Learning Wood Inlay

written by: Zahra Nadim

 

Inlaid Wood Art

One of the artistic and beautiful Persian handicrafts is Persian inlaid work. Inlay art is, in fact, the artistic design of mosaic-shaped wooden objects with small triangles, the more triangular the finer the work is, the more regular the forms and designs, the higher the quality is. Another important part of assessing wood inlay is the quality of materials which has been used.

wood inlay learning

Wood Inlay Tools

Sharp cut, Hammer, Nipple, Metal clamp, measuring tools, Pivot, and fixed ruler, grind triangle, wire saw.

Marquetry workshop

 Persian inlaid is in two stages:

Designing the pattern, provision of materials, cutting raw materials, mixing and creating flowers, making slices and cutting and preparing the layer of marquetry.

Inlay work consists of the design of the substructure, stick the wood inlay layers on the subsurface, polishing and preparing the inlay wooden items.

 

wood inlay designs

 

Inlaying process

For learning wood inlay, wood, metal or bone would cut in the form of a triangles and put them together in a way that with the lateral incisions of these triangles, more regular geometric shapes arise, then taking advantage of natural glue arrange triangles on thin wooden sheet and after drying, the sheets would install on the objects needed for decoration.

One of the most important wood inlay materials used in the making of various types of wood inlay is including bamboo wood, Areca, Diospyros ebenum, Buxus, Populus, Acer, Juglans, Ziziphus, Citrus, and etc. Different types of bones are also used for inlaying because of its white color and stiffness. These bones are included as below:

Bones of horse, cow, and camel, natural and artificial elephant’s ivory. For the strength of inlay products, it is customary to use colorful metals on wood inlay products.  Aluminum and silver metals are used for white color and brass metal is to provide yellow color.

آموزش خاتم کاری اصفهان

Click here to buy Persian handicrafts online.

Wood Inlay Process

مرحله ی اول : بریدن و آماده کردن مواد خام :
خاتمکار مواد خام مثل چوب ، استخوان و یا فلز را از قبل آماده می کند ، چوب هایی که معلوما استفاده می کند رنگهای متنوع دارد مثل رنگ قرمز چوب عناب ، رنگ زرد روشن چوب نارنج ، رنگ سرخ تیره چوب فوفل ؛ برای کارهای قیمتی و ارزشمند از چوب آبنوس و چوب قهوه ای ساج استفاده می شود .
سپس خاتم ساز چوب ها را بوسیله ی اره بغل شش بر به صورت قطعات نازک یا به اصطلاح خودشان" لا " می برد ، ضخامت هر لا 0.23 و ابعادی در حدود 5*70 متر دارد به لاهای نازک ، لای مثلث نیز می گویند ؛ به دلیل اینکه طرز بریدن آنها باهم فرق دارد اسامی شان نیز متفاوت است ، بعد از بریدن آنها را در گوشه ای می گذارند تا خشک شود .
سپس خاتم کار چوبها را با اره بغل شش بُر به قطعات نازک به اصطلاح خودشان " لا" می برد. ضخامت هر لا 23/0 و ابعاد آن 5*70 سانتی متر است. لاهای نازک را " لای مثلث" یا " لای بغل شش" یا " لای یک لایی" می نامند؛ علت اختلاف نام آنها بدلیل طرز بریدن آنهاست. سپس آنها را در گوشه ای می گذارند تا خشک شود.
استخوان شتر را هم به همین روش به نوارهای کوچکی تبدیل و در داخل هسین که نوعی ظرف سفالی است قرار می دهند سپس توی این ظرف آب آهک قرار می دهند و استخوان ها را تا سه ماه درون آن قرار می دهند تا سفید شود ، در مرحله ی بعد چوب ها و استخوان ها را مجددا برش ریزتر می دهند و به آن " شش " می گویند با پهنای 0.24 است .
در این مرحله از آموزش خاتم کاری بعضی از شش های استخوانی را به هم می بندند و در ظرف دیگری که محلول خورنده سبز رنگی دارد می گذارند این محلول سبز رنگ شامل نشادر و سرکه است که براده ی مس به آن اضافه شده است ، شش ها 4 تا 6 ماه در این آب می مانند تا اثر اسیدی مس در آ ن نفوذ کند ، برای کارهای خاتم کاری گران تر از عاج فیل به جای استخوان شتر استفاده می شود .

