صنع الذهب و صنع الفضة

در این هنر نقش های سنتی که به صورت برجسته می باشد بر روی ورقه هایی که طلایی و نقره ای هستند با دستان هنرمند طلا کوبان و نقره کوبان نقش زده می شود و سپس آن را روی شیشه، سرامیک و یا چوب قرار می دهند که هنر طلاکوبی و نقره کوبی خود را بیشتر نمایان کند.

الذهب و صنع الفضة

یکی از معروفترین و همچنین رایج ترین صنایع دستی استان همدان صنعت انگشترسازی می باشد که با بکار بردن مفتول هایی از جنس طلا و نقره، موجب ساخت آن می شوند و در رکاب انگشتر از سنگ های زینتی همچون زمرد، عقیق، یشم، یاقوت و فیروزه بکار می برند.

الذهب على الزجاج

هنر طلا کاری بر روی شیشه در بعضی از شهرستانهای استان همدان همچون همدان، ملایر و لالجین تولید می شود و همانطور که از اسمش پیداست بر روی ظرف های شیشه ای با آب طلا تزیین می شود.

الفخار والسيراميك

از دیگر صنایع مهم و مشهور استان همدان، سفال و سرامیک می باشد که شهر سفال، شهر لالجین می باشد و لالجین به عنوان پایتخت سفال ایران شناخته می شود. سفال لالجین همدان، جایگاه پنجم را از لحاظ کالای صادراتی استان همدان دارد. سفال لالجین در جهان شهره است و به همین دلیل شهر لالجین به شهر جهانی سفال نیز شناخته می شود.

فخار همدان

رسم

هنر نقاشی را می توان در اکثر صنایع دستی استان همدان مشاهده نمود که چطور خودنمایی می کنند. از نمونه صنایع دستی که می توان از این هنر زیبا در آن مشاهده کرد شامل تذهیب، مینیاتور، نقاشی روی سفال و سرامیک می باشد.

صنایع الخشبیة

حفر الخشب

منبت کاری به هنری گفته می شود که بر روی چوب نقوشی برجسته ایجاد می کند. هنر منبت کاری قدمتی دیرینه دارد.

حفر الخشب فی همدان

معرق

در این هنر نقوشی بسیار ظریف و نازک بر روی چوب ایجاد می شود که تقریبا همانند نقاش میتیاتوری می باشد. هنر معرق بیشتر در همدان، تويسركان، ملاير و نهاوند مشاهده می شود.

المعرق همدان

صناعة إطار

قاب هایی چوبی که با کنده کاری بر روی چوب سبب ایجاد نقش هایی زیبا روی آن می شود و چه هنرمندانه اینکار انجام می شود.

النحاس

مسگری و قلم زنی نیز از جمله صنایعی است که به وفور در بازارهای استان همدان به چشم می خورد.

صب النحاس همدان

زجاج

آبگینه و تراش شیشه از نمونه صنایع دستی همدان است که بوسیله شیشه تولید می شوند.

آلة موسيقية

در شهر همدان و در بعضی از شهرستان های این استان زیبا، آلات موسیقی همچون دف، سه تار و سنتور به صورت سنتی ساخته می شود.

حجر

به دلیل سنگ های مختلفی که در استان همدان موجود ممی باشد، صنعت سنگ تراشی و حجاری در این استان از جایگاه خاصی برخوردار است.

نسج السجاد

هنر قالی بافی بدلیل رونق کشاورزی و دامداری و تولید انبوه پشم و نخ های با کیفیت، در استان همدان شکل گرفته است. از جمله ویژگی قالی استان همدان که خاص همین استان است نقش شکسته و هندسی شبیه به ماهی و ترنج می باشد. دوزرعی و پنج چارک دو نمونه از قالی های استان همدان اند که از محبوبیت خاصی برخوردارند، از دیگر قالی های این استان که می توان به آن اشاره کرد قالی های خرکی، کناره، پشتی، روکرسی می باشد.

نسج الکلیم

از نمونه نقوشی که سبب شده است گلیم استان همدان با سایر نقاط کشور متمایز شود شامل گل سبدی، گل لاله، ضربدری، زنگوله، خرچنگی، گل قندی، دست دلبر، جناقی و اسلیمی می باشد. با کیفیت ترین گلیم استان همدان، گلیم بافته شده در شهر نهاوند است.

البلاط سبعة ألوان

بیشترین کاربرد این هنر زیبا برای مساجد، اماکن زیارتی و همچنین اماکن فرهنگی می باشد و به همین دلیل است که به کاشی کتیبه نیز شناخته می شود.

المنسوجات التقليدية

از جمله نساجی این استان می توان اشاره داشت به جاجيم، جاجيمچه، روتختي، روميزي، لباسهاي محلي، روسري، شمد و ملحفه که برای تار آن از نخ پنبه استفاده می شود و همچنین از نخ پشمی برای پود آن بکار برده می شود.

نسج الحذاء

گیوه در قدیم از جایگاه خوبی برخوردار بود مخصوصا در فصل تابستان، ولی می توان گفت امروزه تقریبا جایگاه خود را از دست داده است. از جمله شهرستانهایی که در استان همدان به تولید گیوه مشغول هستند عبارتند از: روستاهای کفراش، دهفول، فهرومند و آرتیمان.

إبرة تقليدية

هنر سوزن دوزی به هنری گفته می شود که از نخ های ابریشمی با تنوع رنگ، بر روی پارچه های ترمه، مخمل و ساده دوخته می شود. هنر سوزن دوزی بیشتر در شهرهای همدان و ملایر به چشم می خورد که از نمونه های هنر سوزن دوزی عبارتند از: آينه دوزي، سرمه دوزي، ساقه دوزي، پته دوزي، برداري دوزي، پيله دوزي، سكه دوزي و چشمه دوزی.

الصناعات المعدنية

صنعت فرفوژه سازی، چاقو سازی و زنجیر سازی هم از جمله صنایع استان همدان بشمار می رود.

أبواب همدان

الصناعات الأخرى في محافظة همدان

پوستین دوزی و چرم سازی و همچنین مرواربافی یا حصیر بافی نیز از دیگر صنایع این استان می باشد.

النرجيلة في همدان

 

برای مشاهده مکانهای گردشگری همدان کلیک کنید.

تابعونا عبر قنوات التواصل الاجتماعية

لطفا از از کاراکتر ها استفاده کنید.

لطفا با کاراکتر های مجاز تایپ کنید

لطفا عدد وارد کنید

عن نحن

أريا ليدر تهدف إلى توفير أفضل الأسعار لجميع قطاعات المجتمع وتتمنى توفير "تجربة ممتعة للتسوق عبر الإنترنت" أيضا الإعلام وتوجيه
المواطنون الاعزاء
فيما يتعلق بالأماكن السياحية والفنادق داخل وخارج البلاد جنبا إلى جنب مع مبيعات تذاكر الطائرة.

بيئة المدن

All rights reserved by Shadan Gasht Ariya Co. (Ariya Leader). Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
صنایع دستی آریالیدر
09129356440