آموزش خاتم کاری در اصفهان

سپس نوبت به آماده کردن " شش" های فلزی می رسد ، شش های فلزی اغلب از جنس برنج و در موارد خیلی استثنایی از نقره ساخته می شوند ، مفتول برنج را به قطعات 70سانتی متر می برند و با چکش دم پهن در قالب های آن را به صورت شیارهای مثلثی در می آورند و به این شکل مثلثی به نام سه پخ بوجود می آید .
سپس در این مرحله باید ششها را به شکل های مختلف در آورند ، شش های کوچک را مثلث ، شش های بزرگتر را بغل شش ، شش های الماس گون را جو می نامند ، خاتم کار به منظور به دست آوردن شکل های مورد نیاز خود شش های آماده را طبق نقشه روی یک تخته که به صورت قالب عمل می کند و سیم مساوی به آن می گویند قرار می دهد و روی آن سوهان دم پهن می کشند تا شکل معینی را به دست آورد .
مرحله ی دوم سوار کردن شش های مرکب و میله :
خاتم کار در این مرحله از آموزش خاتم کاری طرح موردنظرش را انتخاب می کند ، برای مثال ترکیبی از اشکال مثلثاتی را در داخل شش گوش های منتظم یا مثلثات بزرگ ، با داشتن حداقل سه نمونه چوب رنگی و استخوان و فلز می توان ترکیبات احتمالی بسیار متنوع و زیادی را تشکیل داد .
مرحله ی سوم به هم بستن گل ها و بسته بندی آن ها :
زمانیکه تمام میله ها آماده شدند طول اصلیشان که 70 سانتی متر است به 8 قسمت که هر کدام 75/8 سانتی متر یا بیشتر است بریده می شوند ، سپس شخص خاتم کار با درنظر گرفتن بزرگی کار لایه های استخوان را آماده می کند و نیمی از آنها را با قطعاتی که دو سر آن چسب زده شده و به ارتفاع کار مورد نظر می باشد، گرد می آورد.
در این مرحله گل های شش گوش کوتاه و میله مثلثاتی را روی این تخته ها یا استخوان ها می چسباند ، سپس تخته دیگری را روی آن قرار می دهد و همه این مجموعه را بین دو تخته گیره قرار میدهد.و سپس دو تا " گوه" هم روی آن می گذارند و با چکش دو " گوه" را می کوبد تا محکم شود ، این منگنه " تنگ زنگیره" نامیده می شود بسته بندی این میله ها را نیز" قامه" می گویند.
مرحله ی چهارم بریدن بسته ها و لایه های پشت :
خاتم کار بوسیله ی اره بسیار نازک قامه را به قطعاتی با ضخامت 3 میلی متر برش می دهد برش آن نسبت به محور شش ها قائمه است .
مرحله ی بعد برش طولی توره ها و سوار کردن ورقه ها :
توره را با اره بسیار ظریف می برند و به شکل ورقه های نازک قاچ می دهند. برشها طوری انجام می شوند که با اولین برش، لایه ی دو سایه به دو قسمت مساوی تقسیم می شود برش بعد آصر اول را شکاف می دهد و همین عمل تکرار می شود تا 24 ورقه که لایه ای در حدود5/1 میلی متر خاتم کاری در یک طرف و 3میلی متر آصر در طرف دیگر درست کند، سپس ورقه ها را روی تخته مخصوص صاف می کنند و سمباده می زنند و به شی ای که باید تزیین شود چسبانده می شود .
در مرحله ی آخر آموزش خاتم کاری در اصفهان برای بعضی از خاتم ها یک حاشیه خاص دور شی می گیرند که باعث زیباتر شدن خاتم می شود ، در نهایت سطح خاتمکاری شده را سنباده می زنند و به آن روغن سندلوس می زنند تا در برابر رطوبت مقاومت داشته باشد .

 

 

Comments (0)

There are no comments posted here yet

Leave your comments

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Attachments (0 / 3)
Share Your Location

Follow us on social networks

Trust electronic purchases

نماد اعتماد درگاه Pay.ir

 

پرداخت سامان کیش

About us

Aria Leader is working to inform and guide the dear compatriots about the routes, places of interest and hotels in Iran and abroad. Also, selling the best-priced travel packages for all segments of the community with the desire to provide "an enjoyable experience of an online shopping." .

Aware of tour price and discounts

Ecology of cities

All rights reserved by Shadan Gasht Ariya Co. (Ariya Leader). Copyright © 2018 AriyaLeader.com

03137778500
09129356440